FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Beka- kubeł DIY
Autor Wiadomość
Inc0 

Imię: Wojtek
Wysłany: 2015-10-25, 11:44   Beka- kubeł DIY

Od pewnego czasu przymierzam się do restartu 125l baniaczka.
Jest to set juwela Rio 125 który bez restartu pracował u poprzedniego właściciela 2 lata
a u mnie już ponad rok kontynuował swoje działanie i dojrzałem do tego żeby go zresetować.
W zestawie jest pokrywa wyposażona w świetlówki 2x24W
i filtr kominowy wewnętrzny z zintegrowanym lokum dla grzałki i
te dwie rzeczy przy okazji restartu będę chcieć "zmodernizować/przerobić" .
Na pierwszy ogień idzie filtracja i ten temat będzie jej poświęcony.
Zamierzam usunąć fabryczny komin i zastąpić go podżwirówką aquaela która będzie pełnić funkcje prefiltra dla kubełka DIY wykonanego na bazie beczki do kiszenia ogórków ;P
która jest na wyposażeniu mojej piwnicy i sie akurat tak składa ze wpasowuje sie swoim gabarytem w fabryczna szafkę juwela.

Do realizacji wykorzystałem to co miałem w szufladach plus trochę rzeczy nabyłem w drodze zakupu :
- beczka do kiszenia ogórków fi 250mm z wiekiem o średnicy wewnętrznej fi 170mm (po sezonie ogórkowym aż się prosiła żeby ja zagospodarować) ;P koszt zakupu 0pln
- o-ring gumowy 5mmx170mm (wole dmuchać na zimne i zadbać o dobre doszczelnienie wieka niż ganiać ze szmatą i wiaderkiem przy akompaniamencie utyskiwań żony )koszt zakupu 7pln
- dławiki elektryczne pg21 2zt koszt zakupu 2,5pln/szt
- pompa aquael mk-800 koszt zakupu 50pln
- rurki plastikowe przydłużające aquaela fi 20mm z szuflady - koszt zakupu 0pln (można zastosować inne niż ja użyłem byle pasowało do dławika lub waz doprowadzający wpuścić na samo dno)
- silikon akwarystyczny z szuflady - koszt zakupu 0pln
żeby wszystko było czytelne posłuże sie schematem w opisie
W pierwszej kolejności przyklejam o-ring na krawędzi beczki w miejscu styku beki z wiekiem za pomocą przezroczystego silikonu bo taki był w szufladzie :)
ale zdecydowanie lepiej klei czarny i taki polecam .

Następny etap to wieko , w centralnej części dokładnie w osi wieka wiercę otwór i montuje na silikonie dławik 1 w którym zamontuje wąż i dalej pompę oraz drugi otwór obok pod dławik 2 który połącze z wężem doprowadzającym wodę z akwarium ofc wszystko silikonem uszczelnione.
Tu może ktoś zapytać: dlaczego w osi wieka a nie w innym miejscu - wieko jest zakręcane a dławik od wewnątrz ma byc połączony z rura biegnącą do samego dna beki
więc dzięki umieszczeniu tej rury również w osi wieka podczas odkręcania/przykręcania wieka oba te elementy rozłączają się lub łączą się ze sobą szczelnie i jak widać na schemacie element redukcyjny aquaela 3 dodawany do głowic tu znalazł swoje zastosowanie , sprawdza się idealnie wpasowując się z jednej strony w dławik a z drugiej w rurę XD
Tędy będzie woda wysysana z samego dna beczki po przejściu przez medium filtracyjne.
Dobieram ilość rurek przedłużających tak żeby po zakręceniu wieka najwyżej umieszczona rurka wraz z reduktorem weszła w dławik 1 a najniższa oparła się o dno beczki,
jednocześnie w najniższej rurce wycinam bruzdy żeby zapewnić swobodny przepływ wody.
W moim koncepcie w beczce mogą być zastosowane praktycznie wszystkie rodzaje mediów filtracyjnych dostępnych na rynku : gąbki, ceramika, biobale , keramzyt, lawa wulkaniczna itp itd.
Do moich potrzeb optymalna jest gąbka wiec u sprawdzonego dostawcy zamówiłem 3 krążki gąbki fi250mm x50mm 1x ppi 45 i 2x ppi 30 daje to razem ponad 7l medium filtracyjnego.
Chodziło mi po głowie żeby na samo dno sypnąć ze 2l matrixa ale cena mnie zabija tego cuda :) więc jesśli się zdecyduje dorzucić ceramikę to na pewno będzie znacząco tańsza.
Mam jeszcze zamiar w przyszłości rozbudować Bekę o grzałkę "wewnątrz filtrowa" ulokowana pod gąbkami a przewód wypuszczę ofc dławikiem przez boczna ściankę beki.
Ale to jak dorwę używaną grzałke nie większa niż 22cm (np aquael heater 150W ) aby wyprowadzić kabel grzałki z beki będę musiał wtyczkę odciąć i ponownie przylutować po przeciągnięciu kabla przez dławik co wiąże się w przypadku nówki z utrata gwarancji.

Konstrukcja jest juz po testach nic nie kapie woda leci teraz czeka na restart baniaka.
Edit nr1. 09.11.2015
Zrezygnowałem z zakupu "profesjonalnej ceramiki akwarystycznej" na rzecz pumeksu ogrodniczego zwanego też bims to co przemówiło za takim wyborem to bardzo duża porowatość pumeksu a decydująca okazała się cena niecałe 6pln za worek w leroimerlin ofc zdaje sobie sprawę ze to jest skała wulkaniczna i wpływa w jakiś sposób na parametry wody w "biotopie" jaki ma obsługiwać "beka" nie powinno to stanowić problemu( w jaki? to zbadam właśnie jest na etapie płukania woda RO następnie postoi ze 2-4 tygodnie zalana woda Ro i wykonam podstawowe pomiary przewodność ph,gh,kh )
Być może każdy wie to z własnych doświadczeń kąpielowych że pumeks pływa bo jest cały "upchany bąbelkami" gazu ofc taki pumeks zagazowany średnio się sprawdzi jako ekwiwalent ceramiki w filtrze trzeba jego pory wypełnić wodą robiąc tym samym powierzchnie dla filmu bakteryjnego. Dla tych co nie wiedza jak to zrobić podpowiadam że szybko go można "zatopić/nasączyć" poprzez gotowanie go kilka minut i błyskawiczne wrzucenie gdy jest bardzo gorący do lodowatej wody fotka wyżej przedstawia wynik jednej takiej operacji w trakcie gotowania więcej niż 2/3 pływało wielokrotne powtórzenie tej operacji powinno usunąć większą część gazów z porów reszta się rozpuści w wodzie z czasem. cdn
Ostatnio zmieniony przez Inc0 2015-11-09, 17:42, w całości zmieniany 3 razy  

k0k0z 

Imię: Lukasz
Wysłany: 2015-10-25, 12:16   

Mam identyczną beczkę na solankę :D Fajny pomysł, na pewno taniej niż nowy kubeł tych rozmiarów.

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!
Wysłany: 2015-10-25, 15:35   

Za fajne aby nie miało trafić na portal :)

Obecnie zawieszam swoją aktywność. Proszę nie dzwonić w błahych sprawach.
  Akwarium: 250 + kostka 90

jogi_18 

Imię: Artur
Wysłany: 2015-10-25, 16:32   

Ja mam pytanie :)
Teraz wszystko fajnie śmiga ale jak będzie chodziło to z filtrem pod żwirowym? bo pompa będzie wysysać wodę z beczki a te beczki są dość miękkie zwłaszcza ze temp będzie w okolicach 25 stopni i może powstawać podciśnienie i ewentualny zasys powietrza i zapowietrzenie pompy lub zniekształcenie beczki.
Testowałeś to w takich warunkach?

Pozdrawiam
Artur
  Akwarium: 240l

Inc0 

Wysłany: 2015-10-25, 16:57   

ofc jeszcze nie testowałem w takich warunkach jakie postulujesz . Docelowo bedzie pracować w temperaturze około 28-30C podzwirówka bedzie duza a granulacja podłoża dość spora bo 6-10mm wiec nie zakładam zeby tu były jakies znaczace opory w przepływie . Jedyny test jaki moze nieco odpowiedzieć na twoje pytanie to nadmuchałem powietrzem z płucek z całej mocy przez jeden przewód beczke przy drugim zamknietym to był test na szczelności na sucho nr1 beczka lekko sie zdeformowała ale nie popusciła potem zadziałałem w druga strone i oddesałem powietrze i tu beczka sie odkształciła ale słabiej niz w teście nr1 i równiez nic nie popusciła( utrzymała podcisnienie). tak na marginesie cisnienie robocze bedzie o wiele za słabe żeby zdeformowac beczke w stopniu powodujacym rozszczelnienie a media wypełniające beczke beda dodatkowo to utrudniać a nawet wówczas cisnienie atmosferyczne bedzie mocniej dociskać wieko na o-ring jedynie czego sie obawiam czy pompa nie bedzie za słaba i nie zajdzie potrzeba wymiany na mocniejsza albo zamontowanie drugiej ale na te kwestie odpowie praktyka. Takie sa moje przemyslenia testy praktyczne juz z całym systemem za jakiś czas opisze tutaj.

adams2121 

Imię: Tomasz
Wysłany: 2015-10-25, 21:54   

Jestem na etapie wymiany kubła - myślę o beczce - zasypanej ceramiką do pełna, lub niedrogi duży kubeł (min 1,5 -2 tys przepływu

Kiedy odpalasz w pełni ;)

Inc0 

Wysłany: 2015-11-22, 12:29   

Beka przechodzi obecnie testy kilkudniowe pod "ciśnieniem roboczym "czyli została wpięta w obieg akwarium na razie bez podłoża bo baniak w trakcie restartu i czeka na dostawę podłoża

Kilka uwag jakie w miedzy czasie mi się nasunęły: stosując tak jak ja oring zalecam zmatowić go od strony która będzie przyklejony ( jeśli ktoś ma możliwość wyciąć z płata gumy 2mm uszczelkę to będzie lepsze rozwiązanie niż moje gdyż oring jest stosunkowo sztywny i trzeba naprawdę mocno go docisnąć) do krawędzi beczki. Zauważyłem tez drobny wyciek z dławika spowodował go wypełniony woda wiec ciężki i stosunkowo sztywny wąż igielitowy fi 19/14mm( taki w garażu zalegał i został wykorzystany w tym projekcie ale chyba lepiej by się sprawdził porządny wąż eheima czy coś w ten deseń) lekarstwem na ten problem było przyklejenie uszczelki gumowej dławika do jego korpusu silikonem oraz skrócenie węzy tak żeby nie zwisały załamując się przy dławikach.

k0k0z 

Imię: Lukasz
Wysłany: 2015-12-02, 19:08   

Gdzie kupowales dużego oringa na dekiel od beczki?

proxlee 

Imię: Patryk
Wysłany: 2015-12-14, 23:27   

Minęło już trochę czasu, możesz napisać jak się sprawuje ta pompa? Myślałem własnie do mojego 150l zastosować DIY kubeł z MK-800 albo atman at-202, opowiadaj :)

Inc0 

Wysłany: 2015-12-14, 23:51   

Jak narazie jestem zadowolony calkiem cicha ale niecałkowicie bez głosna puki co tłoczy wode przyzwoicie a ma do pokonania 1,15m słupa wody przy weekendzie zrobie foty jak to wszystko wygląda

proxlee 

Wysłany: 2015-12-14, 23:53   

A możesz napisać gdzie tą pompkę kupiłeś? Można przy tym spać, czy lepiej zeby pompa była w kubełku?

Inc0 

Wysłany: 2015-12-15, 05:37   

Na allegro . Jedni moga spac przy przejezdzie klejowym a inni nie zasna bo komar brzeczy. mi nie przeszkadza to zupełnie .
W "firmowych kubłach zazwyczaj pompa jest w "bebechach" kubła w przypadku DiY kubełka jak ten umieszczenie pompy w środku nastrecza problemów z szczelnym wyprowadzeniem kabla zasilającego pompe , prościej jest to rozwiązać za pomocą "pompy poza ustrojowej"

Inc0 

Wysłany: 2015-12-20, 11:04   

prefiltr do kubła to podżwirówka na tej foci widac połączenie podzwirówki z rura doprowadzajaca wode do kubła

tu juz miejsce połaczenia wezy wlotowych i wylotowych z kubła i zawory które pełnia podwójna funkcje regulatora przepływu i ułatwiaja serwis kubełka

Widok na pompe

i końccowy element systemu deszczownie
"Beka" działa nieprzerwanie ponad miesiąc żadnych wycieków nie odnotowano mimo że cisnienie wody lekko ja rozdeło bo jest wykonana z elastycznego tworzywa, jak widac zycie w weżach kwitnie musze pomyslec nad jakims zaciemnieniem ich.... moze koszulki izolacyjne z pianki do rur CO ;)

proxlee 

Wysłany: 2015-12-20, 18:31   

Świetna robota :)

Inc0 

Wysłany: 2016-06-06, 17:42   

Dzis postanowiłem zrobic przegląd tego co w Bece sie dzieje i jak postanowiłem tak zrobiłem. Po odłaczeniu wszystkich wezy i kabli zaniosłem obiekt badań do łazienki gdzie po umieszczeniu (asekuracyjnie) w wannie i odkreceniu wieka ukazał sie widok ..zgoła nie ciekawy
na pierwszy rzut oka gabka wyglada tak jak w dniu odpalenia kubełka jedynie kilka farfocli upstrzyło gabke podzwirówka jako prefiltr spisała sie rewelacyjnie.

Po wyjeciu gabek wypłukałem a raczej próbowałem je wypłukac bo nic z nich nie wypadło oprócz wspomnianych kilku farfocli jakie widac na foci ceramika typu pumeks ogrodowy wygląda również jakby wczoraj sie znalazła w kuble po jej usunieciu okazało sie ża na dnie kubła zalegała około 5mm warstwa brudnobiałego/szarego mułku/syfku . Pompa po rozebraniu na czynniki pierwsze ukazała niespodziewanie mało zasyfione wnętrze w innych krewetkariach po takim okresie głowica zawsze jest mocniej zabrudzona. Z pośród wszytkich elementów systemu weze były w największym stopniu zarośnięte"farfoclem" z którym z braku wyciora na podorędziu poradziłem sobie doraznie puszczając w druga strone wode pod cisnieniem cieciowym. Całość zmontowałem ponownie i odpaliłem wycieków nie stwierdzono jedynie lekkie zmetnienie wody które szybko ustapiło.

Odpowiedz do tematu