Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Węgiel w płynie a poziom no3 i martwy kirysek

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anitex
Posty: 41
Rejestracja: 26 lis 2014, 14:44
Imię: Anita
Lokalizacja: Sanok
Płeć:

Węgiel w płynie a poziom no3 i martwy kirysek

Post autor: Anitex »

Niestety to mój kolejny temat w tym mrocznym dziale.

Problem jak w temacie.
Prowadzę akwarium od początku listopada, zarybiane jest stopniowo od początku grudnia, po 2-3 rybki.

Akwa 54l , sporo roslin, naświetlane 11h dziennie, 2 filtry wewnętrzne aquael
Obsada dzisiaj:
neon innesa x 10
kirysek spiżowy x 5 (-1) :(
gupik x1
krewetka x1
sporo rozdętek, sporo helenek(4 dorosłe, x młodych)

Po odstawieniu węgla w płynie około tydzień temu(skończył się), oraz usunięciu garści kabomby, poziom no3 wzrósł do 80! Wcześniej najwyżej był w okolicach 35-40 i to tylko raz,a zwykle około 0-15.

no2 lekko wzrosło, 0,05 - 0,2 zależy ile karmię
ph-7,5 i gh- 7, obydwa bez zmian
za to kh wzrost z 7 do 9

Istotne może być też, że 1,5 tygodnia temu, czyli tuż przed skokiem no3, dokupiłam 3 kiryski, z których jeden zdechł dzisiaj.

Nie wiem, czy to przez poziom no3, bo mial od kilku dni na boku czerwone lekkie otarcie, a z drugiej strony był jakby lekko opuchnięty, obserwowalam go dokąd zauważyłam te zmiany, ale poza tym zachowywał się normalnie, jadł i nie okazywal żadnych oznak choroby.

Od wzrostu no3 podmieniałam wodę już 3 razy po około 20%, wcześniej no3 nie spadało, ale po dzisiejszej podmianie no3=40. Od 2 dni podaję znowu węgiel w płynie <---czy to ma znaczenie czy podmiany?

Martwię się pozostałymi kiryskami, bo kiedys jeden też mi padł dwa dni po przyniesieniu ze sklepu. I od tego czasu zamiast cieszyć się rybkami, wypatruję nowych chorób, liczę te kiryski, czy aby któryś nie przepadł, generalnie martwię się po babsku, no.

Niech mnie ktos chemicznie ogarnięty oświeci czy podawanie węgla może miec wpływ na poziom no3. Dno odmulam regularnie przynajmniej raz w tyg. Udało się też w tym tygodniu wyleczyc neonka, więc warunki w moim akwarium nie mogą być jakoś bardzo tragicznie.

Czy akwarysta nie może nawet na chwilę zaznać spokoju? :/ Na to pytanie nie oczekuję odpowiedzi.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3445
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Akwa masz jeszcze świeże i nie ustabilizowane. Nie wiem jaki wpływ ma carbo, ale to no3 trochę za bardzo szaleje. Zrób rybom 1 dniową głodówkę i podmień wodę.
Wydaje mi się, że wszystkie problemy wiążą się z nie ustabilizowanym jeszcze akwa i przekarmianiem.
Awatar użytkownika
AcidDrinker
Mecenas
Posty: 50
Rejestracja: 23 wrz 2014, 20:23
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 128, 300
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: AcidDrinker »

Cześć
Z tego co się orientuję, przy wykrywalnym poziomie NO2 testy na NO3 mogą przekłamywać wyniki. Bardziej martwiłbym się obecnością azotynów niż takim poziomem azotanów. Jakie masz dokładnie te filterki? Może warto byłoby zainwestować w jakąś kaskadę. NO2 nawet w niewielkich ilościach może być szkodliwe dla zwierzaków, jeżeli przy zwiększonym karmieniu jest w wodzie, oznacza to niewydajną filtrację.
Awatar użytkownika
Anitex
Posty: 41
Rejestracja: 26 lis 2014, 14:44
Imię: Anita
Lokalizacja: Sanok
Płeć:

Post autor: Anitex »

Ok, dzisiaj byłam w sklepie zoo, gdzie dokładnie wypytałam jak karmią tam ryby (większość moich pochodzi z tego sklepu). Okazało się, że karmią tam podręcznikowo-czyli mało a często i różnymi pokarmami.

Głodówkę zrobię chyba nawet dwu-trzydniową, bo jednodniowa odbywa się w każdy poniedziałek, kiedy im sprzątam. I jakoś to nie ma wpływu na zdrowie ryb z tego co widzę.

Mam tez pytanie z trochę innej beczki- ile max kirysków spiżowych mogę mieć w 54l? Może 6 to za duzo i sobie krzywdę robią?

EDIT:
filtry: fan mini bez obudowy, z dużą gabką, i fan 1 plus

Aha i jeszcze jedno -wg mnie poziomy azotynow i azotanów mogą też skakac, bo mam od groma tych slimaków. Zostawiają baaardzo dużo odchodów.
Dlatego kupiłam helenki, które się też niemożliwie rozmnażają, ale przynajmniej zjadly juz kolonię zatoczków, a teraz czekam aż poradza sobie z rozdętkami, bo ich jest nawięcej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kiedyś na forum ktoś sprawdzał testy na NO2 i NO3 przy obecności "węgla w płynie" i przekłamywały.
U Ciebie jednak widzę, że po odstawieniu NO3 wzrosło. Sugeruje to, że rośliny nie mając węgla nie pobierają również nawozów (W TYM no3). A może w ogóle nie masz żywych roślin?
Anitex pisze:Czy akwarysta nie może nawet na chwilę zaznać spokoju?
Jeśli się pewne rzeczy zrobi "na zapas" i przestrzega pewnych zasad. Z tych rzeczy "na zapas" to lepiej jest miec większą filtracje niż deklarują producenci - wtedy jest więcej spokoju. U Ciebie wydaje się, że:
AcidDrinker pisze:...oznacza to niewydajną filtrację
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Anitex
Posty: 41
Rejestracja: 26 lis 2014, 14:44
Imię: Anita
Lokalizacja: Sanok
Płeć:

Post autor: Anitex »

Mam mnóstwo żywych roślin, które rosną jak szalone :D
Też doszłam do wniosku, ze może przez brak węgla szwankuje pobieranie no3. Aha, dzisiaj sprawdziłam nawet testem ten węgiel który kupiłam, czy tam nie ma przypadkowo związków azotu. Wynik: 0.

Co do filtracji- bardzo podoba mi sie multikani, chyba się skuszę, bo można go modyfikować wg potrzeb i wielkości akwarium.
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

NO3 się nie martw bo u mnie jest w granicach 160 i nic nie pada a mam parę egzemplarzy ponoć wrażliwych :mrgreen:
NO2 do 0.3 przejdzie i nic nie będzie się działo. Z NO2 miałem upadki i wzloty lecz z tego powodu żadna rybena nie padła.

Kiedyś robiłem testy codziennie a nawet 2 razy dziennie, teraz walizka leży i się kurzy. Raz na miesiąc jak sobie przypomnę o testach to zrobię (ostatnio 2 w ciągu paru dni, ale była potrzeba).
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”