Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Na ratunek jak zbić Kh i Ph i po naprawiać resztę

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Na ratunek jak zbić Kh i Ph i po naprawiać resztę

Post autor: pawprz »

W związku z wykonaniem testów część paskowych część kropelkowych. Wyszły mi następujące wyniki:
NO3-5
PO4-1
K-43
Ph-8+(brakło skali)
Gh-18
Kh-8

O razu mówię że dopiero się uczę więc pewne MOJE wnioski mogą być dla czytających lekko dziwne więc proszę o wyrozumiałość.
Kolega Debrzyna zalecił mi rozpoczęcie akcji ratowania mojego baniaczka od zbicia Kh- do stanu 4. Od tego miejsca chcę zaprezentować mój plan ratowania mojego baniaczka.

Aby zbić Ph konieczne jest zbicie Kh, a do zbicia Ph najlepiej nadaje się CO2 , którego niestety nie mam.Więc wpadłem na takie mądrości.

Według kalkulatora Zulixa w celu zbicia Kh należy podawać kwasy w związku z tym że ich nie mam sa substytuty jak ocet i kwasek cytrynowy. Policzyłem wiec i wyszło mi tak:
Aby zbić o 4 stopnie Kh ,muszę dolać do akwarium 100ml octu 10% lub 20g kwasku cytrynowego. Wiem że jestem w gorącej wodzie kąpany więc wczoraj wieczór aby rybki nie przeżyły szoku dolałem juz 5g roztowru kwasku i dzis po pracy sparwdze czy będę miał terorytyczny spadek o 1 stopien. Jeśli będzie lepiej przy jutrzejszej podmianie dodam 20g kwasku aby osiągnąć około 4 stopni w dół. Nie wiem jakie będą skutki mojego działania ale licze na wasze sugestie.

W celu zbicia potasu (K) po prostu przestane go lać. W tej chwili miałem dawkę gotowca gainera i lałem 3ml/dobę.

Nie wiem jeszcze jak podnieść NO3 myślałem o zakupieniu gotowca jakiegoś typu nitro czy cos ale czekam na sugestię.

Nie wiem też co z PO4.

Bardzo proszę o sugestie jak (bez CO2) doprowadzić do w miarę sensownych parametrów.



PS. Z ostatniej chwili w związku z tym ze kupiłem kubełek wiem że istnieja jakieś wkłady zbijajace ph może by takie cos użył?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

W mielcu można podobno tanio dostać RO / w zoologu lub w elektrociepłowni/ i najlepiej tym na początek zrób Kh I postaraj sie o podstawowe sole
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

5l za 1,-
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Najbezpieczniej i jak widać wyżej wcale nie drogo wyszłoby Ci RO.
Z kwaskami biodegradowalnymi jest "pitolenie" z nieznanym skutkiem i pewnym ryzykiem "przesadzenia".
Potasem bym się nie przejmował czyli z nim nie walczył. Potas jest antagonistą wobec magnezu/wapnia i jak zejdziesz z nim za nisko to mimo, że on będzie będą niedobory. Nawoziłbym oczywiście azotem a dokładnie saletrą potasową - taki nawóz dodaje też potas.
Jak zaczniesz rozcieńczać RO to fosfor też Ci spadnie ale gdy zwiększysz azot to bym go nie ruszał.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Podmieniłem 20 l (1/6) wodą RO efekt:
Kh-7
GH-11
Co jeszcze Zulix masz rację dziury to na 99% wina przedawkowania żelaza. Przeglądnąłem zdjęcia w sieci i rośliny wyglądają identycznie jak u mnie. Wstrzymuję potas i żelazo do wizyty u mistrza Debrzyny.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

No to podmieniaj dalej aż zejdziesz do niedzieli do 4
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Nie za szybko? Fakt, faktem życie jakoś to zniesie, ale o ile nie jest to sytuacja awaryjnego lądowania nie dręczył bym w szczególności ryb takim stresem. Przyznam że nie wiem jaka jest sytuacja, ale w miarę bezstresowe zmiany parametrów to max. 1 stopień na dobę. A to i tak duże różnice w skokach stężeń różnych jonów w zależności czy mówimy o pH, KH czy GH.

[ Dodano: 2015-09-03, 23:29 ]
Przepraszam mózg chyba dzisiaj przegrzałem, z równania (7-4)/3= wyszło mi 2.
Bez komentarza i na dzisiaj bez odbioru. :P
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

hyhy nie jestem morderca(przynajmniej nie ponownie) pomalutku nawet jak będę musiał zbijać stopień co dwa dni to dam rade.


Poza tym Pani z zoologa robi wiadro na 4 godziny a ja potrzebuje dwa na dzień i niestety muszę czekać w kolejce następna podmiana w sobotę.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Podmiana wodą RO 20l

Gh-9
Kh-6

Szacunek Panie Januszu chylę głowę.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Podmiana RO 25l

Gh-8
Kh-4 !!!!!!!
Ph-7,2

I co teraz?
Nawozik? Z solków?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Bimber i sole Jeżeli po bimbrowni Ph spadnie poniżej 7 to tak trzymać
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

podmiana 20l RO

Gh-5-6
Kh- 4-5
Ph miedzy 7 a 7,5

Nic nie rozumie może to dlatego że bimbrownia nie odpaliła. dosypałem drożdży zobaczymy jutro :(
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

jezeli podmieniłes 20 l to podaj teraz 1/5 dawki soli /z tej jesdorazowej/
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Panie Januszu powiem ze sole działają pięknie już dolewam
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Jak jeszcze raz napiszesz "Panie" to następnym razem dostaniesz proszek do pieczenia zamiast soli
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”