Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Apistogramma borelli & Hyphessobrycon amandae

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Apistogramma borelli & Hyphessobrycon amandae

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Pytanie dotyczy tych dwóch gatunków, a dokładniej trzymania ich w jednym zbiorniku. Planuję "zwolnienie" akwarium 60x30x40 i mam w planach zaaranżować taki biotop przejrzystych wód, a w nim te dwa gatunki. Będzie w nim piach, kabomby, korzenie i patyki, liście i szyszki (nie wiem, czy dawać jakieś większe kamienie), poza tym łupina kokosa.
Bystrzyki karliki mam od jakiegoś czasu (KH=1, GH=3, pH~6,5, podłoże to drobniutki żwirek (prawie grubszy piach), na samym spodzie warstewka ziemi, lana jest tylko demineralizowana i zakwaszana aquacidem woda). Ryby płochliwe, "ukrywają" się w liściach kabomby, w zaciemnionej części akwarium (podpływają do pokarmu, ale większego szaleństwa nie ma).
Czy można trzymać te dwa gatunki razem w zbiorniku 60x30x40?
Akwarium jest trochę wysokie, ale ze względu na obecnie przebywające tam 4 sztuki gurami dwuplamiste (Trichogaster trichopterus, 1 samiec +3 samice - jedna odchowana z miotu).
Czy akwarium jest wystarczające (planuję dwie pielęgniczki żółte i 10 bystrzyków)?
EDIT: może 1 samec + 2 samice pielęgniczki i z 15 bystrzyków?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
keisaj
Mecenas
Posty: 156
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:43
Imię: Janek
Lokalizacja: Rzeszów/Nowa Wieś
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: keisaj »

Borelki i Amandae jak najbardziej mogą być razem w akwarium. Myślę że w tym litrażu spokojnie zmieści się układ 1+2 borelek i z 10/13 bystrzyków, oczywiście jeśli nie będzie tam już gurami.
Amandae bardzo fajne rybki ale jeśli chcesz odchować młode apisto to może być problem, Choć oczywiście nie musi. U mnie np. zjadają narybek Ramirezów. Nie jest to może jakieś polowanie, ale jak nawinie się „przecinek” to skonsumują go ze smakiem. Apistogramma baenschi nie miały problemu żeby upilnować i obronić swoje potomstwo.
Apistogramma borelli, Mikrogeophagus ramirezi,
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Ok, dzięki. Gurami planuję oddać, ale szkoda mi ich, bo jak pytałem, to za bardzo nie chcą ich (para, że tak to nazwę, permanentnie się wyciera..., nie odchowuję narybku) A jest to moja pierwsza ryba i z drugiej strony szkoda mi oddawać, ale cóż.
Jak zaaranżować takie akwarium? Rozumiem, że dużo kryjówek, korzeni, trochę liści i zaciemnionych miejsc, może jakiś otoczak.
Mam w miękkiej wodzie kabomby (ładnie rosną przy "książkowym 0,5W/l oświetleniu), piscje, rzęsę drobną i zwartki, ale te - tak jak mikrozoria - chciałbym zostawić dla razbor. Kwestia heteranthery i vallisnerii - mam długiego nurzańca i w wodzie średnio twardej rośnie dobrze, nie wiem, jak w miękkiej i kwaśnej, bo w takiej wodzie, inne mniejsze gatunki nie rosną rewelacyjnie (raczej powoli, n. spiralny praktycznie zgnił).
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
keisaj
Mecenas
Posty: 156
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:43
Imię: Janek
Lokalizacja: Rzeszów/Nowa Wieś
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: keisaj »

Jeśli światła będzie 0,5W/l to zacienione miejsca jak najbardziej. Korzenie tak, liści też trochę można dać. Kamień… jak się trafi jakiś fajny, który nie będzie zatwardzał wody to też nie powinien zaszkodzić. To Ty decydujesz o aranżu i ma się Tobie podobać.
Borelki super miękkiej i kwaśnej wody koniecznie mieć nie muszą więc zawsze możesz twardość podnieć parę stopni gdyby rośliny nie chciały rosnąć. Nurzaniec w takiej wodzie też powinien sobie poradzić. Masz jeszcze kabomby, pistie więc powinno wyjść fajne akwarium ;). Może zmieściła by się jeszcze jakaś niska sagittaria lub E. tenellus.
Apistogramma borelli, Mikrogeophagus ramirezi,
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Ano sagittaria i e. tenellus mam, także spróbuję (tam, gdzie rosną, mam w podłożu ziemi trochę, i tak sobie po prostu rosną).
Jeszcze zapytam o heterantherę - otrzymałem w przesyłce jakiś czas temu rosłinkę, którą nie rozpoznałem, sądząc po zdjęciach, możliwe, że to ta roślina (zdjęcia zamieszczane w internecie nie wskazują, że ta moja to heteranthera). Nie chciałbym dawać za dużo gatunków, ale spróbuję i jak akwarium dojrzeję dam z galerii zdjęcia.
Pozdrawiam
Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”