Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Filtr z beczki fotorelacja

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Filtr z beczki fotorelacja

Post autor: MariooT »

Przeglądając stare zdjęcia znalazłem prosty projekt filtra który działał u mnie przez 2 lata. Filtr pełnił rolę filtracji biologicznej i z tego co pamiętam radził sobie bardzo dobrze. Złożem filtracyjnym był keramzyt. Pojemność 30L. Zdjęcia wklejam, ponieważ ktoś może będzie chciał sobie coś podobnego sprawić do akwarium lub do oczka wodnego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

o i to jest kubełek, przynajmniej jakaś sensowna pojemność. Fajna fotorelacja. Gratuluje
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

bardzo fajny pomysł - chciałoby się takich prostych opisów więcej na forach

mamy tylko dwa pytanka:
1. mam nadzieję że dół to wlot brudnej wody a pompa zasysa u góry czystą - w przeciwnym razie to co najmniej dziwny układ, w takim razie co z powierzchnią wody w tym filtrze (osady)? i czy nie będzie tak że w przypadku gdy beczka stoi poniżej powierzchni wody w akwa pompa zostanie całkowicie zalana - martwi mnie w tym przypadku szczelność otworów na kabel oraz pokrywy samej beczki
2. jak głośne są pompy atman i ile energii pobierają - używa ktoś takiej może do innych celów?
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Mirek patrząc po podpięciu pompy to upflow, czyli koncepcja prawidłowa. Jedyne co można pomyśleć w deklu nad jakimś odpowietrznikiem. Atmany co do zasady nie są demonami kultury pracy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

gieniorek pisze:o i to jest kubełek
na miarę naszych możliwości (jak w Misiu).

Też mam kilka pomp Atmana. Używałem jako pompy obiegowe (być może znowu dołożę do akwa aby się kręciło) i jako pompa do filtrów gąbkowych. Przyzwoite. Jak na swoją wielkość są dosyć mocne, ale przez to i nieco mocy biorą. Z hałasem różnie. Raczej je słychać. Według mnie są trudne do zepsucia, czyli dość solidne. Jedna chodziła mi pół dnia na sucho - tak się stało przypadkiem - i bardzo jej to nie zaszkodziło.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Gienek: właśnie czytam o tej pompie 10W niby nie dużo

ale jak ma buczeć w beczce - wiesz jak to jest w mieszkaniu w bloku, co innego jak ktoś ma dom i wiele pomieszczeń, wtedy można sobie pozwolić na luksusy wywalenia wszystkiego co zbędne do innego pomieszczenia, doprowadzenia odpływu i bieżącej wody i życie wtedy jest piękne, najpierw jeden kranik 10 min potem drugi kranik 10 min i po podmiance

kurcze to jest dopiero luksus!
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

mirekkon pisze:bardzo fajny pomysł - chciałoby się takich prostych opisów więcej na forach

mamy tylko dwa pytanka:
1. mam nadzieję że dół to wlot brudnej wody a pompa zasysa u góry czystą - w przeciwnym razie to co najmniej dziwny układ, w takim razie co z powierzchnią wody w tym filtrze (osady)? i czy nie będzie tak że w przypadku gdy beczka stoi poniżej powierzchni wody w akwa pompa zostanie całkowicie zalana - martwi mnie w tym przypadku szczelność otworów na kabel oraz pokrywy samej beczki
2. jak głośne są pompy atman i ile energii pobierają - używa ktoś takiej może do innych celów?
Ad.1
Jak już Gieniorek zauważył wodę pompa pchała do góry. najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie pompy zewnętrznej CO np grunfos na wężu ale to już jest wyższy koszt za to cicha praca
Mnie ten projekt z tego co pamiętam wyniósł grosze
Beczka - 30zł
węże i przyłącza cała reszta - 30zł
pompa - 36zł

Ad.2
Atman troszku buczał ale obecny filtr z JBL kubeł hałasuje na podobnym poziomie, więc dało się przeżyć. Zamknięta beczka znacznie tłumiła dźwięk. Ile wat pobierał nie pamiętam, ponieważ to było 10 lat temu :) data zdjęć jest prawdziwa.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

gieniorek pisze:można pomyśleć w deklu nad jakimś odpowietrznikiem
Np. od grzejnika centralnego ogrzewania
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Beczkę odpowietrzałem potrząsając nią podczas restartu. Jeśli nic nie ruszałem to się nie zapowietrzała. Wąż był gruby wiec woda pod wpływem grawitacji dużo mocniej pchała wodę do beczki niż atman mógł wypchać do góry. Z perspektywy czasu zastanowiłbym się nad innym złożem filtracyjnym ponieważ keramzyt jednak troszkę się syfił.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Patrząc na położenie pompy to kwestia zapowietrzania się filtra podczas pracy była raczej nieistotna. Na taki baniak to chyba jednak pompa była nieco mała.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

zulix pisze: Na taki baniak to chyba jednak pompa była nieco mała.
Według mnie lało się przyzwoicie, jednak młynu w akwarium nie było :). Wówczas miałem niską szafkę w akwarium wysokości około 50cm. Wysokość beczki to 70cm pompa była pewnie na wysokości 60cm. Wysokość akwarium to 50cm wiec ta pompa wodę podnosiła na wysokość coś około 40cm. W standardowych wysokościach szafek atman pewnie nie da rady. Musi być pompa do oczek wodnych lub CO
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”