Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[300l] Takie tam z barwniakami

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Max, postaram się zrobić jakieś testy na tygodniu i dam znać.

Ogólnie w przypadku paletek nie stosuję wody RO. Leję kranówkę o parametrach rzeszowskich. Co do CO2 to też już nie stosuję od miesiąca. Wodę wlewam lekko odstaną tzn 30 minut w wiaderku i siup. Może to nie jest do końca prawidłowe podejście ale na razie nie jestem w stanie dawkować RO.

Co podaję z soli :
Potas 15 ppm
Fosfor 1 ppm
Azot z paletek :)
Mikro intermagu według standardowych dawek
Max pisze:To co robisz żeby poprawić ten stan - skoro "idzie w dobrą stronę"? ;)
Ogólnie zacząłem podawać fosfor bo go było mało i zauważyłem poprawę.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2012, 19:38 przez krzysiekb4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Fosfor to częsta konieczność na początku /starcie akwarium , bo podłoże lubi nieraz wchłonąć początkowo duże ilości, ale trzeba sprawdzać , bo jak się nasyci ... to oddaje... ;)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Zrobiłem wreszcie testy:
Azot 20 ppm
Fosfor 1 ppm
pH 7.2

Dzisiaj po rozmowie z Jarem, dołożyłem do filtra torf w celu obniżenia pH i dodania związków humusowych. A że miałem jakiś torf na stanie to włożyłem to co miałem (a było to nieużywane wcześniej) Teraz czekam czy coś pomoże i czy pH zostanie choć nieco zbite.
W teorii powinno zadziałać, w praktyce .... zobaczymy :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Palety jeszcze żyją? :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Już nie paletkowo. Jakiś czas temu się ich pozbyłem. Ogólnie przygoda fajna, ale jak już zaczynają chorować to kaplica, żeby wyjść na prostą. Poza tym są strasznie mało ruchliwe. Przy nowym akwarium z nową obsadą to mogę siedzieć i się patrzyć, gdzie wcześniej tego nie robiłem. Podoba mi się szczególnie ich polowanie.

A nowi mieszkańcy to :
Obrazek

Czyli zwykły - niezwykły Skalar niebieski w liczbie 6 sztuk.

Dodatkowo jest kilka molinezji i mieczyków (skalary jako kontrola liczebności, mam nadzieje, że liczba w/w się zmieniać nie będzie). Standardowo krewetki, glonojady i piskorki czyli stara obsada. W planach jeszcze jest wpuszczenie pielęgnic meeka.

Miałem właśnie na dniach zamieścić małą aktualizację, ale widzę, że wcześniej zostałem wywołany do tablicy :) Idę znowu w stronę roślinnego ale jak na razie bez HT.
Poniżej zdjęcie z przed kliku dni:

Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

krzysiekb4 pisze:jak już zaczynają chorować to kaplica, żeby wyjść na prostą
Czyli masz ten sam syndrom, co ja miałam.
baniaczek śliczny- życzę sobie, aby mój choć w połowie był taki ;) A skalarki jak podrosną będzie już cacy
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Skalarki jak podrosną to takie ruchliwe też wcale już nie są. Co do pielęgnic to weź jeszcze pod uwagę kuzynkę mekki pielęgnice eliota moim zdaniem ładniejsza.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

MariooT, pielęgnica eliota rzeczywiście dużo ładniejsza ale rozmiarowo większa rośnie. Meeka ma ponoć max 10-13 cm a eliota rośnie do 15-17. Nie wiem zatem czy mi nie zrobi grandy i rozróby jak urośnie. Meeka z opisów wydaje się mniej agresywna (chyba że masz jakieś obserwacje swoje na temat p. eliota). Jeszcze rozważę ten wybór.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Nie mam doświadczenia niestety, kiedyś podobnie się zastanawiałem pomiędzy mekka i eliota a wybór padł i tak na akarę z maroni ze względu na to iż uznałem, że będzie biotopowo i jeszcze z neonem czerwonym :)
Wiem, że kolega Pumba miał elioty może się wypowie jak dogrzebie się do wątku :)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Elioty owszem agresywne i duże rybska ale bez wątpienia nie do takiego akwarium i obsady jaką Ty posiadasz.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3442
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Ogólnie widzę, że ostatnio skalary wracają na salony - dosłownie i w przenośni :D
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Może te salonowe będą bardziej wychowane :P
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

To może jednak biotopowo? Mieczyki pasują do mekki bo to w sumie CA ale np. skalarki już nie :). Moim zdaniem do skalarów to akara Maronii + neon lub inny rozpraszacz kąsaczowaty :)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Akarę Maronii też rozważałem bo mi się podobała w akwarium Zdzisława, ale meeka jest bardziej kolorowa. Elioty odpadają w takim razie.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Przydało by się coś tutaj zaktualizować więc jakiś czas temu wymieniłem się z jednym z użytkowników forum dużą sadzonką rośliny za parkę barwniaków czerwonobrzuchych więc nic z powyższych rozważań rybkowych nie zostało wprowadzonych do akwarium.
Parka po jakimś czasie przystąpiła do tarła i w akwarium pojawiły się małe przecinki. Niestety pierwsza "transza" nie przetrwała próby czasu. Gdzieś około 10.04.2016 para barwniaków postanowiła kolejny raz się powiększyć i tym razem chyba będzie to z sukcesem.

17.04 - pierwszy raz zauważyłem "ławicę" dorosłych z młodymi
19.04 - już hasają po całym akwarium w eskorcie rodziców - https://www.youtube.com/watch?v=vhRJypu ... e=youtu.be

Obrazek

30.04 - przecinki już nie takie przecinki i dalej rosną więc możliwe, że tym razem uda się odchować dość sporą liczbę młodych.

Jak trochę podrosną to postaram się nagrać kolejne video :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”