Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kapsułki nawozowe (made in chałupa)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Kapsułki nawozowe (made in chałupa)

Post autor: zulix »

Na spotkaniu wrześniowym lub listopadowym dostałem od kolegi cyklisty garść kapsułek żelatynowych twardych (tudzież dziękuję). Część dałem też do zabawy koledze debrzynie.

Sam szukałem młynka do kawy aby ujednolicić odpowiednio sole więc nie zacząłem od razu. Uważam, że proste mieszanie jest bez sensu. Ponieważ rośliny po restarcie w listopadzie zdychały zdecydowałem się jednak zrobić kapsułki bez młynka. Ujednolicenie było w moździerzu. Obecnie dzięki koledze przemotbg-p1 (dziękuję) młynek już mam więc następną porcję potraktuję udarem.

Skład - na pałę. Odważyłem 10 g KNO3, 5 g KCl, 1 g KH2PO4 i 1 g cheFe 13%.
Obrazek

potem to roztarłem:
Obrazek

i nasypałem do kapsułek (było to łatwiejsze niż myślałem):
Obrazek

Kapsułki:
Obrazek

Wyszło 0,58-0,61 g miksu na kapsułkę:
Obrazek

No i ładujemy pod rośliny (2-3 sztuki naokoło krzaka). Przykładowo pakujemy pod takie krzaki (z lewej):
Obrazek

Po jakimś czasie (widać, że krzak z lewej ruszył, z prawej dalej kicha):
Obrazek
Nie zmieniło się w tym czasie ani światło, ani CO2, ani parametry czy nawożenie wody.

Koszt:
- kapsułki: < 10 gr/szt. - http://kapsulki.com.pl/?page_id=29
- nawozy: < 5 gr/szt. - na oko dla tych 0,6 g soli/szt.
- robocizna: < 10-50 gr/szt. - gdy zrobimy 100 szt na godzinę a liczymy se 10-50 zł/godzinę.

Innymi słowy możemy sobie zrobić sami taki nawóz podżwirowy jaki chcemy i w zależności jaka mamy stawkę wyjdzie nam drożej lub taniej :ale jaja:

Uwagi:
1. Jak na razie (ponad 1 miesiąc) nie stwierdziłem, aby jakiejś roślinie "upaliło korzenie". Większość raczej jest w lepszej formie niż była.
2. Kapsułki są dość twarde więc wciśnięcie pod bazalt nie zrobiło mi problemów. Wciskałem rączkami a nie pęsetą bo bałem się, że ściśnięcie pęsetą spowoduje zrzucenie czapeczki z kapsułki i dekapitację po czym bebechy wysypią się do wody.
3. Nie stwierdziłem aby nawozy przedostały się do wody.
4. Jak się komuś nie chce kombinować ze składem proszków to może wsypać do kapsułek dowolny nawóz ze sklepów, choćby Osmocote.

Do testowania:
- różny skład nawozowy,
- długość działania nawozu.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2015, 9:14 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Ciekawa sprawa. Czy ma sens robienie takich kapsułek do akwa z ziemią pod żwirkiem?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Ja tez eksperymentuje z tym "produktem " a ostatnio nawet miśka w to włączyłem.
Z tym ze ja dałem do mojego akwarium 40 szt co 10 cm na całe dno odstawiłem nawozenie makro całkowicie, daje tylko mikro. Parametry w wodzie jak narazie trzymaja sie na super poziomie tz, przed podmianą No3 ok. 20 Po4 ok 2 i tak od miesiaca Nastepny pomiar w niedziele /mierze co dwa tygodnie a podmiana co tydzień/ Z tym że ja mam ogrzewanie podłogowe to moze być troche inaczej niż przy grzałce ,ale to wyjdzie u miśka Nastepna paritia bedzie już z kompletem nawozów mikro i makro Policzone ,poważone ,pomieszane czekają na swoją kolej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

U mnie jest właśnie takie: akwa na ziemi. Niektórzy uważają że można trzymać trzymać rośliny bez nawożenia słupa wody a nawożąc jedynie podłoże. Wtedy podobno glony nie rosną z braku nawozów. Na ile jest to prawdą to chyba zależy jak zwykle od światła. Tym niemniej sporo roślin woli czerpać nawozy z podłoża i wtedy jest to celowe.
Wcześniej dawałem nawóz Osmocote pod ziemię i dalej pod żwir. Efekt był piorunujący. Część osób nadal tak robi. kapsułki ulegają całkowitej degradacji więc myślę, że jest to lepsze od Osmocote. Z tego nawozu puste kapsułki z żywicą długie miesiące pałętały mi się po akwarium psując wygląd.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

No to poczekam jeszcze na długoterminowe rezultaty i może zastosuję takie coś u siebie.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witajcie

niektóry wyrobicy kulek glinianych również aplikują do gliny spore porcje nawozów, ja kiedyś jak robiłem kulki to dawałem SZ

o kapsułkach nawet nie pomyślałem wtedy, bo to były inne czasy, ale pomysł bardzo dobry tylko pytanie jak to zbalansować? czy nie przesadzimy z proporcjami i czy nie zacznie się to po czasie przedostawać do wody, w końcu roślina może nie zjeść wszystkiego i co wtedy, mamy małą minę tykająca w podłożu? a co jeśli chcemy taką roślinkę przesadzić?

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

A co z ziemią wzbogacona nawozami? A co gdy wyrywamy krypcie i żabienice w akwariach na ziemi? Co gdy mamy zamulony zwykły żwir i robimy to samo? itd.

Odpowiedź jest prosta. Jak nie przegniemy to nic się nie stanie. Warstwa gruzu na wierzchu chroni przed gwałtownym wypłynięciem nawozów do wody podobnie jak to jest przy ziemi.

Innymi słowy trzeba opanować co robić aby nie przegiąć. Stąd temat jest sygnalny bo przykładowo na razie nie wiadomo jaki robić skład nawozów. przy akwariach na ziemi jest lepiej bo część nawozów będzie wiązana w kompleks sorpcyjny z ziemią i nawóz będzie oddawany wolniej. Przy gołym żwirku i to niezamulonym może być gorzej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

jasne, tak tylko pytam, w końcu glina też nie do końca była zjadana przez rośliny, słowem im większe bagno tym lepiej rośnie, jak w naturze

możecie zaproponować jakiś w miarę optymalny skład do takich piguł (do testów)? czy każdą roślinę i podłoże trzeba indywidualnie traktować?
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

mirekkon, Jak chcesz to ci wyśle takie kapsułki / znaczy sie moje compleksowe/ ale zastosujesz je w/g mojego przepisu i będziesz robił 2 podstawowe testy na NO3 i PO4
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

debrzyna pisze:mirekkon, Jak chcesz to ci wyśle takie kapsułki / znaczy sie moje compleksowe/ ale zastosujesz je w/g mojego przepisu i będziesz robił 2 podstawowe testy na NO3 i PO4
testy mam oba, ale jest mały problem, ADA Amazonia robi mi straszną jałówkę i testy pokazują prawie zera :(

musiałbym postawić baniak na ziemi ze żwirkiem,a na razie nie mam gdzie
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

No tak to nic z tego. Bo mnie właśnie chodzi o to jak to przenika do wody i na jakim poziomie
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

no tak a ada "pije" nadmiary wszech mocą - testy bezużyteczne na razie :) pisałem o tym

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=26265
Ostatnio zmieniony 28 sty 2015, 21:26 przez mirekkon, łącznie zmieniany 1 raz.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

debrzyna pisze:ale zastosujesz je w/g mojego przepisu i będziesz robił 2 podstawowe testy na NO3 i PO4
Jak coś to ja bym był chętny na taki test.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mirekkon pisze:możecie zaproponować jakiś w miarę optymalny skład do takich piguł
Na pewno warto skorygować nawożenie wody do nawożenia podłoża. Przykładowo nie nawozić za wiele makro. Na razie spróbowałem w miarę normalny (przy nawożeniu wody) "stosunek" podstawowych pierwiastków, ale będę z czasem modyfikować. Niedawno zdobyliśmy z Januszem Symfonię aby mieć mikro w proszku. Do tej pory dawałem sam chelat. No i zobaczymy. Można byłoby nawet wsadzić różne kapsułki pod podobne rośliny, ale wiem, że sam bym się z tym pogubił więc odpuszczam.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

przemotbg-p1, Daj adres na Pw i podaj wymiary dna akwarium. A z tego co wiem to bywasz w Mielcu u miśka to jemu podam ,bo prawde mówiac to na asfalcie bywam żadko
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”