Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak pozbyć się skumulowanego PO4 w podłożu ???

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Chyba pisałeś, że nie nawoziłeś żelazem dłuższy czas więc pewnie przypuszczenie, że są to krzemiany żelaza chyba jednak nie pasuje. Może rzeczywiście najprędzej okrzemki. Nie słyszałem, aby utrzymywały się latami, ale któż to wie. Może przy dokarmianiu krzemianami są dłużej?
Czy po usunięciu żelem problem nawraca bo tak bym to rozumiał?
Nie wiem jakie są testy i co są warte.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

zulix pisze:Czy po usunięciu żelem problem nawraca bo tak bym to rozumiał?
Jakim żelem ? Tak jak usunę- zetrę ręką tą plechę, to powraca w takim samym kształcie, na tym samym liściu za dwa dni, im bliżej dna tym problem większy.
Może jest tak, że większa ilość krzemianów+ bazalt+ziemia i któryś z nawozów daję okazję temu czemuś do eldorado ???
A my całego Bożego stworzenia nie jesteśmy po prostu zrozumieć ???

Niebawem chcę wystartować kostką w której będzie na dnie tylko mały heniek, do tego korzeń z mchami, będzie kilka szt. Razbory Galaxy i krewetek RC.
Chcę dać bazalt a pod nim ziemię, powiedzcie mi proszę, czy jestem w stanie to pociągnąć bez nawożenia ?
Lałbym tylko potas i carbo ;)

Zobaczymy cze problem się powtórzy 8-)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

OTTO pisze:Jakim żelem ?
Ja zrozumiałem to z:
Jak wytłumaczyć to że silicat na pochłanianie krzemianów nagle naprawia wszystkie moje niby popełniane błędy ?
Może źle się wyraziłem z "żelem" ale tu sugeruje, że używałeś "silicatu".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

Tak, tak, właśnie włożenie do filtra silicatu na krzemiany, dokładnie tego z linka , rozwiązuje sprawę na 3 miesiące, niestety robiłem duże podmiany- 40-50 % i silicat zużył się pod 2 miesiącach, dokładnie to zaczęły się pojawiać delikatne brązowe smugi na marsilea, wyciągnąłem więc silicat i po tygodniu miałem już gehennę.
http://www.allegromat.pl/aukcja172687

Tak to wyglądało w chwili ścięcia:
Obrazek

A tak aktualnie wygląda marsilea w dwa tygodnie po ścięciu i przerwie w nawożeniu PO4 i Fe+micro, w chwili ścięcia szlam był tylko na liściach, a pod nimi- dno i łodygi były wolne, teraz widzimy że szlam zaatakował wszystko gdzie dochodzi światło.
Obrazek

Obrazek
Czyli jak widać nędza, poczekam jeszcze tydzień czasu, ba jak pisałem wcześniej każdy walkę z plagą stosuję przez dwa tygodnie, w tej chwili wywaliłem korzenie- jeden z nich ma ponad 10 lat i zmniejszył się o 1/3. Potem kupię silicat Sera i zobaczymy czy znów uratuje sytuację ?

Jarek a co myślisz o tym:

OTTO napisał:
Niebawem chcę wystartować kostką w której będzie na dnie tylko mały heniek, do tego korzeń z mchami, będzie kilka szt. Razbory Galaxy i krewetek RC.
Chcę dać bazalt a pod nim ziemię, powiedzcie mi proszę, czy jestem w stanie to pociągnąć bez nawożenia ?
Lałbym tylko potas i carbo

Czy ta ziemia będzie ok, czy lepiej użyć takiej z kretowiny na ogrodzie ?

Obrazek

zamiana linku allegro na archiwum - zulix
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2015, 19:49 przez OTTO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

OTTO pisze:czy jestem w stanie to pociągnąć bez nawożenia ?
Przy LT bez problemu.

Co do ziemi to jak dotąd wyłożyłem się tylko przy jednym gatunku gdzie było trochę styropianowych kulek, jakieś fragmenty kory, mielony wapień (biały proszek) - coś jak z wysypiska śmieci. Za każdym razem brałem inny gatunek ziemi sklepowej a było tego już ponad 5 (może nawet ok. 8 ). Gdy widziałem że jest zbyt włóknista to dodawałem jednak nieco ziemi o strukturze piaskowej (klasyczna z kretowiska).
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

Przy LT bez problemu.
Właśnie tak ma być, ale trochę potasu i carbo przy podmianach mogę podać ?

Czyli mogę dać taką z kretowiny i trochę kulek glinianych pokruszyć i piasku.

P.S. Zamawiam silicat sera na krzemiany, bo szlamu tak przybywa że niektóre rośliny się pod nim uginają, o rośnięciu nie ma mowy, nie widać zielonego listka :podwójnie widzę:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

OTTO pisze:trochę potasu i carbo przy podmianach mogę podać ?
Według mnie tak.
OTTO pisze:Czyli mogę dać taką z kretowiny i trochę kulek glinianych pokruszyć i piasku.
Dużo jest kwestią tego jaka ziemia jest z kretowiska :) Zwykle nie jest taka jak sprzedają do kwiatków bo tam jest zwykle na substracie torfowym. Standardowo ziemia z kretowiska to już miks i gliny i piachu. oczywiście jak widzisz, że ziemia ma strukturę skorupy to można dodać piachu. Jak jest zbyt lekka to dodać gliny...
OTTO pisze:szlamu tak przybywa że niektóre rośliny się pod nim uginają
Ciekawostka. Sam jestem ciekawy jak to w końcu u Ciebie wyjdzie. Nie spotkałem się z aż taką kumulacją szlamu/glonu których by się nie dało usunąć wspomnianymi wcześniej metodami. Być może to jednak krzemiany i powstający szlam jest mieszanka okrzemek i krzemianów pochodzących od pierwiastków mikro.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Czyli mogę dać taką z kretowiny i trochę kulek glinianych pokruszyć i piasku.
Ja odradzam takie kombinacje. Taka ziemia jest zanieczyszczona. Kto wie czym. Przypominam, że wraz z deszczem do "ziemi" trafiają różne paskudztwa.

Co wyście uparli się na ziemię z kretowiska ?
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

Zrobiłem przycinkę tego co jeszcze żyje i podmiana czywiście.
Po wyciągnięciu korzeni pH z 6,5 zrobiło się 7 , bez zmiany w podawaniu CO 2

Wracając do LT nauka mówi że dolewa się tylko odparowaną wodę, ale cotygodniowa podmiana nie zaszkodzi?
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

W LT nie ma podmian. Uzupełniamy braki. Lt opiera się na naturalnej filtracji biologicznej.
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

No według teorii tak jest, ale niektórzy jednak robią małe podmiany, a co gdy mam ziemie w podłożu i światła 11 w na zbiornik 15 l ???
Przecież to już nie ma prawa być LT- kiem ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:W LT nie ma podmian....
OTTO pisze:....Przecież to już nie ma prawa być LT- kiem ;)
Kwestia co nazywa się LT-kiem. Jak chcecie być wierni zasadom opracowanym przez Diane to musicie dawać więcej jej elementów np. wyrastanie roślin ponad powierzchnię, absolutny brak nawożenia rekompensowany nawet przekarmianiem ryb, często przerybienie, filtracja minimalna... i wiele ,wiele innych, których zwykle nie robimy. Czyli coś jak biotop w którym wrzucamy ryby i rośliny ze wszystkich kontynentów bo nam się podobają...
Diana pisała, że akwarium LT jest przeciwieństwem HT pod względem osprzętu i chemii czyli ogólnie pod względem inwestycji. Zaproponowała swoje poglądy jak powinien wyglądać LT ale nie jest to absolutna wyrocznia. Stąd nie do końca zgadzam się z 1 częścią zdania zgadzając się w pełni z druga.
OTTO pisze:...nauka mówi że dolewa się tylko odparowaną wodę, ale cotygodniowa podmiana nie zaszkodzi?
Jaka "nauka"? Diana pisze, że przy odpowiednim postępowaniu podmiany nie są konieczne. Nie oznacza, że całkowicie szkodliwe. Może się nawet okazać, że są pożyteczne. Podobnie z nawożeniem. W Polsce raczej jest mało potasu w ziemi/wodzie/pożywieniu i większość roślin po kilku miesiącach kiśnięcia w akwarium bez podmianek nabywa cechy braku tego pierwiastka. Dotyczy to oczywiście roślin szybciej rosnących.
OTTO pisze:Po wyciągnięciu korzeni...
No to podmianki, może krótkie zaciemnienie i nawożenie jak wspominałem - wypróbuj mój wariant zanim przyjdą silikaty :) Sam jestem ciekawy.

Tak jak obecność ziemi w akwarium nie robi z baniaka LT tak i ilość światła czy rozsądny sposób pielęgnacji nie czyni z baniaka nie LT-ka :)
Niektórzy swego czasu pisali o akwariach "hybrydach" tj. LT-kach ale mających cechy HT. Całe szczęście zostało to wyśmiane i już się nie pojawia.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

Silicat kupiłem od ręki i już jest w filtrze, wracam do pełnego nawożenia bo P- wyszło prawie 0, a N- 5
Z podmianami muszę się teraz ograniczyć, nie będę podmieniał prze 2 tyg. albo zrobię za tydzień tylko że małą(wczoraj było 50% i przycinka reszty ochłapów) im większe podmiany robiłem tym szlamu przybywało, ale nie dziwi mnie to, bo większa podmiana, to większe dostarczenie krzemianów, a one wiemy już co powodują ;)
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

Po tygodniu stwierdzam:
Choć zauważyłem to już po 4 dniach od włożenia silicatu, że osad z brunatnego zrobił się szary, był w postaci plechy i schodził lekko, teraz jest jakby pyłem i ciężej go zdrapać, nie przybywa go na roślinach wymytych -oczyszczonych z osadu w dzień przed włożeniem silicatu, normalnie były by już na nich brunatne naloty.
Więc znów raczej silicat zadziała prawidłowo ;)
Ale są też minusy, mimo lania maksymalnych wyliczonych dawek fosforu, test wskazuje zero, czyli silicat oprócz krzemianów pochłania też fosforany- niestety, ale chyba nie pozostało mi nic innego jak pogodzić się z tym i lać wyliczone dawki fosforu nie bacząc na testy ?
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

tomeksup, ja mam ziemie z kretowiska już rok, światło 0,8 i nie chce nic innego... sorry za ot ale dopiero przeczytałem he he
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”