Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Malawi 250l

w planach

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Jako wkład biologiczny polecam to: http://www.allegromat.pl/aukcja171769 :)
Tanie, mocno porowate, nie zmienia parametrów ;)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Grys koralowy też będzie dobry. Do Malawi jak znalazł
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

K2 pisze:Zeolitu na razie nie wkładaj. Nie jest polecany przy starcie baniaczka. Bio-wkład to ceramika? Jeśli tak to dokup jeszcze ceramiki zamiast zeolitu. W górnym koszu tuż pod głowicą zalecana jest gąbka. Chodzi o to żeby jakiś kawałek ceramiki nie wpadł do wirnika.
Dzięki za radę co do zeolitu. A ten bio-wkład to... ? 8-) wstyd się przyznać, ale nie mam pojęcia... Na aukcji napisali tylko tyle, że to bio-wkład. Wygląda jak takie brązowe bobki... - wygląda mniej więcej tak, jak wkład z tej aukcji: - wie cudów się nie spodziewam :P

http://allegro.pl/bio-ceramika-kulki-wk ... 03451.html


Ceramikę dokupię, tyle że nie wiem, ile litrów wchodzi do tego kubła. Na forum Klubu Malawi znalazłam info, że wchodzi 8l ceramiki.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Wygląda mi to na keramzyt, ale mogę sie mylić :)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3444
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

To raczej ceramika. Zostaw w filtrze te bobki ;) w środkowym koszu. Masz tam jakieś gąbki?
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

Dzięki Wam za szybkie podpowiedzi :)

Gąbki już zamówione - Tetra Wkład Gąbkowy BF 1200 - w opakowaniu są dwie sztuki. Gdzieś tam wyczytałam, ze bez problemu można je wrzucić do chińczyka i są ok. Kupiłam też włókninę Tetry i 2l ceramiki. Mam nadzieję, że gąbki, włóknina plus prefiltr spełnią swoją rolę i nie zabrudzę za szybko filtra, a bakteryjki będą miały przytulne mieszkanko ;)

Tylko wciąż nie wiem, czy tych wkładów objętościowo nie mam za mało (a coś mi się tak wydaje), co myślicie?

I jeszcze jedno pytanko - jąka gąbkę do pompki aquael circulator 1500 dokupić?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3444
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Idź do zoologa i coś dobierzesz. Gąbka powinna być w miarę gęsta, żeby dobrze syfki zbierała.
Gdyby te gąbki od 1200 była za duża to mam mniejsze gąbki od 700. Jak coś to pisz.
Jak ceramika przyjdzie to sprawdzisz czy objętościowo pasuje. W razie czego uzupełnisz wkłady już na miejscu.
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

Witam wszystkich po świętach :)
Akwa już mam mieć na stówę w poniedziałek - strasznie się oczekałam, ale wreszcie się doczekam :)

Po licznych oględzinach "bobków" przychylam się do opcji
kuba4410 pisze:Wygląda mi to na keramzyt, ale mogę sie mylić :)
Mam zamiar dać te bobki plus gąbka, wata i ceramika. w układzie od góry: wata, gąbka, keramzyt, ceramika, wata. Jeśli mi styknie ceramiki, to wywalę te bobki i zapakuję cały ceramiką.

Te gąbki od tetry dopasuję, choć idealne nie są...
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3444
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Na dole waty nie dawaj. Bardzo szybko spadnie wydajność filtra gdy pierwszym medium będzie wata. Wkłady zostaw tak jak piszesz tylko bez tej waty na dole.
Awatar użytkownika
tere1
Posty: 86
Rejestracja: 06 lut 2014, 13:59
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 450l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: tere1 »

Dokladnie tak jak pisze K2, u mnie wata po 2 tygodniach była tak zapchana że przepływ spadł prawie do zera.
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

Dzięki wielkie za rady :) Uwielbiam to forum :) Rzeczywiście zamuliłabym bardzo przepływ wody, zwłaszcza że będę mieć jeszcze prefiltr. Jeszcze kwestia siatek na wkłady - do ceramiki to chyba bez sensu, prawda?

Wiem, że do rybek jeszcze daleko, ale może wiecie gdzie u nas w województwie kupię zdrowie i ładne saulosi i maingano? Wiem, że b.dobrą opinię ma Malawian, ale Kraków blisko nie jest... Może wiecie o dobrym źródle gdzieś bliżej, np. w Rzeszowie? Jeśli mam przenieść to pytanie do odpowiedniego działu, to oczywiście przeniosę, bo chyba bałaganik mały robię :?
Awatar użytkownika
tere1
Posty: 86
Rejestracja: 06 lut 2014, 13:59
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 450l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: tere1 »

Malawian to nie Krakóq a Trzebinia. Ostatni z Dębicy ktoś szukał chętnych na wspólny zakup ryb u Malawiana.
Edit:
Tutaj masz linka do tematu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=27428
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3444
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Sojka, możesz te ryby dostać na miejscu. Jak coś to pisz PW.
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

Wspaniale :) Na pewno się przypomnę, jak mi baniaczek dojrzeje :)
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

Post po poście, ale cóż... trochę czasu już minęło, więc się sama usprawiedliwiam.

Mój baniaczek wreszcie zalany i dojrzewa sobie spokojniutko (choć ze wspomagaczem bakterii Sery) od soboty :) Pływają w nim już nawet rybki "startowe" - 3 gupiki, które mają się dobrze i każdego dnia się rozkręcają :) Testy wody o dziwo od pierwszego dnia są b.dobre- co prawda wiem, że testy 6w1 JBL nie są jakieś mega precyzyjne, ale mimo to cieszą mnie te dobre pomiary. Zdaję sobie jednak sprawę, że skok parametrów pewnie dopiero przede mną.

Mam tylko rozkminkę, czy dobrze rozstawiłam wloty i wyloty filtrów. Przedstawia się to tak:

po prawej stronie na tylnej ścianie akwa - wlot kubełka
po lewej stronie na tylnej ścianie - wylot kubełka z deszczownicą umieszczoną pod taflą wody z dziurkami skierowanymi pod kątem w górę (by tafla falowała) i filtr wew.

Zastanawiam się jeszcze, czy jest mi potrzebny skimmer, skoro mam deszczownicę. Ruch tafli jest spory i żaden osad się nie gromadzi na powierzchni wody, a mam wrażenie, ze mimo dobrego ustawienia skimmera jest on źródłem "lewego" powietrza, bo filtr co jakiś czas się odpowietrza (z deszczownicy sporadycznie lecą bąbelki powietrza). Zastanawiam się, czy po prostu nie zdjąć tego pyrtka, bo deszczownica i tak zapobiegnie gromadzeniu się osadu. Co myślicie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”