Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium zespolone z filtrem.

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Akwarium zespolone z filtrem.

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Widziałem zdjęcie dużego zbiornika, w którym wklejone były po bokach dodatkowe szybki, tworzące swego rodzaju sumpy. Czyli np. akwarium o szerokości 100cm, miało wklejone po bokach szyby, ograniczające przestrzeń np. do 80cm szerokości. W wolnych przestrzeniach powklejane były wstawki, co tworzyło sump wewnątrz akwarium. Taki jakby filtr hamburski, ale zamiast gąbki była szyba przelewowa, przez którą przelewa się woda do wydzielonej komory (no i dalej przelewa się przez grodzie i złoża i jest wypompowywana przez głowice do zbiornika głównego).
Czy ktoś stosuje/stosował takie rozwiązanie?
Jak ono sprawdza się w praktyce?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3442
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Robisz po prostu komin wewnętrzny bez odprowadzenia wody bo do tego stosujesz głowicę. Można ale nie trzeba wklejać przegródek w zależności jakie media chcesz zastosować. Można również zrobić coś w rodzaju filtra kasetowego wykonanego ze spienionego PCV który ma podobny sposób działania. Filtry kazetowe " panelowe" można zobaczyć w zestawach Juwela.
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Dzięki, tak, to taki jakby komin, a przegrody do przelewania wody - to jakoś tak do mnie bardziej przemawia niż filtry kasetowe. Chodzi mi o nie grzebanie w zbiorniku, nie wkładanie innych rzeczy - grzałka byłaby w takiej właśnie przegrodzie.
Ponieważ nie stosowałem filtrów kasetowych, nie mam z nimi doświadczenia. Chodzi mi głównie o częstotliwość czyszczenia takich filtrów, jest więcej miejsca na media, nie ma praktycznie ryzyka wylania się wody (jedynie pilnowanie dolewek) i tworzy to jedną całość z akwarium.
Jedyne ryzyko to przy niedopilnowaniu poziomu wody, wypompowanie wody przez głowicę z ostatniej komory - głowica nie byłaby wtedy zanurzona.
Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy spróbować posklejać taki filtr?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3442
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Według mnie ma to sens i ja osobiście przy następnym baniaku będę sklejał taki filtr ale z pcv. Nie chcę kleić do akwarium żeby jak mi się koncepcja odmieni nie musieć wycinać szklanych przegród.
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Masz dużo racji, faktycznie, nie przemyślałem tego do końca (myślałem o tym, ale w ostateczności o wycięciu szybek).
Mam takie PCV z 5mm grubości, co prawda szare, ale spróbuję, zobaczymy.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3442
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Zrób na tyle wysoki, żeby zablokować go wzmocnieniem lub zrób wycięcie w które wzmocnienie wejdzie. PCV jest lekkie i jeśli filtra dobrze nie zamocujesz to będzie miał tendencje do unoszenia się. No chyba że dość mocno go czymś obciążysz.
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Ok, dzięki, a jeszcze mam pytanie, co do eksploatacji i utrzymania takiego filtra. Kwestia czyszczenia i zamulania: rozumiem, że gąbka na wlocie wody będzie stosunkowo duża i przypuszczam, że będzie się zamulała. Częściej się płucze taką gąbkę,niż np. w jakiejś kaskadzie, czy f. wewnętrznym?
Gdzieś już czytałem - ale był to sump - że praktycznie raz do roku się w tym grzebie. Prawda to? Nie chodzi o moje lenistwo...
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

krzych_100 pisze:Czy ktoś stosuje/stosował takie rozwiązanie?
Ja stosuje w morskim akwarium.
krzych_100 pisze:Jak ono sprawdza się w praktyce?
Plusy:
-łatwy dostęp do wkładów filtracyjnych
-duża pojemność (u mnie około 30l)
-można schować grzałki i pompy
-jak jest dobrze obmyślone i nieprzekombinowane to nie zaleje domu

Minusy:
-Zabiera miejsce w akwarium
-Może przeszkadzać wizualnie

Ogólnie jestem zadowolony. Zasypując w całości jakąś ceramiką jest praktycznie bezobsługowy.
Kilka zdjęć poglądowych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3442
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Jeśli chodzi o gąbkę to czyści się ją jak w innych filtrach. Im większy syf w gąbce tym gorsze parametry wody, wszystko zależy od obsady. Generalnie najlepiej sprawdza się gąbka o gęstości 45 ppi.
Chciałem zaznaczyć że piszę o filtrze do słodkowodnego akwa.
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Rozumiem, bardzo pomocne są Wasze uwagi, "wizualność" to taki dalszy plan, najbardziej chodzi mi o "niegrzebalność" w zbiorniku i jak najmniej ingerencji.
Pozdrawiam
Krzysztof
fonte75
Posty: 29
Rejestracja: 23 gru 2009, 23:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów/Zgłobień
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: fonte75 »

Jak masz spienione PCV to sklejaj kasetowca, koszt w Twoim wypadku to dobra ceramika, gąbki i pompa.
Co do "niegrzebalności" to wszystko zależy od obsady jaką masz i jak dużo produkuje "zamulacza" gąbek :) .
Ja mam właśnie filtr kasetowy w malawi + kubełek jako biolog i przy obsadzie 15 ryb czyszczę gąbki raz na 2 tygodnie ale nie dlatego, że zatyka gąbki tylko żeby NO3 nie było zbyt wysokie.
Tutaj masz link do innego forum gdzie opisane jest jak wykonać taki filtr
http://forum.klub-malawi.pl/filtr-kaset ... 23333.html
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Aaa, czytałem fotorelację, czytałem... Mam spienione PCV, ale szare, o grubości 5mm. No więc, jak to zawsze przy takich rzeczach bywa, boję się, że czegoś nie przewidzę.
Pozdrawiam
Krzysztof
Malcolm
Posty: 1
Rejestracja: 06 lip 2015, 14:27
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Malcolm »

Jakby ktoś był zainteresowany takimi filtrami kasetowymi czy innymi to wiele rodzajów można dostać w sklepie Filterpol.pl Zawsze jestem zadowolony z zakupów tam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”