Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ceramika DIy

tania alternatywa dla ceramiki w twoim filtrze

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Ceramika DIy

Post autor: Inc0 »

Na jednym z for krewetkowych toczy się dyskusja na temat ceramiki stosowanej w akwarystyce temat rzeka zainteresowanych odsyłam do lektury wspomnianego tematu http://krewetki.org/forum/viewtopic.php ... a794f413f2
Efektem tej dyskusji jest zmiana moich zamiarów zakupu matrixa ( który sobie dobrze kosztuje ) ale tez każdej innej ceramiki akwarystycznej jako jednego z mediów filtracyjnych do kubełka DIY który szerzej opisany jest w innym temacie w naszym dziale DIY, na rzecz pumeksu ogrodniczego zwanego bims to co przemówiło za takim wyborem to bardzo duża porowatość pumeksu a decydująca okazała się cena niecałe 6pln za worek w leroimerlin ofc zdaje sobie sprawę ze to jest skała wulkaniczna i wpływa w jakiś sposób na parametry wody w "biotopie" jaki ma obsługiwać "beka" nie powinno to stanowić problemu( w jaki? to zbadam właśnie jest na etapie płukania woda RO następnie postoi ze 2-4 tygodnie zalana woda Ro i wykonam podstawowe pomiary przewodność ph,gh,kh )Obrazek
Być może każdy wie to z własnych doświadczeń kąpielowych że pumeks pływa bo jest cały "upchany bąbelkami" gazu ofc taki pumeks zagazowany średnio się sprawdzi jako ekwiwalent ceramiki w filtrze trzeba jego pory wypełnić wodą robiąc tym samym powierzchnie dla filmu bakteryjnego. Dla tych co nie wiedza jak to zrobić podpowiadam że szybko go można "zatopić/nasączyć" poprzez gotowanie go kilka minut i błyskawiczne wrzucenie gdy jest bardzo gorący do lodowatej wody fotka wyżej przedstawia wynik jednej takiej operacji w trakcie gotowania więcej niż 2/3 pływało wielokrotne powtórzenie tej operacji powinno usunąć większą część gazów z porów reszta się rozpuści w wodzie z czasem.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2015, 17:39 przez Inc0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Nie wiem czy konieczne jest "błyskawiczne wrzucanie go lodowatej wody"
Istotny jest stopień rozgrzania gazów i potem ich kurczenie się przy oziębianiu i zasysanie wody (szybkość oziębiania nie ma chyba znaczenia)

Można by było spróbować też jak kto ma zagotować w szybkowarze a potem szybko go tworzyć żeby spadło ciśnienie i nadmiar gazów uszedł a zassało wodę.

Spróbował bym też rozgrzania w piekarniku ponad 100 stopni (ale nie za dużo) i wrzucenie do wody, ale czy po pierwsze nie będzie na nich woda wrzeć i stworzy więcej gazów lub nie popękają - dopiero próba da odpowiedź.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Cyklista dokładnie o to chodzi o róznice temperatur zamkniety w porach gaz ogrzany sie rozszerza i wydostaje na zewnatrz szybko ochłodzony w wodzie kurczy sie i zasysa wode do srodka
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

A może przemrozić.
Inc0gnit0 pisze:na rzecz pumeksu ogrodniczego zwanego bims

Hmmm. Trzeba będzie się zastanowić.
Inc0gnit0 pisze:szybko go można "zatopić/nasączyć" poprzez gotowanie go kilka minut i błyskawiczne wrzucenie gdy jest bardzo gorący do lodowatej wody
a czy wrzucanie do lodowatej wody jest celowe? Według mnie minimalnie. Ciecze mają swoje napięcie powierzchniowe i aby wypełniły pory można to napięcie zmniejszyć (choćby grzejąc). jeśli mógłbyś sprawdzić tę tezę biorąc nieco pumeksu i wrzucając do wody z odrobiną Ludwika :) - tak z jakimś środkiem pianotwórczym. Nie chodzi o to, aby to dawać do akwarium, ale aby sprawdzić tezę. Jako szklankę odniesienia to samo z wodą.
No i jeszcze jeden pomysł...
Wiadomo, że woda wypełniająca pory rozszerza się przechodząc w stan stały. No, ale nie wiem, czy nie zdążyłaby wcześniej uciec :( jeśli masz zamrażarkę to może byś spróbował zamrozić próbkę mokrego pumeksu?
cyklista pisze:Spróbował bym też rozgrzania w piekarniku ponad 100 stopni (ale nie za dużo)
Ja bym dał wyżej. Z pumeksu nic się nie powinno wydzielać - w końcu to skała wulkaniczna. Powietrze zawarte w bąblach powinno się rozprężyć i udrożnić kanały. Nie trzeba nawet wrzucać do wody co mogłoby powodować nawet rozpad granulek gdy różnica temperatur byłaby za duża.

Z ciekawości mógłbym sprawdzić potrzymać granulki w próżni i zobaczyć czy kanały się otworzą. Na razie jednak nie mam pumeksu :( Jakby ktoś miał to chętnie bym się z nim pobawił. DO LM na razie się nie wybieram.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

zulix pisze:....
a czy wrzucanie do lodowatej wody jest celowe? Według mnie minimalnie. Ciecze mają swoje napięcie powierzchniowe i aby wypełniły pory można to napięcie zmniejszyć
Oprócz napięcia powierzchniowego woda ma tez właściwości kapilarne a pumeks może mieć właściwości higroskopowe ale jak na te zjawiska wpływa temperatura nie mam zielonego pojęcia.
zulix pisze:
Wiadomo, że woda wypełniająca pory rozszerza się przechodząc w stan stały. No, ale nie wiem, czy nie zdążyłaby wcześniej uciec :( jeśli masz zamrażarkę to może byś spróbował zamrozić próbkę mokrego pumeksu?
To się da zrobić tylko powiedz na co mam zwrócić uwagę bo to ze się rozsypie po rozmrożeniu rozsadzony przez lód od środka wydaje mi się pewnikiem.
EDIT: literówki i takie tam;)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2015, 21:00 przez Inc0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Inc0gnit0 pisze:tylko powiedz na co mam zwrócić uwage
Tu szanse najmniejsze, ale po prostu wrzuciłbym pumeks do jakiegoś kubka po jogurcie, zalał wodą i do zamrażarki. Po zamrożeniu (pewnie z doba) bym roztopił w ciepłej wodzie i ciekawy zobaczył czy się coś zmieniło :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Tydzień się moczył pumeks w wodzie RO zalany w proporcjach 3l pumeksu +2,5l wody RO
Obrazek
pomiar wody bezpośrednio po zalaniu wskazywał przewodność na poziomie 20µs Ph,GH,KH- nie mierzyłem bo było by to wtedy bezcelowe.
Po tygodniu:
przewodność 56µs
PH 7,0 ( sera kropelkowy ph4-10)
PH 6,8 ( jbl kropelkowy ph6,0-7,6 )
GH 0-1( pierwsza kropla daje wynik)
KH 0-1( pierwsza kropla daje wynik)
Wyniki są obiecujące podstawowe parametry wydaja się być niezmienione wzrost przewodności sugeruje ze coś się rozpuszcza co nie ma wpływu na gh/kh ani ph. Takie są moje luzne wnioski na podstawie moich "badań" potrzebne jest potwierdzenie innych osób bo testy jakimi dysponuje nie są pierwszej młodości aczkolwiek kontrolny pomiar kranowity był zgodny z oczekiwaniem .

Gdyby ktoś chciał przeprowadzić dokładniejsze testy zachowałem cześć pumeksu w wodzie która był zalany i jest do dyspozycji innych domorosłych chemików i badaczy;)

Zalałem i wsadziłem do zamrażarki zgodnie z tym co postulował Zulix mokry tonący pumeks w wodzie RO -status w trakcie zamarzania:P cdn
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Zamrożony pumeks w lodzie Obrazek
i po kilku godzinach rozmrozony
Obrazek

jak widac lód nie rozsadził go od środka ..wyglada jak gdyby nigdy nic sie z nim nie działo
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Coś się zmieniło w kwestii tonięcia, czy po prostu dałeś już utonięte granulki?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

zulix pisze:
Wiadomo, że woda wypełniająca pory rozszerza się przechodząc w stan stały. No, ale nie wiem, czy nie zdążyłaby wcześniej uciec :( jeśli masz zamrażarkę to może byś spróbował zamrozić próbkę mokrego pumeksu?
dla mnie mokry pumeks = tonacy pumeks wiec tonacy zamroziłem XD nie skumałem o co ci chodziło
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Test nr 2 pumeksu z leroimerlin będzie się odbywać w wodzie RO przewodność 20us lecz tym razem woda będzie stale omywać próbkę pumeksu w filtrze wewnętrznym którego komora na medium filtracyjne została wypełniona pumeksem Obrazek
taki filtr jak na poniższej foci widać
Obrazek

będzie pracował bez przerwy w butelce zalanej około 0,7l wody RO i zabezpieczonej przed parowaniem może nie w 100% ale myślę ze wystarczająco Obrazek
po tygodniu dokonam pomiarów przewodności, PH,GH,KH po czym wymienię wodę na nową a cała operacja tak będzie 3 krotnie powtórzona. Celem jest stwierdzenie ile i jak pumeks zmienia parametry wody gdy jest omywany przez nią stale czyli w warunkach jakie panują w kubełku oraz czy to jest stała wartość w czasie.

Test Zuliksa tym razem z godnie z zamysłem autora przeprowadzę z pływającymi bryłkami ( ledwie kilkanaście takich zostało więc nie wiem na ile będzie miarodajny) pumeksu wkrótce.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Jeśli okaże się, że w bardzo minimalnym stopniu wpływa na twardość wody (a tak można by nieśmiało przewidywać na podstawie poprzedniego testu), można go zalać kwasem i w ten sposób uczynić go obojętnym - na silnie porowaty materiał taki sposób jest bardzo skuteczny. Z oczywistych względów nie podziała na skały zatwardzające wodę. Sam w ten sposób "naprawiałem" ceramikę, czyniąc ją zdatną do użycia.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

pożyjemy zobaczymy przed świętami beda pełne wyniki
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Mija 7 dzień wiec czas na pomiary .Obrazek

przewodność: 60µs
PH: 6,8 ( kropelkowy jbl PH 6,0-7,6 )
GH: 0-1 (pierwsza kropla daje wynik)
KH: 0-1 (pierwsza kropla daje wynik)
Jak widać wyniki testu dynamicznego i statycznego nie różnią się zasadniczo od siebie.
Filtr został ponownie zalany woda RO o takiej samej objętości i przewodności 20µ za tydzień kolejne pomiary.
P.S
Gdyby ktoś dociekliwie chciał dopytać czemu woda jest taka ciepła?
Woda się zagrzała do 30C nie dlatego ze mam taka saune w domu lecz wynikło to z następujących czynników :
-pierwszy to ciepło jakie generuje prąd elektryczny przepływający przez uzwojenie w głowicy filtra fan mini plus
-drugi to tarcie łopatek wirnika i wody o siebie oraz wody opływającej inne elementy filtra
-trzeci czynnik jaki zadziałał na rzecz że woda ma 30C to brak możliwości rozproszenia ciepła przez odparowanie wody.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

14 dzień testu Obrazek
Przewodność : 30µs !
Ph, gh ,kh - zrezygnowałem z pomiaru ze względu na fakt że przewodność w drugim etapie jest znacznie niższa niż w pierwszym a logicznie rzecz biorąc przy spadku przewodności parametry gh i kh poprzednio wykazujące wartości około zera nie mogły się zmienić w stopniu umożliwiającym ich pomiar testami kropelkowymi a ph jest uzależnione od kh .

Po dwóch etapach testu można się pokusić o wniosek że pumeks z czasem rozpuszcza w wodzie RO coraz mniej substancji na co wskazują coraz niższe wartości przewodności w dwóch pierwszych etapach testu .
Obecnie rozpoczynam etap trzeci zestaw testowy ten sam co w poprzednich etapach tym razem woda Ro jaka został zalany ma 16µs.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”