Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wiercenie otworów w akwarium pod sumpa

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Wiercenie otworów w akwarium pod sumpa

Post autor: JaRRoT »

Po zakupie akwarium 450L standardowe 150x50x60 nie było w planach filtracji typu sump, miała być filtracja na dwóch kubełkach Fluval 304 oraz Fluval 205 obecnie działającymi w 240l , jednak po okazji jaka mnie zaszczyciła mianowicie otrzymałem za darmo sump oraz pompę obiegową Aqua Medic Ocean Runner OR 3500 i część hydrauliki więc było trzeba zaplanować właśnie taką filtrację.
Sump jaki otrzymałem to pojemność 160 l o wymiarach 100x40x40 z trzema przegrodami, który sprawnie działał w 450L w akwarium morskim.
Akwarium
Obrazek

Sump
Obrazek

Pompa
Obrazek

Jedyny problem jaki powstał i chyba najważniejszy to jak połączyć akwarium z sumpem. Rozważania były różne typu pudełko przelewowe lub inne wynalazki z rurkami PCV jednak różne są opinie tych rozwiązań, jednak trzeba było postawić na sprawdzone sposoby z kominem, ale i tu padło pytanie czy robić komin wewnętrzny czy zewnętrzny. Po przeanalizowaniu materiałów znajdujących się w sieci postawiłem zrobić komin wewnętrzny ponieważ przy zewnętrznej wersji były zbyt duże kombinacje z doklejaniem korony a to znowu wzmocnienia w akwarium i to miało by wygląd mało estetyczny.
A więc jak komin wewnętrzny to kolejna przeszkoda jaką trzeba pokonać to otwory pod hydraulikę, myślałem że to żaden problem dla dębickich szklarzy no i w razie "W" została profesjonalna firma, która specjalizuje się w nietypowych realizacjach w szkle jak i wiercenie otworów które oferują nawet na swojej stronie internetowej. :) Pierwsze kroki postawiłem jednak do szklarzy ponieważ firma pewnie będzie chciała pewnie dużo $$$$ za taką operację jak wiercenie otworów w akwarium.
Szklarze do których się wybrałem jak usłyszeli o otworach w akwarium i ich wielkości oraz grubości szkła w akwarium nie podjęli się takiego wyczynu i oczywiście powiedzieli abym wyciął nożykiem do tapet dno to wtedy mi załatwią tą sprawę, nie zastanawiając się wiele swoje kroki skierowałem do firmy specjalizującej się obróbce szkła itp. I jakie było moje zaskoczenie i rozczarowanie kiedy przedstawiłem co chcę zrobić w moim akwarium a firma nie podjęła się wyzwania :( .
Po złych informacjach od szklarzy znów trzeba było zaczerpnąć informacji w sieci na temat samodzielnego wywiercenia otworów w gotowym akwarium i kolejnym krokiem było zmówienie wierteł które załatwią tą sprawę.
Na początek amówione zostały Przeloty przez szkło AM TV modele 1 xTV25(powrót) oraz 2 xTV32(Rewizja i spływ)
Obrazek

Przelot wykonany z ABS-u, z silikonową uszczelką i uszczelką poślizgową. Pozwala na szczelne połączenie otworu w szkle z rurami PCV.
Przelot łączy się z rurami klejem do PCV.
Wymagane otwory w szkle:
TV25 - 35mm
TV32 - 45mm

Kolejnym etapem więc było zakupienie wierteł odpowiednich wymiarów Fi 35mm oraz Fi 45mm
Obrazek

Wiertła dotarły więc kolejny etap to zakup plasteliny oraz pożyczenia dobrej wkrętarki co by miała regulowane obroty oraz sprzęgło :) co by nie przesadzić z mocą i do dzieła

Styrodur jako podkładka pod dno akwarium
Obrazek
tylko takie kawałki w domu znalazłem ale wystarczyły :)

Akwarium na styrodurze
Obrazek

wstępne zaplanowanie otworów i zaznaczenie flamastrem na szkle i do dzieła
Obrazek

plastelina i woda w basen
Obrazek

pomocnik do urabiania plasteliny (wymagany) :)
Obrazek

zalecałbym jednak przed wierceniem zrobić sobie prowadzenie wierteł w sklejce, wywiercić otwory wtedy lepiej jest zacząć samo wiercenie bo wiertła tego typu mają straszne bicie i jest ciężko nawiercać w wyznaczonym miejscu.
I czas na wiercenie
Obrazek

adrenalina wysoka i poszło jakoś bez większych problemów pierwszy otwór :) i jak dobrze szło to od razu trzeba było się zabrać za następny
Obrazek

Obrazek

Obrazek

i został ostatni

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najważniejsza sprawa w tym wszystkim to bez pośpiechu, małego nacisku na wiertło, dobrze chłodzić i się nie stresować :)
Max czas tej operacji to ok 1h i możemy się cieszyć z trzech otworów, pozostało zamówić szkło na komin i oczywiście w moim przypadku jeszcze przerobić całą szafkę.

Podsumowując to wszystko jak to mówią "nie diabeł taki straszny"
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

W życiu bym nie powiedział że można wykonać to ręcznie.
Możesz podać gdzie można dostać i ile +/- kosztują takie wiertełka. Niedługo może mi się to przydać. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Na alledrogo można zakupić takie wiertła wpiszesz w wyszukiwarkę wiertło do szkła i gotowe, ja zapłaciłem za fi35mm 30zł i za fi45mm 35zł plus koszty wysyłki.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Mirek- jesteś przegigant. Udało Ci się zrobić to, co ja uważałam za niemożliwe ( zastanawiałam się nad taką opcją, ale ją odrzuciłam uznając, że bez zawożenia do fachowca się nie uda)
:super: :super: :super:
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Asiu powiem Ci że też miałem stresa ale co mi tam szkodziło, miałem opcje albo wycinać całe dno albo wiercić otwory. Jak pęknie to i tak muszę wtedy wycinać całe dno aby naprawić akwarium ;)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Własnie z tego powodu tym bardziej gratuluję- zarówno odwagi jak i sukcesu!


Edit

P.S. Super fotorelacja :)
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Zrobiłem tą całą fotorelację może komuś się to przyda aby się nie zniechęcał że to takie straszne :)
dexa
Posty: 204
Rejestracja: 19 lut 2012, 20:06
Imię: Jacek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 l 150x50x50
Płeć:
Wiek: 51
Kontakt:

Post autor: dexa »

Bardzo fajna fotorelacja.
Gratuluję odwagi, sump to na pewno najlepszy sposób filtracji być może kiedyś się zdecyduję.
Awatar użytkownika
marcu186
Posty: 206
Rejestracja: 14 gru 2011, 21:40
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tuszyma
Akwarium: 576l,128l,25l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: marcu186 »

A jednak zdecudowałeś się na wiercenie :) Gratuluje sukcesu :) Zmotywowałeś mnie jeszcze bardziej,nachodzi mnie na sumpa coraz bardziej :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”