Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zdjęcia proporców + podstawy ich hodowli

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Zdjęcia proporców + podstawy ich hodowli

Post autor: akwarium0 »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przesunięcie tematu + doprecyzowanie tytułu - zulix
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2015, 16:59 przez akwarium0, łącznie zmieniany 10 razy.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

mysle ze staranne wklejanie linków tak żeby sie nie "nakładały" na siebie pomoze :)
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:05 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:06 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:07 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:07 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:08 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:11 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:12 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:15 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:16 ]
Obrazek
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:17 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:19 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:21 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:22 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:23 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:24 ]
Obrazek

[ Dodano: 2015-09-12, 19:25 ]
Kilka fotek proporców hodowanych obecnie lub które kiedyś hodowałem
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Aphyosemion Striatum to pierwszy proporczykowiec jaki udało mi się przed laty rozmnozyc...
sentyment straszny. .. :)
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Ja też mam do niego sentyment,pięknie ubarwiony proporczykowiec,spokojny i powiedziałbym bardzo spokojny,łatwo się rozmnaża,albo torf włóknisty,albo wełna syntetyczna,z moich doświadczeń wynika że lubią wełnę koloru niebieskiego,ale to są tylko moje spostrzeżenia,niestety miałem ten gatunek tylko w wersji AS,populacje kodowane są jeszcze piękniejsze,ja preferuję już tylko gatunki z rodzaju scripto i elberti :D
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Ja rozmnazalem przy pomocy starego poczciwego mchu jawajskiego :). Cała moja wiedza oparta była na artykułach Wojtka Stanczaka z pism akwarystycznych. O tym że są różne populacje to w tamtych czasach pojęcia nie miałem.
Miałem szczęście bo w tamtych czasach w legionowskim sklepie ZOO NEMO często można było upolować coś ciekawego. Były kap lopezy w odmianie hierseni, czekoladowe, striatum, schela, dwupregie, błękitne, gardneri, walkeri itp. Były też zagrzebki. Raz upolowalem wachlarki.
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Artykuły w czasopismach Akwarium z lat 60-90 były pisane rzetelnie przez fachowców,idolami z mojej młodości byli już nie żyjący Boguś Ziarko,speszyło mu się na giełdę w Łodzi autem i niestety...byli też inni Marek Mierzwiak,Aleksy Moj,Henryk Moll,i wielu innych fachowców akwarystyki jak na tamte czasy,nie było sieci,internetu,mieli utrudnione zadanie...obecne artykuły w czasopismach akwarium czy nasze akwarium,czesto są pisane przez ludzi mających zbyt małe doświadczenie na temat np.gatunku danej ryby którą to opisują w swoim artykule,a czasem mam wrażenie że tego gatunku wogóle nie hodowali,a mimo wszystko piszą jakiś tam artykuł,oczywiście są wyjątki...i rzetelne ,fajne artykuły też są pisane :) ...Natomiast co do artykułów Wojtka Stańczaka z Wrocławia,powiem krótko,były ok :) Chłopak lubował się w Chromach,jeden z rodzajów proporców,ryby czesto brał z Czech od IVA RUDICKIEGO,znanego czeskiego hodowcy i tak sie to kręciło :)
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Pamiętam że Wojciech Stanczak przymierzal się do wydania książki o karpiencowatych, ale chyba nigdy się nie ukazała. Myślę że artykuły w magazynach akwarystycznych są teraz zbyt ogolnikowe.
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Książka,niestety się nie ukazała,niestety w Polsce nie ma żadnej książki na temat ryb karpieńcowatych,Niemcy,Czesi i inni biją nas o głowe w fachowej literaturze...a z drugiej strony żadna książka czy artykuł,są niczym w stosunku do własnych doświadczeń
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

A może podzielisz się swoimi doświadczeniami w hodowli. Jak najlepiej przygotować zbiornik, wodę itp. Jak karmić i zadbać o prawidłowy rozwój narybku. Ja chętnie bym się zapoznał jak prowadzisz hodowlę.
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

każdy gatunek proporczykowca powinien i musi być trzymany w osobnym zbiorniku,w celu uniknięcia krzyżówek,samice niektórych gatunków są bardzo do siebie podobne,pasjonat praktycznie nigdy nie zakupi ryb w sklepie zoologicznym,właściciele sklepów zoologicznych o ile wogule posiadają jakieś proporce,nie przestrzegają kilku podstawowych zasad,widziedziałem nieraz jak w jednym ze sklepów proporce były trzymane a raczej pochowane w kątach wśród gurami,brzanek,w drugim zaś w jednym ze zbiorników filtr pracował tak mocno że ryby odbijały się od ścianek akwarium,noi podstawowa sprawa,w sklepach nie mają pojęcia co sprzedają...jest jakiś tam ładny proporczykowiec,cena np 8 zeta ,nazywa si ę chyba gardnera i tyle wiedzy :( ale do żeczy :) podsawą w hodowli jest kilka-kilkanaście zbiorników 20-30 l,dobrze przykrytych,woda w miarę miękka ,dość zimna 21-24 st,najleprza jest dolna granica,podłoże -czarny bazalt,torf włóknisty,liście dębu,buku,rośliny mech jawajski,różdżyca pływająca.Ja rozmnażam w plastikowych pojemnikach 3-5 l,woda RO,jako substrat stosuje mopy z wełny syntetycznej koloru braz,zieleń,niebieski,rybki w tym czasie nie karmię,a tak trzymam je od min 4-max 7 dni,codzennie wybieram złożoną ikrę palcami i przeżucam do specjalnych szalek w zaciemnionym miejscu.

[ Dodano: 2015-09-14, 13:24 ]
Cd...-Codziennie też usuwam splesniałe jaja,narybki klują sie w zależności od gatunku 10-20 dni,po wykluciu przeżucam je do pojemników 1l z mchem jawajskim i od razu karmię larwami solowca -80 procent,20 procent pokarmu to węgorek mikro.Inną z metod rozmnażania jest metoda z torfem włóknistym jako substratem,dobrej jakości,tak żeby miał naprawdę włókna,ryby składają tam jaja,po lilku dniach wyciągamy ten torf,odsączamy,wkładamy do jakiegiś pojemnika lub worka,dokładie opisujemy gatunek,date ,bo jak się ma więcej gatunków to można się bardzo łatwo pomylić.Jest to metoda z zastosowaniem diapauzy.Taki torf z ikrą trzymamy w zależności od gatunki nawet kilka tygodni w takim pudełku lub worku,co jakiś czas otwierająci przewietrzając go.Po kilku tygodniach ,torf zalewamy wodą miekką w np.1 litrowym pojemniczku,w ciągu kilku godzin klujją się młode proporki :) To jest tak po krótce ogólnie opisane,są różne szczegóły i mankamenty w zależności od gatunku np.że po kilku tygodniach wogule nic się nie wykluje,takiego torfu z ikrą nie wyrzucamy tylko taką sytuację powtarzamy jeszcze raz,czasem człowiek się zniechęca tyle czekania a tu nic,sukcesywnie powoli dążymy do upragnionego celu,opierając się o własne niekiedy błedy hodowlane ale też i doświadczenia.
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Czy mineralizuje sz jakoś wodę ro?
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

nie,ewentualnie dodaje tylko troszkę wywaru z szyszek czarnej olchy,ale tylko tak delikatnie,rybska to lubią.
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

A jaką filtracje stosujesz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”