Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie w akwariach przy niskim pH.

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:Niczego bezkrytycznie nie przyjmuję.
Ja nie przyjmuję bezkrytycznie nawet autorytetów...
Niestety jak pokazali specjaliści pewnej katastrofy niektórym z nich też nie można wierzyć :(
Patrząc na to jak ludzie plagiatują, fabrykują wyniki czy pomijają niewygodne dane nie mam bezkrytycznego zaufania do tego co opublikowane nawet w naukowych czasopismach.
tomeksup pisze:Dla mnie są interesujące i zawsze chętnie przeczytam. Po prostu odbiorców jest mało. Wiele było i jest takich badań, które gdzieś tam leżą.
No właśnie. Taki redaktor stwierdzi, że nie i nie opublikuje. Sam miałem dokładnie taką sytuację, że jedynym powodem odrzucenia do druku artykułu było "chyba ludzie nie są tym zainteresowani". Musisz wiedzieć, że miarą jakości czasopisma jest liczba cytowań artykułów. Jeśli redaktor stwierdzi, że dany artykuł nie będzie cytowany to tym samym obniża ranking czasopisma. No to woli drukować tematy chodliwe a nie marginalne :(

Reasumując trzeba mieć otwartą głowę ale nie do tego, aby zmieniać teorie jak rękawiczki, ale po to aby znać alternatywne i przy wystąpieniu możliwości samemu to sprawdzić. Dlatego zmiana stosunku Ca:Mg od której rozpoczęła się dyskusja mnie ciekawi. Być może zrobię jakiś test ;)
W HT u mnie nie sprawdza się stosunek 4:1, prędzej 3:1. Po obniżeniu stosunku rośliny mają się lepiej więc dalej nie schodziłem. A może warto?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Ode mnie mały OT:

W dyskusji, której nie przeczytałem jeszcze (czytam) wielokrotnie wspomina się o roli chlorków i siarczanów z K2so4 w akwarium roślinnym.

Autor pisze o "oxydacji" tych związków do powstania HCL i/lub H2S04.

Pytanie do znawcy :) (bez urazy).

1. Jak wyglądają takie równania chemiczne (leniwy jestem i noga z chemii).
2. Czy miarą stężenie tych związków w akwarium jest niskie pH ? (sam wątpię).
3. Czy takie kwasy reagują w środowisku wodnym ze skorupą ślimaków (wapniem) ?

Pytam, bo czepiam się każdej rzeczy, która mi pomoże wyjaśnić masowe padanie ślimaków w akwarium.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:do powstania HCL i/lub H2S04.
Nie znam się kompletnie na biochemii ani na tym jak przebiegają procesy w roślinach. Wydaje mi się jednak, że jeśli roślina wykorzystuje K lub Mg to musi coś być oddawane do wody aby bilans ładunku się zgadzał. Najprędzej będą to protony z wody a więc K2SO4, MgSO4 --> H2SO4.
oczywiście roślina musi przy tym skonsumować resztę cząsteczki wody (OH) również dla poprawności bilansu elektronowego.
Chemicznie nie nazwałbym to oxydacją.

O nawozach K2SO4, MgSO4, (NH4)2SO4 mówi się, że są "fizjologicznie kwaśne" a np. NaNO3, Ca(NO3)2 fizjologicznie zasadowe. oznacza to, że po skonsumowaniu przez rośliny tego co potrzebują powstają kwasy (zasady).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Jeszcze jedna uwaga co do twierdzenia o relacji Ca:Mg.

W artykule jest nacisk aby stosować 1:4 Ca:Mg.

Niejaki Andy Ritter na str. 26 otwiera książki z badaniami wody z różnych środowisk naturalnych. Wyniki przedstawiają relacje Ca:Mg. Okazuje się, że we wszystkich badaniach relacje Ca:Mg są od 1,3 do 8,0 : 1.

Co Pan Christian_rubilar odpowiada:

1) Andy, I tried the Ca:Mg 4:1 ratio with no success.
I read the info you posted some years ago, I have those books. But the info is tricky. Let talk about Parana River with is just in front of my city. The water is brown dark, the water of ours tanks is clear, isn´t it?

Czyli na zasadzie: U mnie nie działało i zrobiłem na złość (odwrotnie). Zadziałało. Takie uzasadnienie jest grubymi nićmi szyte i przeczy w stosunku do parametrów wody w środowisku naturalnym.

Czytam dalej, może lepsze argumenty padną.
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Zwroc uwage na to z kad bierze sie ilosc CO2


W artykule było napisane, że takie wyliczenia z tabelki można o kant ......


No nic, czekam na kolejne ciekawe artykuły i nowoczesną wiedzę szanowanych ludzi w świecie akwarystyki.
Juz widze ze zle odczytales i nie pisze w tym wypadku o artykule na APC a o badaniach Marcela z Czech

A teraz calekiem inaczej,skoro tak upierasz sie o badania naukowe ktore musza byc 100% poparte,to dlaczego sam nie wyprubujesz pewnych metod w tym akurat wyzszego Mg od Ca
jaki problem?? :D
Obecnie razem z znajomym prowadzimy o 2-3 tyg w taki sposob i jak mowilem nie bawimy sie w roslinki ktore rosna przy swieczce i standardowe chwasty.

Z drugiej strony by poczytac szerzej musialbys poszukac wypracowan.
I tak jak pisalem to ze ktos zbadal nie koniecznie musi byc wyrocznia.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

To właśnie jest akwarystyka.
Jeden mówi, że co2 i tabelki nie mają nic wspólnego. Za chwile inny akwarysta robi przeliczenia wg tabelek.
Komu wierzyć ?

Kiedy były robione badania Marcela ? Kwestia, kto wcześniej doszedł do tego wniosku.
A teraz calekiem inaczej,skoro tak upierasz sie o badania naukowe ktore musza byc 100% poparte,to dlaczego sam nie wyprubujesz pewnych metod w tym akurat wyzszego Mg od Ca
jaki problem?? :D
Zrobię to. Nie ma problemu.


Jeśli wpadną mi wymagające rośliny w ręce, to także spróbuję.





edit:

Przeczytałem do końca i nie znalazłem żadnego argumentu potwierdzającego zasadność stosunku Ca:Mg 1:4.

Jedyne uzasadnienie to, że u niego działało. Zatem to się nie różni od naszych speców.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Skupiacie się na wybarwieniu w połączeniu tylko z nawożeniem (limitowanie, blokowanie pierwiastków mikro). Ja przeprowadziłem eksperyment ze światłem. Na razie skupiłem się tylko na mocy, przede mną jeszcze zabawa różnymi barwami światła....

Osiągnąłem pewien sukces, niestety nie z tymi gatunkami trudnymi roślin ale jednak dla mnie sukces. Dałem przez 2 tygodnie bardzo duże światło z 1,3 do 1,5 W/L. wiem że te dane w stylu w/L mało miarodajne ale niech bedzie że było naprawde tego światła b.dużo

No i tak moja rotala Indica przy tym świetle była tak intensywnie pomarańczowa jak nigdy, wcześniej tylko wierzchołki miałem pomarańczowe ale to nawet te były raczej blado pomarańczowe. Przy ultra dużym świetle ta rotala była od połowy intensywnie pomarańczowa.

Druga roslina która na oczach czerwieniała to Ludwigia Repens, soczysta czerwień, przed eksperymentem, lekka czerwień na wierzchołkach tylko

Inne rośliny też bardziej wyraziste kolory. (Limnophila aromatica)

Moc swiatła nie wybarwiła niestety diplidisa, rotali wspaniałej a Acurata = fenomen bo przy mocnym świetle zzieleniała... :/ Po powrocie do 0,6-0,7 W/L odzyskała czerwień

Niestety eksperyment zakończyłem przed czasem bo wlazł jak najbardziej spodziewany gość - nitki

Teraz zbiornik wraca do normy (na 1 tydzień świeciłem 0,4w/L) a w/w rośliny zielone....

Także reansumując światłem nieźle możemy wybarwiać, a tempo wzrostu masakra. Za jakieś 2 tygodnie wezme pod lupe różne barwy światła.... 8)
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Może jakieś fotki i szczegółowe dane ?
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

wszystko dokumentowałem, datowałem i fotografowałem:
Ludwigia poniżej, oczywiście ta czerwona pochodzi ze zbiornika mocno oświetlonego, troche oklapła, ale tylko dlatego że była przycięta i posadzona dla porównania przy Ludwigi z mniejszym światłem
Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 22 paź 2015, 22:23 przez marlowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Lord Alien
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2014, 13:04
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 660
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Lord Alien »

Sporo czasu upłynęło, jak wasze eksperymenty z ca:mg
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Przeczytałem ten wątek po raz kolejny. Niestety jako że jestem z epoki gdzie uczyli j. rosyjskiego a angielskiego to już niekoniecznie, biedniejszy jestem o informacje zawarte w podanych linkach po angielsku.

Nie byłbym sobą gdybym najpierw nie próbował ze światłem, o czym pisałem wyżej. Po miesiącach testów, muszę stwierdzić jednoznacznie, wybarwienie to nie światło, przynajmniej jeśli chodzi o te "konkretne" gatunki roślin. Sporo pieniędzy wydałem na ledy, HQI i T5 o różnych barwach ale zamierzonego rezultatu nie osiągnąłem. wydanych pieniędzy nie żałuje bo wiedze zdobyłem bardzo dużą, ale to nie o tym temat.

Chciałbym teraz kolejne miesiące poświęcić nawożeniu. Mam sole i nawozy firmowe ale o składzie dokładnie opisanym. Także zawsze wiem ile czego leje. Układ, korzenie, kamienie, tego typu aranż kompletnie mnie nie interesuje. Mój zbiornik to 100% rośliny.

Tylko chciałbym jakoś zacząć od tego stosunku Ca:Mg. Nie wiem niestety ile mam w kranie, a tym bardziej teraz w akwarium. Czy żeby ruszyć z proporcjami ca-mg muszę mieć RO ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Sprawa Ca:Mg nie jest przesądzona choć warto spróbować. Ja mam ten luksus, że sam sobie badam wodę pod tym kątem.
Też bawiłem się różnym światłem podglądając co mają inni i obecnie mam najlepszejszą wg wielu (Gro-Lux) - 0,9 W/l a miewałem też i 1,2 W/l przy HQI. Oczywiście wybarwienie roślin się poprawia, ale to jeszcze nie to.
Jak dotąd uważałem, że najważniejsze jest niskie kH bo dzięki temu możemy zejść odpowiednio nisko z pH. Ten trop też też nie był rozwiązaniem wszelkich problemów (choć sporo poprawił).
Przy wysokim gH jak u mnie ilość antagonistycznych Ca/Mg wobec choćby potasu wymaga stosowania solidnego nawożenia choć może jeszcze nie EI. Rośliny się nie wybarwiają właściwie.
W chwili obecnej uważam, że do tego wszystkiego co wyżej gH też powinno być niskie aby mniej nawozić (stara teoria głodzenia roślin). Rozpocząłem lać RO do nowego zbiornika, ale niestety podłoże oddaje sporo wapienia do wody i jest kapucha. Zobaczę jeszcze jakiś czas i jeśli podłoże się nie ustabilizuje to będzie wy... z akwarium. Wtedy dojdę do zespołu gigantów (oldmike i inni) trzymającym rośliny na gołym żwirku :) Dla większości sprawdza się podłoże mocno zbijające parametry typu AS2, czy Amazonia ale to nadal nie odpowiada dokładnie na wszystkie pytania.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Zulix, a masz jakieś porównanie czy odniesienie własnych pomiarów do tego co pokazują testy Salifert na Ca i Mg? (już nie mówię o JBL czy Zooleka)?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie. Mam własny zestaw (tani) to się nie męczę drożej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
g64
Posty: 10
Rejestracja: 01 wrz 2015, 20:11
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Post autor: g64 »

marlowe,w akwarystyce morskiej nie używa się testów JBL,Zoolek,testy Salifert są bardzo dokładne,sam je wiele razy stosowałem, porównywałem wiele razy z JBL, ale tylko w wodzie słonej,ciekawe jak to się ma w słodkiej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”