Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie solami i mikro plus Intermagu

Prośba o sprawdzenie i porady

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
przemx23
Posty: 43
Rejestracja: 17 wrz 2014, 22:26
Imię: Przemek
Lokalizacja: Zielona Góra
Płeć:

Nawożenie solami i mikro plus Intermagu

Post autor: przemx23 »

Witam
Mam sole i chcę każdy podawać osobno. Mam przygotowanych 5 słoików, na następujące nawozy:
- K2SO4
- KNO3
- KH2PO4
- MgSO4x7H2O
- Mikro Plus Intermag + chelat Fe 13%


W każdym słoiku po 500 ml, dzienne dawki po 5 ml.
Zacząłem liczyć w tym kalkulatorze i zacząłem się gubić.
Mikro chyba dobrze policzyłem:

Obrazek

Ale z makro już mam problem, bo z tego co widzę to obliczam gramy soli dla całego makro (wszystko do 500ml), a nie osobno.
Czy dobrze rozumiem, że w takim razie mam w "ilość sporządzonego roztworu nawozu" dać 2000 litrów (4 nawozy po 500ml), a w "Codzienna dawka nawozu do wody" 20 ml (4 nawozy po 5ml)?

Wydzielone do nowego tematu - zulix
Ostatnio zmieniony 18 maja 2015, 15:18 przez przemx23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie za bardzo rozumiem co chcesz policzyć ale spróbuję.
Sole KNO3 i KH2PO4 dozują od razu po 2 pierwiastki. Gdy dochodzi K2SO4 to okazuje się, że potas podaje się w 3 solach.
Gdy robisz 1 nawóz z wszystkimi, np. KNO3, K2SO4, KH2PO4 i dozujesz pewną ilość nawozu to dajesz potas pochodzący od tych 3 soli.
Gdy zrobisz 3 nawozy, każdy w takiej samej objętości j.w. i dozujesz takie same ilości j.w. każdego z nawozów to dozujesz dokładnie tak samo.

Innymi słowy możesz policzyć i zrobić nawóz wspólny np. w tych 500 ml wody. Jeśli jednak tak policzone namiary soli rozpuścisz każda oddzielnie w takiej samej ilości wody jak w obliczeniach to możesz dozować taką samą ilość każdego z nawozów jak nawozu mieszanego.

Jeżeli chcesz podawać różne ilości każdego z roztworów to musisz policzyć każdy z nich oddzielnie. Ponieważ ilość potasu z fosforanu jest znikoma to można go pominąć i zrobić nawóz który przy dodatku pewnej objętości będzie dodawał X mg/l PO4. Azot niestety musisz połączyć z potasem (KNO3) więc wszelka korekta nawożenia K-N będzie wymagała uwzględnienia minimum tych 2 soli KNO3, K2SO4.
przemx23 pisze:Czy dobrze rozumiem, że w takim razie mam w "ilość sporządzonego roztworu nawozu" dać 2000 litrów (4 nawozy po 500ml)
O ile dobrze rozumiem to robisz I wariant a więc w obliczeniach liczysz wszystkie sole w 1 garnku w objętości 500 ml i dozowaniu 5 ml/dzień. Potem każdą z soli rozpuszczasz w 500 ml wody i dozujesz również po 5 ml/dzień każdego nawozu.
Jeżeli chciałbyś wpisać w kalkulator 2000 ml nawozu i dozowanie 20 ml musiałbyś zrobić te 4 nawozy po 500 ml a potem zlać je do jednego wiadra i podawać taki nawóz po 20 ml. Tak to działa.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
przemx23
Posty: 43
Rejestracja: 17 wrz 2014, 22:26
Imię: Przemek
Lokalizacja: Zielona Góra
Płeć:

Post autor: przemx23 »

Nie chcę wszystkiego mieszać. Wolę mieć każdą sól osobno, wtedy łatwiej będzie mi to korygować w razie potrzeby.
To może teraz na przykładzie:
Obrazek
Według tych danych do 4 słoików nalewam po 500ml wody i dodaję:
- Do I słoika 16,6g K2SO4
- Do II słoika 14,7g KNO3
- Do III słoika 1,3g KH2PO4
- Do IV słoika 27,4g MgSO4x7H2O


Pytanie II:
Czy mikro jest dobrze policzone (5ml dziennie, zdjecie w pierwszym poście)?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

I wszystko dobrze :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”