Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[240] Tanganika

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

Hej hej!

Akwarium już sobie przyzwoicie funkcjonuje, rybki pływają, rośliny o dziwo nawet coś rosną, krasnorosty też szaleją przy wylocie filtra ;)
Wpuściłem do akwarium dwa neony, żeby przyspieszyć dojrzewanie wody i teraz się zastanawiam co z nimi robić. Na razie pływają z księżniczkami, ale jak ich nie wyłapie, to może się to dla nich źle skończyć ;P
Zdjęcia rybek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

Koledzy i koleżanki mam problem!
Chyba za dużo karmiłem rybki (2xdziennie raz mrożonka raz płatki) i z tego syfu na dnie nabawiłem się sinic! Paskudne, okropne glonisko! Robi mi zielony nalot na piachu i w ogóle wkurza mnie strasznie! Jak się tego pozbyć? Macie jakieś sprawdzone sposoby? Dzięki za pomoc!

A poza tym, to po ogarnięciu syfu szykuje się na wpuszczenie jakiegoś towarzystwa dla księżniczek! Podziele zbiornik na rewiry i w jednej z części awka zrobi "muszlarnie" dla muszlowców które chcę tam wpuścić. Może to i nie do końca dobre rozwiązanie, ale 240L z pięcioma rybkami wgląda trochę marnie ;P

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Zielony nalot na piachu też może być z oświetlenia. Piasek kwarcowy ma to do siebie, że przyciąga gloniska. Na całej długości akwa masz te glony czy tylko tam gdzie światełko jest najjaśniejsze? Chcesz coś do księżniczek? Ja bym jednak odradzał. Twoje są jeszcze młode, ale jak już dojdzie do "figo fago" to zajmą Ci calutki baniak błyskawicznie.
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

Nalot mam tylko tam gdzie światło! trochę się zdziwiłem, bo światło jest ograniczone do minimum. Co do piasku to mam zwykły budowlany. Robię teraz 3dni bez światła w akwarium i podmiane 30-40% wody, mam nadzieję że pomoże
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

No nie wiem czy zaciemnienie coś pomoże - na krótką metę pewnie tak. Ja po prostu wciągam taki piasek przy podmianie i po jakimś czasie dosypuje świeżego. U mnie też światło jest ograniczone i taki glon występuje tylko tam gdzie jest najwięcej światełka.
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

Motylek oczywiście wcześnej wyssałem cały "zainfekowany" zielony piach z akwarium i dopiero robie "kwarantanne" ;)
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

Witam

Dawno nie aktualizowałem tematu a troche się pozmieniało! Księżniczki dobrały się w pary, jedna została wypędzona i musze ją odłowić, bo dostaje niezły łomot i ciągle w kącie siedzi ;P
Szkoda mi było 240L na same księzniczki i dołożyłem muszlowce Neolamprologus Caudopunctatus w ilości 3szt 1 dorosły i 2 maluchy (dostałem od kolegi) może akurat wyjdzie tak że dobierze się para. Trochę pozmieniałem w akwarium, żeby wszystkie ryby miały swoje rewiry.
No i najważniejsze chyba w końcu udało mi się pozbyć tej cholernej sinicy. Duże podmiany wody, czyszczenie mechaniczne, gotowanie piasku i jak na razie od ponad tygodnia spokój (a ciągło się to za mną parę miesięcy)

No to foty:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opinie, sugestie mile widziane
Awatar użytkownika
tere1
Posty: 86
Rejestracja: 06 lut 2014, 13:59
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 450l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: tere1 »

Wszystko super tylko dolej wody
Awatar użytkownika
JemioloSeba
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2013, 19:32
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 450l Malawi
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: JemioloSeba »

Wody Ci szkoda? :) Dolej trochę i wyczyść ten nalot między piaskiem a szkłem bo bije po oczach. Po prostu wsadź łapsko i lekko to zmyj i przemieszaj piach. Aha... i ten wąż po prawej. Weź go troszku schowaj bo aż bije po oczach. To chyba tyle :)
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

hehe, wody nie dolewałem bo stwierdziłem ze jak ryby i tak się dołu trzymaja to nie ma po co, komuś to może przeszkadzać, ale ja się już przyzwyczaiłem. Co do nalotu na szybie, to został po sincach i okrzemkach! Byłem tak zadowolony z pozbycia się sinicy że tak mały nalot mi nie przeszkadzał :) a wąż podobnie, był jest i pewnie pozostanie;) kwestia przyzwyczajenia
Awatar użytkownika
JemioloSeba
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2013, 19:32
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 450l Malawi
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: JemioloSeba »

gapa pisze:Opinie, sugestie mile widziane
Chciałeś sugestii to Ci je daliśmy :)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Tym że wody trochę brakuje się nie przejmuj, może się to niektórym nie podobać ale co z tego, Tanga to jak napisałeś głównie ryby dna. Choć z tego powodu z reguły kleji się specjalne niskie szkła.
Jak oczekujesz sugesti to proponuję Ci rzucić ciut pisti na powierzchnię. Nieco zacieni zbiornik i będzie konkurować o pokarm z glonami co wychamuje ich ewentualny powrót. No i nad wodą będzie coś ciekawszego niż powietrze. ;)

Żółtki masz od niedawna więc może jeszcze nie obrały sobie rewiru, ale mogą być z nimi kłopoty przy księżniczkach. Otóż to muszlowce fakultatywne, co oznacza że wybierają albo muszle albo skały na swój teren. Oby muszle bo jak pójdą w skały będzie między tymi gatunkami niezła jatka. Masz dość przyjemny rozmiar szkła więc zalecam dodatkowo wrzucić służbę antykoncepcyjną; altolamprologusy i ewentualnie sinodontisy czyli tzw. sumiki kukułki. A tych muszli strasznie mało masz.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

JemioloSeba pisze:
gapa pisze:Opinie, sugestie mile widziane
Chciałeś sugestii to Ci je daliśmy :)
no i co do tego nie mam przecież żadnych pretensji! Dzięki JemioloSeba :)

Wisłok, co do szkła, to takie akurat się trafiło okazyjnie, więc nie wybrzydzałem ;) Pistia... ciekawe, nie pomyślałem o tym przy tanganice, ale przy takim poziomie wody jaki mam, to może być dobry pomysł.

Muszle... tak jest ich mało, ale z tego co widze już zamieszkane. No ale jak coś dopadne to dorzuce. Co do dodatkowej obsady, to wole nie ryzykować na razie jest ok.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Jak Ci jeszcze księżniczki podrosną i doczekasz się potomstwa to wtedy zobaczysz ich agresję ;) Kiepsko widzę te muszlowce, ale może jak raz będzie zgoda między rybciami.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Poczekaj aż muszlowce podrosną wtedy dopiero zobaczysz prawdziwą agresje, jedyna szansa księżniczek w przewadze liczebnej. Oczywiście nie wszystkie, a raczej wybrane muszlowce tak mają. Żółtki do nich akurat należą, choć nie są najgorszymi bandytami w tym gronie ale mają słuszny rozmiar więc dają radę.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”