Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wybulony blat szafki.

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Wybulony blat szafki.

Post autor: zadzior »

Witam.
Wczoraj spotkała mnie niemiła niespodzianka, zauważyłem że wybuliło blat z jednej strony na całej długości boku, nie wiem jak sytuacja wygląda z tyłu akwarium bo nie da się tam zaglądnąć. Nalałem za dużo wody no i musiało trochę wycieć.
I teraz pytanie do doświadczonych: jak groźna może być ta sytuacja, mam się czym martwić i na szybcika coś z tym robić czy mogę poczekać 2-3 miesiące bo przewiduję restart zbiornika a, wtedy będę mógł nawet wymienić blat. Jaką siłę ma taka pęczniejąca płyta wiórowa, myślicie że może spowodować pęknięcie baniaka ?
Akwarium ma 300 L
Pozdrawiam
zadzior
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Mam to samo i to chyba z dwóch stron w mojej szafeczce ,co prawda jest o wiele mniejsze od twojego ,ale u mnie sie nic nie dzieje :)
Żadnego pęknięcia ani nic :)
Najgorsze jest to że lakierowałem specjalnie ten kawałek płyty ..... ale chyba za mało lakieru dałem :)
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: zadzior »

Dzięki. Na razie obserwuję czy się nie pogarsza, mam trochę stracha żeby coś nie pękło bo mam sąsiadów niżej :( . Taka spęczniała płyta po wyschnięciu już raczej nie wróci do pierwotnego stanu nawet pod takim obciążeniem, no nie ?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3442
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Nie wróci. Ja bym przyspieszył restart bo z tego co widzę nacisk jest na akwa w środkowej części i naprężenia są raczej duże.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Ja miałam to samo, ale na krótszym boku, pod 450-tką. Baniak stał ze 3 lata tak i nic mu nie było ( woda kapała przez nieuszczelnioną koronę). Z kolei 128 l stało na o wiele bardziej wybulonym blacie i też się nic nie stało przez prawie 2 tata... Jednak jak masz i tak w planach restart- dmuchaj na zimne i przesiadaj się szybciej.
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: zadzior »

Dzięki za odzew. Kurczę ale mam dylemat. Dżoena mnie trochę uspokoiła, ale i tam mam stracha.
Restart mógłbym zrobić lada dzień (planuję roślinniaka), ale mam w akwarium piękne zdrowe szczupaki i okonia. Trzymam je odkąd miały 5 cm, teraz mają 17 - 18 cm i tak mi ich cholernie żal już teraz wypuszczać że nawet sobie nie wyobrażacie. Urządzają mi piękne pokazy polowania polowania.
:płaczliwy:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Zadzior piękny ten twój szczupiec
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: zadzior »

:mrgreen: Dzięki, a który konkretnie bo tu jest dwa ;)
Dawo99 pomyśl o roślinkach wolniej rosnących dla mnie bo niedługo przesiadka :D .
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

zadzior pisze:Dżoena mnie trochę uspokoiła,
Wiesz... Ja stracha mniejszego miałam, bo nie mam kogo zalać- no, chyba, że siebie :P
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Ok pomyślę ja już powoli zmieniam aranżacje więc i rośliny coraz to inne niech no tylko wymyśle te ledy dodatkowo to będzie git, ale pewnie projekt wezmę od ciebie :mrgreen:
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: zadzior »

Witam ponownie.
Właśnie jestem po oględzinach mojej zalanej szafki i o dziwo blat wygląda całkiem dobrze, jedynie prawy bok na samym skraju napęczniał (tak jak to widać na zdjęciach), a tak poza tym reszta jest idealna. Całe szczęście bo już ze łzami w oczach przygotowywałem się do wymiany blatu, a tak dam grubszą podkładkę by zredukować tą wypukłość i będzie git.

Teraz chce się zabezpieczyć przed ewentualną powtórką z rozrywki kupując podstawkę (basen) pod mój baniak, ale za cholerę nie mogę takowej znaleźć. Chodzi o coś takiego jak tutaj tylko nie profil a proste. Wiecie gdzie coś takiego mogę znaleźć ?

aha, sory zapomniałem dodać że chodzi o wymiar 120x50
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”