Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

AZOO Plus Supreme Bioguard

tagi: test, opinia, wrażenia, uwagi

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

AZOO Plus Supreme Bioguard

Post autor: zulix »

Dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora AZOO tj. firmy Aquaray oraz firmy akwarystyczny24, która to pośredniczyła w przekazaniu produktów

dzisiaj przedstawię uwagi dot. mojej zabawy z AZOO Plus Supreme Bioguard.
Obrazek

Wynik testu: Preparat bakteryjny godny polecenia.

===
Od producenta/dystrybutora czyli nieco papki reklamowej...

Fenomenalna zdolność rozkładu zanieczyszczeń

1. Zastosowanie najnowszej biotechnologii zapewnia idealny mechanizm ochronny dla ryb i systemów filtrujących w akwarium.
2. Skutecznie i szybko rozkłada związki organiczne, amoniak, azotyny, azotany i siarkowodór.
3. Tworzy dominujące i pożyteczne kolonie bakterii w akwarium, w celu zahamowania rozwoju patogenów.

Gwarantujemy, że każdy mililitr zawiera jeden miliard (1.000.000.000) bakterii, które pozostają w pełni aktywne, dla najlepszych wyników

działania.

WŁAŚCIWOŚCI
1. Zawiera naturalne, pożyteczne bakterie, 100% wolny od chemikaliów.
2. Buduje zdrowy i długotrwały ekosystem słodkowodny.
3. Znacząco redukuje częstotliwość podmian wody.
4. Gwarantuje doskonałą zdolność rozkładu zanieczyszczeń w akwarium.
5. Skutecznie rozkłada odchody ryb i niezjedzony pokarm.
6. Blokuje źródła zanieczyszczeń w akwarium.
7. Oczyszcza filtry i węże, redukuje konieczność częstego czyszczenia.
8. Kompletny i efektywny system filtracji biologicznej.
9. Natychmiast usuwa szkodliwą materię organiczną, amoniak (NH3), azotyny (NO2), azotany (NO3).
10. Znacznie redukuje trujący siarkowodór (H2S).
11. Znacznie przyspiesza dojrzewanie nowego akwarium.
12. Stabilizuje parametry wody na najwyższym możliwym poziomie.
13. Zwiększa ilość rozpuszczonego tlenu.
14. Zapobiega rozwojowi patogenów w akwarium.
15. Obniża stres żywych organizmów w akwarium.
16. Klaruje zmętnienia, pomaga utrzymać krystaliczną wodę.
17. Wspomaga wzrost korzeni roślin i rozkład nawozów.
18. Usuwa brzydki zapach.
19. 100% bezpieczny dla ryb, krewetek, roślin i mikrofauny.

SPOSÓB UŻYCIA
1. Dla nowego akwarium: dodaj 30ml na 100l wody. W pierwszym tygodniu dodawaj także 10ml na 100l co 3 dni.
2. Regularnie i przy podmianie wody: dodaj 10ml na 100l wody.
3. Wstrząśnij dobrze przed użyciem, dodaj w miejscu wylotu filtra.
4. Zakręć szczelnie po użyciu. Przechowuj w chłodnym miejscu, unikaj światła słonecznego.
5. Pełna nakrętka to 20ml. Wewnętrzny kubeczek to 5ml.

Supreme Bioguard to nowoczesny preparat bakteryjny, niemający jakichkolwiek odpowiedników, który rozwiązuje dziesiątki problemów w akwarium słodkowodnym, działając 100% naturalnie, biologicznie! Najnowocześniejsza bio-technologia marki AZOO i skupienie się w tym projekcie wyłącznie na wodzie słodkiej przyczyniła się do stworzenia produktu, który działa niemal tak skutecznie jak silne preparaty chemiczne. Supreme Bioguard jest ogromnym i niedoścignionym dla konkurencji produktem. Supreme Bioguard powinien być używany regularnie w celu poprawy jakości wody zarówno pod względem chemicznym jak i wizualnym dla naszego oka, w każdym akwarium słodkowodnym. Supreme Bioguard był testowany przed premierą w naszym akwarium testowym przez 2 miesiące od początku lutego do końca marca. Akwarium z niewielką obsadą nie wymagało podmiany wody w tym czasie.

Trujące związku azotu były niemierzalne, przy standardowej dawce produktu.

Supreme Bioguard zalecamy używać także:
- W nowym akwarium w celu jego stabilizacji. Codzienna suplementacja produktu pozwala na wpuszczenie obsady od razu.
- Podczas leczenia ryb, aby usuwać trujące związki azotu, które będą się gromadzić z powodu upośledzonej lekami akcji bakteryjnej, codziennie!
- Po czyszczeniu filtra, odmulaniu podłoża, przesadzaniu roślin i ingerencji w podłoże, w celu szybkiego rozkładu zanieczyszczeń i siarkowodoru a także poprawy wizualnego stanu akwarium po tych zabiegach. Można spokojnie dać znacznie większą dawkę w celu najszybszego działania.
- akwariach przerybionych, aby zachować populację ryb narażonych na trujące związki azotu w lepszym, zdrowiu. Dozować częściej niż raz na tydzień
- akwariach z niedostateczną filtracją, brakiem filtra kubełkowego, aby wspomóc filtrację biologiczną i przywrócić optymalny obieg azotu i

stabilny stan akwarium.
===================
Teraz coś ode mnie
Jak zwykle w przypadku produktów AZOO reklama jest dźwignią handlu tj. pewne rzeczy są przypisywane preparatom które wynikają wprost z zachowania czystości i porządku w akwarium. Pewne skróty myślowe rosną więc do rangi "naj-" lub "jedyny". Moje uwagi nie oznaczają tu krytyki produktu bo jest dobry ale wyolbrzymianiu jego korzystnych cech. Jedno i drugie (w ograniczonym niestety zakresie) wykażę poniżej. Nie jestem biologiem a chemikiem stąd szczegóły dot. bakterii są mi raczej obce. traktuje je jako 'czarną skrzynkę" do której wrzucamy odpady i są one utylizowane.

Stąd pewnie brak precyzji w omówieniu tematu.

Zaczynamy
Preparat sprzedawany jest w opakowaniach o różnej wielkości. Ja miałem dosyć mały - 250 ml. Ponieważ część zabawy robiłem w małych akwariach

spodobało mi się, że do otworu butelki wybitnie spasowała strzykawka z testów JBL-a :) Nie należy się nim zaciągać - śmierdzi jak z szamba.

Najbardziej zaciekawił mnie punkt:
Oczyszcza filtry i węże...
gdzieniegdzie było nawet podkreślane, że robi to "spektakularnie". No to siup:
Obrazek
Dawka preparatu większa niż zalecana. Czas moczenia tydzień.
Skutek mizerny. Nie wiem od czego czyści węże ten preparat :(
Być może gdy nie ma przepływu to nie czyści bo nie ma tlenu. Sprawdziłem więc czy czyści dopływową rurę do filtra. Znów bez efektu. Glony jak były w rurach tak zostały. Rozumiem więc reklamę tak, że jeśli w akwarium nastąpi porządek i dzięki preparatowi glony odpuszczą to i węże się oczyszczą. Czyszczenie węży więc nie wprost ale w wyniku poprawienia jakości akwarium.
Stabilizuje parametry wody na najwyższym możliwym poziomie.
Dla mnie to niestety bełkot marketingowy - co to znaczy na najwyższym poziomie i jakie to są parametry?
Gwarantuje doskonałą zdolność rozkładu zanieczyszczeń...Skutecznie rozkłada odchody ryb i niezjedzony pokarm.
Skoro "doskonałą" to próbujemy dać mu trudne zadanie:
Obrazek
Preparat był podawany co 3 dni - 5 razy (potem mi się skończył). Syf nie został niestety usunięty - nie było widać nawet większej różnicy przed i po kuracji. Do "doskonałości" więc dużo brakuje. Preparat jednak działa w kwestii rozkładu zanieczyszczeń co za chwilę pokażę ale nie tak reklamowo jak napisano.
Aby sprawdzić kwestię rozkładu mułu przygotowałem 2 słoiki z używanym podłożem Azoo. Podłoża wyjęte zostały z akwariów a więc były zaszczepione biologią. Za pomocą ssawki odmuliłem akwarium. Dbając aby zawiesina była podobna w obu przypadkach wlałem taki "syfik" do słoików.
Obrazek
W każdym był mały (kilka cm) kawałek plechy zielonego po to aby 'ewentualnie usuwała' produkty przeróbki materii.
Po odstaniu na żwirku była w obu słoikach około 1 cm warstwa "gnoju". Do pierwszego słoika dodano 5 ml preparatu a potem dodawano raz na tydzień preparat w ilości zalecanej przez producenta. Wolno, ale w słoiku z preparatem zaczęły iść korzystne zmiany - warstwa błotka się zmniejszała a roślina zaczęła powoli się rozrastać. Glonów znikoma ilość. W słoiku porównawczym tragedia. Wszelkiego rodzaju glony obrosły i ścianki i rosnące plechy peli. Warstwa osadu dużo grubsza niż w słoiku 1. Zbadano parametry NH4/NH3, NO2, NO3, PO4 (PO4 = 0 w każdym przypadku).
1 dzień:
- 1 słoik: NH4 = 0,6; NO2 = 0,2; NO3 = 1-5
- 2 słoik: NH4 < 0,05; NO2 = 0,1; NO3 = 1-5

3 dzień:
- 1 słoik: NH4 = 0,4; NO2 = 0,6-0,8; NO3 = 10
- 2 słoik: NH4 < 0,05; NO2 = 0,1; NO3 = 1-5

6 dni:
- 1 słoik: NH4 < 0,05; NO2 = 0,6; NO3 = 1-5
- 2 słoik: NH4 = 0,05; NO2 = 0,05; NO3 = 1-5

12 dni - podobnie jak w 6

24 dni:
- 1 słoik: NH4 < 0,05; NO2 = 0,05; NO3 = 5
- 2 słoik: NH4 < 0,05; NO2 = 0,2; NO3 = 5
Wyniki obserwacji wskazują, że preparat posiada pożywkę dla bakterii. No sprawdźmy: 5 ml preparatu dodane do 1 l wody RO daje NH4 = 0,4-0,6; NO2 = 0,05, NO3 = 0,4.
Pożywka więc jest. Może nie jest ona dodawana wprost jako sole amonowe (pamiętamy zapis: "100% wolny od chemikaliów"), ale amon może się pojawiać wskutek odwrotnego do nitryfikacji procesu beztlenowego w zamkniętych butelkach z preparatem. Po wprowadzeniu preparatu do wody widać wyraźny skok NH4 ale ja osobiście dałem dużą dawkę preparatu (choć podobno nie można go przedawkować). Później widać wyraźnie NO2 i wzrost NO3. Jony NO3 są później prawdopodobnie zutylizowane przez roślinę. Cała sytuacja jest szybko opanowana. Ilość pojawiającego się później NH4/NO2 była znikoma mimo dużego przerobu detryfusu w słoiku. Być może gdyby nie było pierwszej dużej porcji preparatu do słoika nie byłoby w ogóle skoku parametrów.
Tak, czy siak wyniki pomiarów nie potwierdziły mi cechy preparatu:
Natychmiast usuwa szkodliwą materię organiczną, amoniak (NH3), azotyny (NO2), azotany (NO3).
Jak widać jednak dałem dużą ilość substancji "zamulającej" więc być może preparat nie był w stanie tego zutylizować na szybko. Jak wiadomo efektywność większości preparatów zależy od dawki.
Po kilku miesiącach wracamy do testu słoikowego:
Obrazek
Wynik można nazwać spektakularnym. Zawartość słoika bez preparatu prawie zgniła. Ten z preparatem ma się dobrze. Widać też większe przyrosty roślin. Patrząc na ilość mułu to w słoiku z preparatem praktycznie on już zanikł - w drugim widać jego dużą ilość wymieszaną z podłożem. Tak więc "to" działa.
Ponieważ w obu słoikach od początku działała "biologia" więc hipotetycznie dokładanie kolejnych bakterii powinno nie dawać skutku. Jak widać jednak daje. Dlatego też wydaje się celowym dodawanie preparatu nie tylko podczas dojrzewania akwarium ale i regularnie w trakcie życia akwarium.

Inne uwagi

Klarowanie wody u mnie nie wyszło. Nie było idealnie "krystalicznej wody".

Co do podmian wody to dodawałem preparat do krewetkarni i odpuściłem sobie całkowicie podmianę wody (1 podmiana na miesiąc a jest już tak 3 miesiące). Wszystko żyje. Krewetki blue-rilli i red-rilli miałem od wakacji. Przez pierwsze pół roku specjalnie ich nie przybywało. Gdy zacząłem dodawać preparat to jakoś dość szybko zrobiło ich się całkiem sporo. Nie potrafię tego ocenić ale może powodem byłoby, że preparat:
... Zapobiega rozwojowi patogenów w akwarium.
- Obniża stres żywych organizmów w akwarium
Wnioski końcowe
Mimo gdzieniegdzie wybujałego opisu marketingowego uważam preparat za całkiem przydatny nie tylko podczas dojrzewania akwarium ale i przy długofalowej pielęgnacji akwarium. Prawie na 100% (bo nic innego nie zmieniałem) pomógł mi też w osiągnięciu większego przychówku krewetek.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”