Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lotos,blyxa-sposoby na ładny wzrost.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Norbi
Posty: 66
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:14
Imię: Norbert
Lokalizacja: USA
Akwarium: 90 gal.
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Norbi »

No cóż, mam trochę czasu to napiszę. Skoro to forum tematyczne/specjalistyczne to wypada podać jak najwięcej szczegółów a takie lakoniczne stwierdzenia jak ''...... Oświetlenie 0,5W/l ........'' czy podobne nic nie mówią. Powinnać wyraźnie napisać że posiadasz oświetlenie takiej i takiej mocy, takie i takie świetlówki o takiej barwie. Wypadałoby podać wymiary akwarium. O ile długość i szerokość nie mają wiele wspólnego o tyle wysokość juz tak. Będzie duża różnica przy tym samym oświetleniu w zbiorniku 30 cm. wysokim i przy 70 cm. wysokim - zgadza się?
Ocet to nie jest dobry sposób na zmiękczanie wody. Są inne sposoby, zdecydowanie bardziej naturalne - wystarczy poszukać w necie. Następna sprawa - nawożenie. Nawozisz słup wod podczas gdy Blyxa to roślinna posiadająca korzenie więc ...... gdzie kulki glin.-torf. lub pałeczki nawozowe? Co z CO2? Jest podawane? Jakie masz parametry wody w akwarium? Masz aktywne podłoże? To znaczy jakie? I tak dalej i tak dalej.
Blyxa sama z siebie jest jest dosyć kapryśną rośliną. Jeśli będzie miała zapewnione odpowiednie warunki to będzie rosła. Ja podejrzewam że nie masz warunków w akwarium aby ta roślina rosła.
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

Zulix podłoże mam od Ciebie jest to mieszanka aktywna tylko niestety nie pamiętam jaka :(
akwarium jest postawione na początku stycznia,więc stosunkowo niedawno.Chyba w miarę ustabilizowane bo nie było żadnego wysypu glonów ani tym podobnych paskudztw.
Kulki gliniane mam i tak się zastanawiałam czy dawać czy nie.
Norbi o oświetleniu już pisałam.Akwarium to standardowa 112 wysokość 40 cm.
PH 7,5
No3 0
PO4 0,25
innych nie mierzę.
Podaję aldehyd 5 ml dziennie.
Wiem że nic nie wiem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Lidka pisze:Zulix podłoże mam od Ciebie jest to mieszanka aktywna tylko niestety nie pamiętam jaka
Nie jest ode mnie choć byłem pośrednikiem. O ile pamiętam było to AS2. Na ile jest jeszcze aktywne to trudno mi powiedzieć.
Daj kulki gliniane jak masz. Blyksa to lubi. Lubi też azot a u Ciebie zero. Może trzeba dozować więcej nawozu? jeśli nie ma kłopotów z glonem to można zwiększać nawożenie wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Lidka pisze:No3 0
A te rośliny to są na diecie ?
Norbi
Posty: 66
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:14
Imię: Norbert
Lokalizacja: USA
Akwarium: 90 gal.
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Norbi »

innych nie mierzę.
Dziękuję, nie mam więcej pytań.
A rośliny faktycznie, na diecie.
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

zulix pisze:nie przepada z węglem w płynie
Wydaję mi się że nie lubi naszego aldehydu. Miałem 3 podejścia do blyxy za każdym razem przy nawożeniu aldehydem po jakimś czasie się rozpuszczała, teraz nawożę sklepowym i ładnie zaczyna mi rosnąć, do tego kulki glin-torf pod korzenie, także Lidka, jak takowe posiadasz to nie zaszkodzi je wsadzić pod roślinkę :)
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

No wiem że to raczej właścicielka powinna być na diecie,a nie roślinki,ale cały czas eksperymentuję i uczę się.Chyba faktycznie nie lubi aldehydu :( Niestety nie ma już czego ratować :(
Wiem że nic nie wiem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Spróbuj nie dawać aldehydu i wciśnij kulki gliniane. Mi blyksa odbiła mając 2-3 listka. Niestety u mnie było wszystko (CO2, HT) więc u Ciebie może się nie udać. Spróbować chyba warto. Z tym nawożęniem to jednak zwiększ koniecznie dawkę.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Norbi
Posty: 66
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:14
Imię: Norbert
Lokalizacja: USA
Akwarium: 90 gal.
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Norbi »

Ja podaję węgiel w płynie ( Seachem Flourish Excel ) i z Blyxą nic się nie dzieje. Dodatkowo CO2 oczywiście. Dzisiaj robiłem ''remanent'' w zbiorniku i usunąłem ze 30-35 sztuk Blyxy.
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Norbi pisze:Ja podaję węgiel w płynie ( Seachem Flourish Excel ) i z Blyxą nic się nie dzieje
Zaczynamy od jakiegoś czasu podejrzewać, że nasz węgiel DIY jest gorszy od firmowych...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Nikt nie czepia sie NO3 =0. Czy to teraz norma skoro nikt tego nie komentuje , a wszyscy zastanawiają sie nad glutem. Może trza dostarczyć roślinom podstawowych nawozów
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

debrzyna pisze:Nikt nie czepia sie NO3 =0
Chyba czas na nowe okulary :P
...Lubi też azot a u Ciebie zero. Może trzeba dozować więcej nawozu?
Norbi pisze: rośliny faktycznie, na diecie.
Z tym nawożęniem to jednak zwiększ koniecznie dawkę.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

Nawożenie zwiększyłam,zobaczymy co się będzie działo czy nie będzie wysypu glonów.
A blyxa przeniosła się do "roślinnego nieba" :(
Wiem że nic nie wiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”