Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czasowy wyłącznik filtra

Tu możesz pisać na każdy temat, ale zgodnie z regulaminem :)

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3443
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Czasowy wyłącznik filtra

Post autor: K2 »

Witam. Ostatnio w jednym z akwariów założyłem nową pompę a mianowicie Jebao DC 2000. Pompa ta ma bardzo przydatny bajer a mianowicie czasowe wyłączenie na 10 min. po czym automatycznie znów się załącza.Jest to bardzo przydatne przy karmieniu ryb. Zastanawiam się czy są podobne bajery które można by podpiąć np. pod kubeł (nie znalazłem nic takiego). Jeśli ktoś się spotkał z czymś takim to proszę o informację. Do tablicy wywołuję też kol. mirekkon co by się wypowiedział od strony technicznej.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Zwykły wyłacznik czasowy elektroniczny : zaprogramowac tak żeby wyłączał sie tylko w porze karmienia na te 10min lub tyle ile ci potrzeba badz uznasz za konieczne i masz to samo
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Nie to samo bo trzeba wtedy karmić dokladnie o tej samej porze.
Chodzi o to żeby sobie w dowolnym momencie nacisnąc przycisk i na 10 minut mieć brak zasilania.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Wyjąć wtyczkę z gniazdka?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Psztyczek, elektrczek. Zegar czasowy oprócz zegara ma też opcję włącz/wyłącz na stałe. Oczywiście to tylko półśrodki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Chyba już wielu się przekonało że wyłączanie ręczne powoduje czasem zapominanie o włączeniu i katastrofa gotowa. Wystarczy że zapomnisz to zrobić raz na 350 razy i co roku katastrofa w zbiorniku.

Najprostszy sposób jaki mi przychodzi do głowy to zaadaptować zwykły kuchenny timer, dorobić mu dwa styki które się łączą w pozycji zero i gotowe.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

No nie wiem czy byś zapomniał włączyć:) ale mimo to.
Opcja 1 w kabel zasilający wpiąć włącznik taki jak np w lampce nocnej.
Ewentualnie przedłużyć przewód zasilający o dodatkową wtyczkę i gniazdko i wtedy dać ten włącznik to dla tych co nie chcą psuć kabla od filtra.
Opcja 2 dla tych co maja pokrywe zrobić łącznik w miejscu gdzie unosi się pokrywa do karmienia i jak uniesiesz pokrywę rozlacza ci filtr jak zamkniesz włącza.
A dla tych bez proponuje tak jak pisałem z gniazdka wtyczka i na pewno nie zapomnisz będzie widać, że tafla się nie rusza.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3443
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Nie zrozumieliśmy się. Wiem gdzie mam wtyczkę od filtra ;)
Tak jak pisałem interesuje mnie wyłącznik czasowy który po wyłączeniu filtra załączy go z powrotem automatycznie po ok. 10 minutach.
Teoretycznie elektronicznie nie powinno być to problemem ale w ząb się na tym nie znam.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Maxio znam całkiem swieży przypadek kiedy to kolega nie zauwazył że głowica w hamburgu nie "zaskoczyła" nie zauwazył ze tafla sie nie porusza filtr nie działał mimo ze było słychac że głowica pracuje - efekt ponad 70 taiwanów do piachu poszło.
Pomysł wykorzystania timera działa całkiem dobrze w połączeniu z automatycznym karmnikiem :) wystarczy je zsynchronizować i gotowe.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

K2, bodajże w moich wyłącznikach jest coś takiego.
Włączam któryś z przycisków wył mi właśnie na te 10m zasilanie i po 10m zapodaje.
Tylko trzeba by było posiedzieć nad tym.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witajcie,

chwilę mnie nie było bo miałem wypad na F1 Grand Prix Węgier, obiecałem młodemu za świadectwo no i stało się - nie żałujemy straconego weekendu!

Wywołany do tablicy zawsze długo ględzę, sorry za wywód - ale może ktoś skorzysta.

Co do włączników czasowych to:

1. Opcja Auto timera - tak jak zostało napisane jest ona na tyle fajna na ile kłopotliwa bo trzeba by karmić dokładnie o ustawionej porze, chyba że mamy karmik ustawiany na daną godzinę, ale problem jest w rozstrajaniu się czasu. Te karmiki automatyczne występujące na rynku mają strasznie słabe zegary które spóźniają lub śpieszą - czasami o 30 minut na miesiąc.

Opcja auto karmika z równoczesnym wyłączaniem filtra została już dawno przewidziana w Amazon2 a realizowana miała być w oparciu o timery Timer 3 (T3) - wyłącznik filtra, Timer 1 (T1) załączanie karmika (samoróbka lub karmik 230V z możliwością wyzwolenia) - wszystko dowolnie ustawiane co do sekundy. Zważając na cenę A2, można by nawet wykonać taki układ z dwoma wyjściami i wspólnym zegarem - jedno z wyjść do sterowania filtrem lub zespołem filtrów a drugie do karmika wtedy byłoby to zsynchronizowane i niezależne od dokładności zegara. Tylko pytanie ile osób byłoby takim czymś zainteresowanych, bo dla paru sztuk nie ma sensu siedzieć tygodniami nad dopracowaniem układu.

2. Opcja włącz/wyłącz filtr za pomocą "psztryczka" lub wyciąganie wtyczki z sieci to najprostszy sposób, ale jak pisze cyklista - można sobie zapomnieć, a po 2 godzinach 100% bakterii nitryfikacyjnych pada i filtr jest do kompletnego czyszczenia - broń Boże włączyć po 2 godzinach bo armagedon gotowy.

3. Opcja półautomat - tak ją nazwijmy - "naduszasz" przycisk i filtry wyłączają się no i robisz co chcesz, a po 10 minutach filtry automatycznie załączają się.

Opcję półautomat można też rozbudować, np oprócz wyłączenia filtrów automat między czasie załącza karmik po np 2-3 minutach - karmi ryby a potem załącza filtry z powrotem.
Jednak uważam że ta rozbudowana funkcja lepsza jest w automacie, bo skoro już mamy wszystko dlaczego automatu nie wzbogacić o ręczne karmienie w dowolnej chwili (oczywiście uwzględniając czy karmienie było czy nie, jak było to ręcznie nie działa, a jeśli nie było to ręczne zadziała ale auto już nie, które było na później ustawione).

Reasumując:
Wykonanie układu do wyłączania na 10 minut jest banalne dla mnie, może on mieć opcje przełączane np 10, 15, 20, 25 minut, mam gotową płytkę układu czasowego kwestia zaprogramowania według potrzeb. Myślę że koszt dla Podforaków to 25zł (+ wysyłka) sama elektronika, zasilana 12V, z drugiej strony wyjście też 12V (żeby było 230 trzeba przekaźnik zastosować czyli + 3zł przekaźnik). W przypadku gdy ktoś będzie chciał gotowe urządzenie w obudowie z wtyczkami i zasilaczem koszty to 80zł (tylko podłączyć z jednej strony 230V z drugiej gniazdo i zamontować obudowę z włącznikiem w jakimś miejscu).

Cena elektroniki może być 20zł przy wspólnych zakupach minimum 10szt

odbiór osobisty lub na spotkaniach - oczywiście bezpłatny
koszt wysyłki pojedynczej elektroniki 8zł
koszt wysyłki urządzenia w obudowie 12zł
wspólny zakup koszt wysyłki w jedno miejsce 15zł

tak wygląda ta elektronika 45x43mm wysokość ok. 15mm max (za pomocą tych czarnych jumperków- zworek - mamy możliwość ustawienia 16 kombinacji, przy czym dwie skrajne odpadają 0000 - oznaczałoby całkowite wyłączenie timerka a 1111 oznaczałoby włączenie na stałe, pozostałe kombinacje 14 sztuk pod dyktando użytkownika, może wyłączać lub włączać na dowolne czasy (dokładność odmierzanego czasu: max różnica 1 sek na 10 dni)):
Obrazek

Ten przycisk to reset można go wykorzystać właśnie jako wyzwolenie czasowego wyłączenia lub włączenia (np.10min lub inny dowolny czas) jak kto woli, lub do wyzwolenia dowolnej sekwencji czasowej na początku (sekwencja uruchomieniowa po wyłączeniu i włączeniu zasilania za każdym razem będzie wywoływana! trzeba pomyśleć co będzie jak zabraknie zasilania w sieci, czy nie spowoduje to jakiś komplikacji) oczywiście można dokonać małej modyfikacji i włącznik może służyć do innych celów - nie zależnie od resetu i od braku napięcia sieci.

Dodatkowo przycisk ten może być wysoki taki żeby po zamontowaniu wystawał ponad obudowę - wystarczy jeden otwór w obudowie i już mamy gotowy układ.
taki switch: Obrazek są różnej wysokości do max 20mm lub można wykorzystać przycisk montowany na obudowę odpowiednio go podlutowując w miejsce tego, lub też można go przylutować po stronie ścieżek ale za to niższy i wtedy raz przykręcona do obudowy płytka nie musi być wykręcana bo mamy dostęp do wszystkiego.

Obrazek

po jednej stronie (lewej) widać opis zasilania 12V + i - oczywiście jak podłączymy nawet 20 V też będzie działało ze zwykłego akumulatora 13,8V jak najbardziej układ toleruje napięcia 7,5V do 20V max

po drugiej (prawej) widać + i - Wy czyli wyjścia tu można podłączyć (dowolnie nie zważając na biegunowość) przekaźnik z cewką 12V i dowolnymi stykami na których robimy obwód 230V

Zasilacz dowolny 12V minimum 0,5A, ja mam takie zasilacze po 10 zł zależy od ilości sztuk, mogę dołożyć do zakupu 10 szt zasilacze po 6zł do każdego układu

cena hurtowa dla 10 szt i więcej wyjdzie 26,5zł/szt = 20 elektronika+ 6 zasilacz + 1,5 wysyłka lub bez zasilacza 21,5zł/szt
(przedstawiona cena TYLKO DLA UŻYTKOWNIKÓW TEGO FORUM, jesteś zainteresowany pytaj na PW)

Błędne podłączenie zasilacza nie powoduje nic, układ jest zabezpieczony - po prostu nie działa - żadnego dymu, wybuchów, uszkodzeń itp...

Tym co wytrwali do końca czytania - Dziękuję! i Pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3443
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

No proszę, tu mnie zaskoczyłeś. Przeglądałem na YT różne bajery, ale żaden do końca mi nie pasował. Ciekawy pomysł.
Na tą chwilę nie jesteś w stanie powiedzieć jak zachowa się wyłącznik po zaniku napięcia w sieci?
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

jestem w stanie i powiedziałem

trzeba się zastanowić jak ma działać i do którego rozwiązania, żeby nie narobić szkody w akwa

po prostu restart to nic innego jak uruchomienie programu od początku z wartościami początkowymi i jeśli ustalimy że ma nic nie robić jak jest restart to tak będzie jesli natomiast ustalimy sekwencje początkową to też tak będzie

włącznik zamiast restart można zrobić pod inną nóżkę układu i wtedy mamy dowolnie realizowana funkcję

wszystko jest możliwe a nawet więcej kwestia dyskusji i wyboru najlepszej i najbardziej uniwersalnej opcji

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3443
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Generalnie nie widzę większego zainteresowania takim bajerem.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

No właśnie widzę, ale to może dlatego że są wakacje i mało ludzi tu zagląda

dajmy szansę do końca września, a nawet października, wtedy najwięcej ludzi zakłada akwarium

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy z sensem i bez ”