Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Instalacje domowe-wentylacja mechaniczna/rekuperacja

Oraz inne

Tu możesz pisać na każdy temat, ale zgodnie z regulaminem :)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Instalacje domowe-wentylacja mechaniczna/rekuperacja

Post autor: cob_ra »

Jak w temacie, mam dylemat w podjęciu decyzji. Chciałem zainwestować w dom energooszczędny, a jednym ze składników była wentylacja z rekuperacją.

Im więcej czytam na forach budowlanych tym mam coraz bardziej większe dylematy. Czy faktycznie ponoszenie kosztów inwestycji faktycznie się opłacą i spowodują zwiększony komfort życia oraz spowodują spadek kosztów ogrzewania?
Zakładam CO na paliwo stałe typu mieszanego węgiel/groszek/pelet/drewno. Nie chcę wiązać się z konkretnym paliwem. Biję się jeszcze z myślami odnośnie CWU co polecacie. Również w porównaniu kosztu inwestycji w czasie zwrotu i opłacalności.

Jeśli ktoś ma możliwość porównania chętnie wysłucham.

Poświęcony czas:koszt:komfort i czystość użytkowania=najlepszy wybór



ps. Dopiero zaczynam. W ciągu 2 tyg. podjąłem decyzję o porwaniu się na budowę.......
624l
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Wybierz to ogrzewanie które uważasz za słuszne. W sieci każdy chwali swoje, moim zdaniem nie ma co przepłacać. Teraz budując dom bynajmniej ja bym stawiał z pustaka suporex plus styropian min.15 cm i okna z pakietem trzy szybowym. W tej technologii uzyskasz naprawdę ciepły dom a ogrzanie to będzie tylko mały dodatek.
Pozdrawiam Darek :)
PeeN150
Posty: 19
Rejestracja: 30 paź 2013, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: PeeN150 »

Marek, widzę,żę mamy podobne dylematy ;)
Zamiast myśleć o akwarium to dom stawiamy ;P

Ja raczej będę robił WM z rekuperacją. Chodzi właśnie o komfort. Kosztów ogrzewania raczej nie obniżysz bo rekuperator też swoje zjada (podobno ok 100 kWh na miesiąc)
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: cob_ra »

Obecnie jesteśmy na etapie wypisu i dziś papiery poszły do geodezji niech wycenią. Czekamy na konkretne pomiary działki i dopiero wybierzemy ostateczny projekt. Chcemy w tym roku być na etapie 0. Po nowym roku stawianie chatki.
Do tej pory byłem przekonany do ytonga, ale po rozmowie z paroma osobami, nie sądziłem, że on jest taki kruchy i będzie problem z powieszeniem szafek.

Znów jestem na etapie szukania materiału a ściany.......
624l
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

cob_ra pisze:Do tej pory byłem przekonany do ytonga, ale po rozmowie z paroma osobami, nie sądziłem, że on jest taki kruchy i będzie problem z powieszeniem szafek.
U mnie wiszą i jest ok. może ktoś pomylił w rozmowie materiały ;)
W poprzedniej firmie w której pracowałem był stawiany magazyn właśnie z Ytonga, mocowane były na ścianach półki i uwierz nie były tam składowane lekkie rzeczy :P
Pozdrawiam Darek :)
PeeN150
Posty: 19
Rejestracja: 30 paź 2013, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: PeeN150 »

Mnie bardziej martwi nasiąkliwość tego materiału. W projekcie mam bloczek betonowy ale nie wiem czy nie będę budował z ceramiki poryzowanej.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

PeeN150 pisze:Mnie bardziej martwi nasiąkliwość tego materiału.
To się zgadza, potrafi wodę ciągnąć jak gąbka i długo oddawać. W dzisiejszej technologii budownictwa jednak bym się tym nie martwił. Dobra izolacja od fundamentu plus nałożenie elewacji oddziela pustaczka od wody.
PeeN150 pisze:ale nie wiem czy nie będę budował z ceramiki poryzowanej.
Osobiście odradzam. Dla mnie to największa lipa. Bratu doradzałem suporeksa on jednak wolał ceramikę i w momencie podwieszania sufitu okazało się że był problem z dyblowaniem i do dzisiaj jest problem z powieszeniem zwykłego obrazka. Ja jestem szczęśliwym posiadaczem domu z suporexu i zawiercam otwory pod obrazy zwykłym wiertłem do metalu :) I dodatkowy plus tego materiału jest taki że domek mam ciepły:) Bynajmniej ja polecam:)
Pozdrawiam Darek :)
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: cob_ra »

Podpowiedzcie, czy dobrze kombinuje z faundamentami,
Odhumusowanie, zalanie fundamentu, izolacja, wymurowanie ławy z bloczków, wymazanie ławy środkiem izolacyjnym, od zewn styro 10cm, od środka 5cm. Pod podłogę podsypka z piasku, kilkanaście cm keramzytu, izolacja z folii, styropian 10cm, chudziak, izlolacja, styropian 10cm, wylewka. Pod murami izolacja, na zew. ścianach ocieplenie 15-20cm wełna.
624l
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

cob_ra pisze:wymurowanie ławy z bloczków
Co w/g ciebie jest ławą a co fundamentem ,bo coś mi sie widzi że pomyliłeś pojęcia
PeeN150
Posty: 19
Rejestracja: 30 paź 2013, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: PeeN150 »

Darek pisze:
PeeN150 pisze:Mnie bardziej martwi nasiąkliwość tego materiału.
To się zgadza, potrafi wodę ciągnąć jak gąbka i długo oddawać. W dzisiejszej technologii budownictwa jednak bym się tym nie martwił. Dobra izolacja od fundamentu plus nałożenie elewacji oddziela pustaczka od wody.
Hmmm ja mam taką wizję, że stawiam SSZ a przez zimę naciągnie wody tyle, że będę go suszył latami. Chyba się mylę ? ;)[/quote]
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

cob_ra pisze:będzie problem z powieszeniem szafek.
Problemu nie będzie,wystarczy zastosować odpowiednie kołki ,dedykowane włąśnie do Ytonga takie ze spiralą na zewnątrz.
pawel
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: cob_ra »

debrzyna pisze:
cob_ra pisze:wymurowanie ławy z bloczków
Co w/g ciebie jest ławą a co fundamentem ,bo coś mi sie widzi że pomyliłeś pojęcia
Faktycznie pomyliłem się,

Wczoraj byłem w bruk bet u nas w Skierniewicach i oni oferują beton komórkowy termalika. Z katalogu wynika, że też mają pełną gamę produktów. Ale mimo porównania różnych materiałów, jestem tak samo niezdecydowany co na początku...... .

Właśnie to nasiąkanie gołego komórkowca mnie trochę przeraża. Tym bardziej, że jeśli udałoby się do końca wakacji załatwić formalności to byłaby szansa postawienia murów przed zimą, ale czy udałoby się zadaszyć to zależy od pogody i czasu. Budować planuje z pomocą ojca.
624l
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Ja nie wierzę w ławy i bloczki. Podstawa domu to fundament który zrobiłbym tradycyjną metodą.
Jak widzisz domy stoją kilkadziesiąt lat i jest ok.
Tak fundament od zewnątrz bym ocieplił styrodurem.
Wylewki, pod wylewkę piasek bez keramzytu bo po co iść w koszty, folia styropian max 5 cm i ślepa wylewka. Folia styropian 10 cm wylewka ;)
Co do ytonga i mocowań to tak jak Najcudowniejszy, pisze.
A tutaj masz katalog Fisher, poczytaj, przyda Ci się ;) Bynajmniej w Rzeszowie mają fajne ceny i przedstawiciel jest wporzo ;)
http://www.fischerpolska.pl/main/index.html
Pozdrawiam Darek :)
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: cob_ra »

To teraz z drugiej strony. Biorę pod uwagę pompy ciepła PW ostatecznie odwierty. Ma ktoś? Jakieś opinie?
624l
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy z sensem i bez ”