Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[126l] pomoc z glonami i dopracowaniem nawożenia

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

[126l] pomoc z glonami i dopracowaniem nawożenia

Post autor: skull1311 »

Witam! Mam problem z glonami, niestety jak większość tu piszących. Przechodząc do konkretów tak u mnie to wygląda:

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- 28.02.2015

2.Litraż i wymiary akwarium - 126 l; 35x45x80

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- LED - 51 W, każda dioda po 3W (12 białych 6500K, 4 czerwone, 3 niebieskie)

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-obecnie 6h - zostało zredukowane z 10 gdy zobaczyłem glony.

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa- podłoże trochę przekombinowane - keramzyt + szczypta zeolitu, na to włókno kokosowe, na to ziemia ogrodowa zmieszana z rozpuszczonymi kulkami git, przysypane 4cm żwiru. Do okoła opaska z 3 cm żwiru. Żwir czarny granulacji 1-3mm, 4 worki grubszego z braku innego dostępnego w sklepie

6.Filtracja - Hanza HW 302 - od 16.03.2015 - 2,5 koszyka ceramika, na wylocie włóknina

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - roślinne

8.Ozdoby (jakie)- korzeń średniej wielkości

9.Rośliny (ile,jakie)- 3x ludwigia repens, 4 x heteranthera zosterifolia ale obecnie czubki obcinam bo mocno poszła do góry i rozrasta się szybko, 5x rotala rotundifolia red, hemianthus micranthemoides, hemianthus calitrichoides, rogatek sztywny - 20 sztuk, kilka sztuk moczarki kanadyjskiej, 3x vallisneria spiralis tortifolia - puszcza obecnie sporo rozłogów, peacock moss na korzeniu

10.Ryby - obsada (jw.)- 6 otosków, 15x red cherry, 4x amano

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 20-30% co tydzień kranowit. Ostatnia podmiana 30l kranówki wykonana 04.04.2015. W 1 tyg zbiornika była podmiana 50% bo znacznie zmienionym brunatnie kolorze wody.

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Carbo od allegrowej firmy aqua plast - starałem się przenawozić - 7 naciśnięć pompki czyli ok 7ml codziennie po zgaszeniu świecenia, obecnie 2ml.
Obrazek
Nawożenie rozpocząłem od 04.04.2015 - podałem 6 ml K2SO4, 7ml MgSO4, 2ml KNO3. Teraz podaję 50% K2SO4 i Carbo i czekam na sugestię jakie mam niedobory - nadmiary co zmienić i jak to ugryźć, bo czuję, że znów coś schrzanię
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Tak bimbrownia 24/7, dystrybucja raczej cienka - dyfuzor ze strzykawki po 2 dniach zaczął znów puszczać spore bąble.

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe
Obrazek
Chcę zbić KH i GH kationitem wodorowym, mieszając wodę przepuszczoną przez kationit w stosunku 50-50% z kranówką.
Paramety kranówki -
twardość ogólna - 234 mg CaCO3/L
Ph - 7,7


15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? - jakiś tydzień temu dosadzałem małego i dużego henia - wtedy zaobserwowałem, że na korzeniu tworzą się chyba krasnorosty

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - tetra waffer - od wielkiego dzwonu. Ogólnie to zajmowały się zjadaniem glonów, okrzemków


Tak to wygląda sytuacja,że na małym heniu zaczęły pojawiać się zielone niteczki, które ciężko jest usunąć mechanicznie - przy próbie usinięcia henio wypływa na powierzchnię.
1) problem - co to za glon i jak go zwalczyć
Obrazek
Obrazek
2) Ludwigia repens podwija liście do środka - czy to oznaka za małego magnezu? Zauważyłem, że te problemy z Ludwigią zaczęły się, gdy zacząłem lać Carbo.
Obrazek
3) Czy 17 cm nad taflą wody lampy to za dużo? Powinienem obniżyć?
Tak wygląda to teraz: Obrazek
Najbardziej denerwuje mnie to, że mały henio stoi w miejscu a zaczyna dominować zielony glon. Jak to zmienić, aby uratować roślinę i akwarium. Piszę już trochę w desperacji, bo włożyłem w ogarnięcie wszystkiego sporo pracy i denerwuje mnie strasznie mizerny efekt moich poczynań. Podłoże zostało skopiowane z yt od użytkownika tramadolihydrochlor - jego akwaria wyglądają świetnie i miałem nadzieję, że moje rośliny też tak wystartują - niestety nie jest to tak łatwe :-). Pozdrawiam i liczę na pomoc braterską ściany wschodniej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

skull1311 pisze:Nawożenie rozpocząłem od 04.04.2015 - podałem 6 ml K2SO4, 7ml MgSO4, 2ml KNO3
Trudno jednak oczekiwać cudów po 3 dniach.

Prawdę mówiąc to niezbyt chciało mi się przeliczać to co jest w tabelce na typową formę dawek tygodniowych. Taka forma jest łatwa do porównania pomiędzy baniakami.
Co widać? Glony wynikające z braku fosforu - nie powstaje on z pokarmu bo obsada jest znikoma i ma go też w nawożeniu.
Można je usunąć po zaciemnieniu baniaczka choć patrząc na kondycję roślin byłoby to ryzykowne.

Akwarium jeszcze niestabilne więc nadal większe podmianki w cenie. Korzeń nie jest wypłukany więc emituje też dużo barwników, które ograniczają ilość światła dla roślin (nie znam się na LEDach więc nie wiem czy to co zrobiłeś jest w porządku). Polecam oczyszczanie wody węglem aktywnym lub wyjęcie na jakiś czas korzenia i płukanie go poza akwarium.

Obniżenie kH (pH) raczej obowiązkowe. Jeśli dasz radę jonitem wodorowym to będzie dobrze.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

Post autor: skull1311 »

Czyli teraz:
1) podmiany co 2 dni 25%
2) dołożenie fosforu, żeby było go ok 1-1,5 i azotu do 10-15
3) czy mogę wpuścić ryby, czy na razie poczekać aż poradzę sobie z glonami?
4) proszę o weryfikację tej tabelki - co jest jeszcze potrzebne mogę wpisać, porównać do Twojego kalkulatora
5)zaciemnić na 3-4 dni pamiętając aby odłączyć CO2

Co z tego wprowadzić życie? Odnośnie nawożenia mogę coś gdzieś wstawić aby policzyć dawki tylko proszę sprecyzować bo nie bardzo wiem o co chodzi. Pozdrawiam!
skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

Post autor: skull1311 »

Podmieniłem wczoraj wodę ale przed podmianą niestety nie zrobiłem testów :/
Testy robione dzisiaj:
pH- 7,6-7,8
KH - 11
GH - 15
NO3 - 10
PO4 - waham się między 2 a 3

Czyli rozumiem, że teraz mam ograniczyć lanie KH2PO4 a zwiększyć delikatnie KNO3, tak?
Jak sprawa wygląda z MgSO4 7 wodnym? Przy stosowaniu kranówy lub 50/50 z wodą po kationicie potrzebuję go ile?
Proszę o odpowiedź również na poprzednie pytania

Jeśli chodzi o glony to niestety rosną, ale dziś opuściłem niżej lampę i zrobiłem nowy dyfuzor CO2 - rośliny zaczęły bomblować :-). Może wyprzedzą glony? Ale najwięcej radości sprawiła mi Red Cherry u której zaobserwowałem jajeczka :-)
skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

Post autor: skull1311 »

Panowie tyle wejść i tylko jedna sensowna odpowiedź? Pomóżcie bo mnie zjedzą te zielone cholery :p.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

skull1311 pisze:proszę o weryfikację tej tabelki
Ja osobiście tego nie zrobię bo nie znam tego kalkulatora a mi się nie chce uczyć :P - mam inne rzeczy do nauki.
skull1311 pisze:Odnośnie nawożenia mogę coś gdzieś wstawić aby policzyć dawki tylko proszę sprecyzować...
Kalkulator do obliczeń jest dowolny, możesz nawet policzyć na papierze ale jeśli porównujemy akwaria to powinniśmy podać wyniki do porównań w tych samych jednostkach. Przyjęło się podawać dawki nawozów w dawkach tygodniowych. Jeśli więc masz policzoną dawkę po jednokrotnym dodaniu nawozu a dajesz codziennie to powinieneś podać wartość pomnożoną przez 7.
Co punktów:
(1) Na początek można zrobić ze 3 takie podmiany, potem zaciemnienie (5) - raczej 3 dni bo masz roślinki w kiepskiej formie. Po zaciemnieniu podmianka z lekkim odmulaniem jeśli to możliwe. Po podmiankach powinieneś zejść z fosforem (PO4) do ok. 1.
(2) Spróbuj dawki tygodniowe potasu (K) = 10-15, azotu (NO3) = 10 a fosforu (PO4) = 1, magnez (Mg) = 2.
(3) dojrzewanie lepiej przebiega z obsadą. Wg mnie jest to całkowicie bez sensu i wynika z niezrozumiałości przez co poniektórych zasady działania cyklu azotowego. Nie można jednak przesadzić. Według mnie zacznij wpuszczać ale ponieważ obsady nie masz tylko nabędziesz to łatwiej dla baniaczka będzie jak będziesz dodawał 1/4 obsady na tydzień.

Przy akwariach roślinnych idealnie jest zejść z pH poniżej 7. Aby tak było trzeba zejść z kH do połowy. Tak jak proponowałeś podmieniaj 1:1 RO lub demineralką z jonitów. Aby zejść do tego co trzeba to jednak podmiany będą musiały być większe więc korygując punkt 1 spróbuj podmienić tak jak pisaliśmy ale ok. 50% objętości baniaka (lub te 25% podmieniaj czystą demineralką).

Zdałby się nawóz mikro podawany we małych ilościach. Na szybko to możesz kupić coś w zoologu i podawać zgodnie z zaleceniami producenta bo to są nawozy rozcieńczone. Jak dajesz CO2 możesz spróbować odstawić węgiel w płynie - im wyższe pH tym jest bardziej agresywny i może wręcz niszczyć niektóre rośliny (a ty pH masz wysokie). Widzę tam u Ciebie rozsypującego się rogatka. To jedna z najprostszych roślin ale czuła na różne chemikalia - tu może aldehyd jest winowajcą. O ludwigii sam już pisałeś swe doświadczenia - nie wynikają one jednak z Mg.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

Post autor: skull1311 »

Mam nawóz intermagu i żelazo w chelacie 13%. Rozrobię to wg "nowej receptury" - 4g Fe + 10ml intermagu i dopełnię do 500ml destylowaną.
Cały czas brałem do obliczeń swoje wymiary akwarium. Czy to dobrze, czy przeliczyć to na ilość tygodniowych podmian?
Dziękuję za pomoc już mi sie trochę rozjaśnia plan działania :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja zawsze liczę na akwarium a nie na podmiany. Nie uwzględniam nawet wypełnienia i tego, że woda nie sięga krawędzi. Po prostu nawożenie to nie matematyka i odchylenia plus minus 20% są prawie niezauważalne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

Post autor: skull1311 »

2 Godziny po dzisiejszej podmianie :
pH - 7
KH - 7
GH - 9
Przed zaciemnieniem nie nawozić fosforem? Przed podmianą miałem PO4 - 1 - 1,5, NO3 - 5.
Zacznę podawać mikro 3x na tydzień po 1 ml co da mi dawkę tygodniową - 0,36 Fe.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No i już kH idzie ku lepszemu. Jeszcze z 1 podmianka i będzie akuratnie a wtedy można będzie już kolejny raz podmieniać wodą 1:1 z kranexem.
Starałbym się zejść z fosforem do np. ok. 0,5 poprzez jeszcze jedną podmiankę. Potem nawożenie azot-fosfor w dawkach tygodniowych jak wspomniałem. Czy będziesz dawał to codziennie czy 3X tygodniowo to kwestia techniczna. Oczywiście w trakcie zaciemnienia nie ma sensu nawozić.

Raczej podajesz za mało CO2. Zobacz do tabelek zależności kH, pH --> CO2.

Co do światła to żaden kompromis bo się wykończy rośliny. Ma być 8-10 godz. na dzień. Zarówno mniej jak i więcej jest szkodliwe.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

Post autor: skull1311 »

Właśnie jak sprawdzałem tabelę to wyszło mi, że dobrze :-), aż sam się zdziwiłem, że to możliwe, bo wcześniej było sporo za mało. Dopracuję jednak rozpuszczanie. Na butlę na razie mnie nie stać. Kationit wodorowy z pompką z aqua szuta naprawdę daje radę. Do zobaczenia po "średniowieczu" w akwa :-)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No teraz CO2 w normie :) Zielone powinno się powoli odradzać.
Zobaczysz jutro, czy spadek pH jest trwały a nie tylko w dniu podmianki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

Post autor: skull1311 »

Jeszcze jedno pytanko. Po zaciemnieniu świecić od razu 8 h i ile fabryka dała, czy może natężenie światła zmniejszyć o połowę. W swojej lampie mogę włączyć diody kolorowe, 1/2 białych, kolejna 1/2 białych. Dać pierwszy tydzień kolor +1/2 białych a w drugim full?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja osobiście nigdy nie ograniczam mocy (jeśli jest rozsądna) i czasu. Oczywiście gdybyś miał 1 W/l to można rozważać krótsze świecenie full ale u Ciebie 100% mocy przez 8-10 h (może być z przerwą w środku dnia).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
skull1311
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, 21:48
Imię: Adrian
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 120l
Płeć:

Post autor: skull1311 »

Dziś zajrzałem pod koc z latarką w telefonie - nie widać na razie żadnej poprawy. Nie za bardzo kumam o co chodzi, przecież glony miały uciekać, a tu lipa...
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”