Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Niemierzalnne kH

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Niemierzalnne kH

Post autor: marlowe »

25 dni temu wystartowałem na podłożu aktywnym, czytałem gdzieś że na początku parametrów wody nie ma co mierzyć i rzeczywiście dzis chciałem pomierzyć i pH poniżej 5 a kH w ogóle niemierzalne. Czy tak już bywa na początku przy podłożu aktywnym? Kiedy będę mógł sprawdzić swoje ph i kh?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Jakiej wody użyłeś, jeśli RO czy dodałeś mineralizatora i jakie to podłoże? Ewentualnie czym mierzyłeś parametry?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

marlowe pisze:Czy tak już bywa na początku przy podłożu aktywnym?
To zależy od podłoża i od lanej wody.
marlowe pisze: czytałem gdzieś że na początku parametrów wody nie ma co mierzyć i rzeczywiście dzis chciałem pomierzyć i pH poniżej 5 a kH w ogóle niemierzalne
Nie wiem skąd to przypuszczenie aby nie mierzyć. Gdy kH jest zero to wahania pH (choćby i dobowe) mogą być bardzo duże. Czy jest to dobre? Zależy od obsady. Ja osobiście przy takim pH bym się nie cieszył tylko starał się podwyższyć.
Jeśli masz "lepsze" krewetki to być może masz idealnie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

nie mam wody RO, mam dobrą wode w kranie (kh=4) i leje prosto z kranu (po odstaniu 24h w beczce). Podłoże to nowość - black earth firmy CAL. Ze wzrostu roslin jestem bardzo zadowolony, tylko gazuje przez 24h/dobe i chciałbym sprawdzic jakie mam nasycenie co2, ale przez brak wiedzy o kh i ph nie moge sprawdzić.

Testy są ok, to nowa walizka JBL (kropelkowe)
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Zaleca się na początku przy aktywnym podłożu podmiany wody co 3-4 dni czy tak się do tego stosujesz?
Jeżeli 25 dni temu założyłeś akwa i nie zrobiłeś podmiany to takie parametry będziesz miał.
Ja po około 2 tyg od założenia na amazonii nie zrobiłem podmiany przez tyd i też miałem ph 5 i kh niemierzalne.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

wodę podmieniam co tydzień 60%. teraz podmienie w niedzielę, zobaczymy co testy pokażą
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety testy akwarystyczne są zbyt mało dokładne w zakresie niskich kH więc nie da się policzyć [CO2] z wzoru. trzeba czekać aż kH będzie na poziomie mierzalnym dla akwarystów. Na oko to masz kh ok. 0,1.

Przy tak miękkiej wodzie w kranie proces stabilizacji (wzrostu) kH będzie długotrwały.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

zulix pisze:Niestety testy akwarystyczne są zbyt mało dokładne w zakresie niskich kH więc nie da się policzyć [CO2] z wzoru. trzeba czekać aż kH będzie na poziomie mierzalnym dla akwarystów. Na oko to masz kh ok. 0,1.

Przy tak miękkiej wodzie w kranie proces stabilizacji (wzrostu) kH będzie długotrwały.
Rozumię, ale czy nie jest tak że jesli mam to 0,1 kh to probówka z wodą z akwarium po wkropleniu juz pierwszej kropli odczynnika powinna zmienić barwę? Bo u mnie jest tak że barwa w ogóle sie nie zmienia, jest cały czas zółty kolor i jesli nawet wkraplam 20 kropel to mam zółty tyle że ciemniejszy zółty
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

marlowe pisze: czy nie jest tak że jesli mam to 0,1 kh to probówka z wodą z akwarium po wkropleniu juz pierwszej kropli odczynnika powinna zmienić barwę?
Mając kH poniżej 1 to już 1 kropla powinna zmieniać barwę. Stąd taki wynik jest niepewny. Może być i 0 i 0,5...

Testy akwarystyczne mają tak, że w odczynniku jest już barwnik. Stąd dając 1 kroplę i 10 kropli dajemy różne ilości barwnika. Znakomicie utrudnia to precyzję oznaczenia. W labie robimy to tak, że barwnik dajemy do próbki w określonej ilości (zawsze tej samej) a dodając kwas do zobojętnienia kH nie widzimy zmian barwy wynikającej z różnego stężenia barwnika a tylko ze względu na pH.
Podejrzewam, że jako barwnik masz błękit bromotymolowy - czyli zmiana następuje z niebieskiej na żółtą. Zakres zamiany barwy to pH = 6 - 7,6 (żółta - niebieska). Stąd jeżeli masz ph = 5 jesteś w obszarze barwnika o barwie żółtej. Stąd dodawanie kolejnych kropli do pomiaru kH dodając więcej barwnika mamy tylko zmianę intensywności żółtego koloru. Z tego powodu nie przepadam za tym barwnikiem i wolę oranż metylowy. Zmiana barwy jest wyraźna jeszcze przy pH około 4 (z żółtej na czerwoną, różową, pomarańczową itp.).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”