Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc z solami-nawożenie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Andrzej 48
Posty: 11
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Lodz
Płeć:

Pomoc z solami-nawożenie

Post autor: Andrzej 48 »

Witam Wszystkich. Po przestudiowaniu wszystkich postów i zabawa kalkulatorem stwierdziłem,że jestem głupszy niż bylem ;) a przy okazji nabawiłem się ładnej hodowli glonów- to już mniej śmieszne. Tak wiec potrzebuje pomocy czego ile wymieszać i ile podawać, dawka dzienna? Mały opis mojego zbiornika /12m-cy/ 150x60x50 oświetlenie 5 świetlówek 9-19 3szt i 2 9.30-18.30 jeśli to ważne to od frontu
Osram 80/865, Sylvania grolux, Osram 865, Sylvania gro..., Sylvania Aquastar 10000k. Parametry mierzone dzisiaj, woda podmieniana 2 dni temu kranówka i Ro.
Tw 7
To 11
Ph 7,2-7,4
Fe 0,1-0,25 pomiędzy nawoź chelat 13g/100ml wody RO=5ml/dziennie
No3 2-5
Po 0,25
K 5 troszkę powyżej
CO2 12 test AZOO gaz z butli 8.30-18
Mg ????
Testy Zooleka. Podaje Nitro easy life wg. producenta, mikro easy life Profito 3ml dziennie jeśli ma to znaczenie to wszystkie nawozy podaje wieczorem po zgaszeniu swiatla a jeszcze lane jest Algexit easy life. Jesli mozecie to prosze o podpowiedz ile czego jeszcze, jak z magnezem w jkich dawkach itp. Dawka dzienna czy raz w tygodniu Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Podłoże jakie ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Według mnie głównie CO2 jest za mało. Przy wyższej twardości ogólnej można też więcej nawozić makro (tak powiedzmy 2X).
Ja zawsze nawożę codziennie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Andrzej 48
Posty: 11
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Lodz
Płeć:

Post autor: Andrzej 48 »

Podłoże- spodnia warstwa ok. 2-3cm Filtus floran start z domieszka JBL florapol + 5-7cm lawa 1-4mm. Czasem kulki.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

W takim razie tak jak kolega napisał Podkrecić CO2 do Ph 6,8 ,delikatnie makro do góry w okolice NO3 15 PO4 1,5 i K 15 mikro zgodnie z zaleceniami producenta Magnezem sie nie przejmuj napewno wystarczy z kranówki
Andrzej 48 pisze:Tak wiec potrzebuje pomocy czego ile wymieszać i ile podawać,
Czy masz na myśli sole ?
Andrzej 48
Posty: 11
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Lodz
Płeć:

Post autor: Andrzej 48 »

tak
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

To pytaj ,najlepiej precyzyjnie .Postaramy sie odpowiedzieć
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja bym prosił o zdjęcie baniaczka?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Andrzej 48
Posty: 11
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Lodz
Płeć:

Post autor: Andrzej 48 »

debrzyna pisze:W takim razie tak jak kolega napisał Podkrecić CO2 do Ph 6,8 ,delikatnie makro do góry w okolice NO3 15 PO4 1,5 i K 15 mikro zgodnie z zaleceniami producenta Magnezem sie nie przejmuj napewno wystarczy z kranówki
Andrzej 48 pisze:Tak wiec potrzebuje pomocy czego ile wymieszać i ile podawać,
Czy masz na myśli sole ?
Podkręcić CO2 - wydłużyć czas 24h? Makro do góry jak te sole rozpuścić tzn. ile gram/wody/ile ml. na mój zbiornik. Troszkę eksperymentowałem z kapsułkami wasze wcześniejsze posty ale nie zauważyłem + i - skład może później mam gdzieś zapisany.
Teraz fotki robione szybko wiec i jakość słaba, jak pisałem wcześniej walka z glonami była ostra i praktycznie jest pustynia po ostrej wycince :(
Obrazek Obrazek resztki lotosa cos odbija moze da rade Obrazek Obrazek
Obrazek krypcia ma sie dobrze i powoli onowodek odbija
Obrazek Obrazek
Ogólnie chaos sporo wycięte i może reszta po ostrej przecince odbije. Dużo do wymiany :(
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Andrzej 48 pisze:Podkręcić CO2 - wydłużyć czas 24h?
Niekoniecznie Chodzi o to byś dał wiecej bąbelków na sekunde ,żeby Ph spadło ni utzrymywało sie na poziomie 6,8
Andrzej 48 pisze:Makro do góry jak te sole rozpuścić tzn. ile gram/wody/ile ml. na mój zbiornik
Konkretnie jakie sole ?
Andrzej 48
Posty: 11
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Lodz
Płeć:

Post autor: Andrzej 48 »

Jak widać pustki, najlepiej widać tło :> na lignicie resztka bolbitisa, przód blaxa jakoś dochodzi kępa ludwisi mini red- nedza ale odbija majaka rzeczna malusie odrosty, potamogeton gayi jakoś dal rade ale pełzacz licho itd,itd. Co tu pisac wszystko widac :x

[ Dodano: 2015-03-29, 18:04 ]
No3,Po4,K/te trzy sole mnie interesuja/ Nitro mam jeszcze easy life ale na wykończeniu wiec będę musiał je zastąpić solami jeśli chodzi o Potas to mam KCL i K2SO4 który bardziej przydatny
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Osobiście zrobiłbym coś takiego (wydruk z mojego kalkulatora):
Obrazek
Na czerwono skład nawozu. Można zacząć od dawania połowy dawki i obserwować przez tydzień-dwa.

P.S. Prosiłbym na przyszłość korzystać z naszej wgrywajki do wgrywania fotek (link na zielono jest w górnym menu pod banerem). Imageshack robi tu dużo problemów.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Andrzej 48
Posty: 11
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Lodz
Płeć:

Post autor: Andrzej 48 »

Zulix- dziękuje za pomoc, mam problem z otworzeniem nowego kalkulatora na samej gorze na czerwonym tle pojawia się napis dokument chroniony coś tam, coś tam Może to wina mojego "lapatopa"
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Sam laptop niczemu pewnie nie winien. Zapewne masz włączone jakieś blokady np. antywirusowe, antyspamowe...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Andrzej 48
Posty: 11
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Lodz
Płeć:

Post autor: Andrzej 48 »

Mala poprawa juz widoczna, sole rozpuszczone KCL,KNO3,MgSO4/ 500ml RO/ 5ml dziennie KH2PO4/ 100ml RO/ 1ml dziennie Ph troszkę zjechało 6.8-7 pozostałe
No3 5
Po 0,5
K 15
Co2 26 /Azoo/
Mikro 0,05 /Azoo/
Fe 0,1
Kobaltosan 0,6ml dziennie
Obrazek Aponogeton robi się ładny ale liście nie mogą się podnieść, Ludwisia mini red po mocnej przycince ładnie się wybarwia i jest nadzieja,że odbije nawet zaczyna wszystko bablowac
Obrazek Obrazek
Jeszcze tydzień pozostanę przy małych dawkach a później x2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”