Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

300 L na ziemi ogrodowej.

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

300 L na ziemi ogrodowej.

Post autor: zadzior »

Moje roślinne 300L.
Start około 20 wrzesnia 2015.
Akwarium:
120x50x50

Filtracja:
Filtr JBL 1501
wkład: biobale, lawa wulkaniczna, zeolit, wata filtrująca, gąbki.

Oświetlenie: 8/24
Power led 18x3W 6500k, 18x10000k, 6x3W royal blue,, 6x3W red dla roślin, 30x1W 6500k
Łączna pobierana moc około 150W


Podłoże to ziemia ogrodowa, dolomit i kulki gliniano torfowe.

Nawożenie solami makro i mikro plus, carbo, co2 podawany z butli za pomocą sterownika arduino. Gaz rozpuszczany w filtrze narurowym.

Podmiany wody 40 - 45% do tej pory co tydzień, ale powoli przedłużam do 2 tygodni bo nie zawsze mam czas.

Parametry ostatnio mierzone 2 tygodnie temu.
ph- 6.8 - 6.9 ( 7.3 w nocy)
Kh - 6
Gh - 14
PO4 - 1.1 - 1.2
NO3 - 20 - 25
FE - 0.35
K - 25
Tepmeratura: 26 C

Ryby
6 skalarów
10 neonek
5 danio
5 gupików
5 bocji
5 kirysków pstrych
3 glonki
1 zbrojnik lamparci
5 kosiarek
3-4 otoski
2 molinezje
1 krewetka amano i pozostało jeszcze kilka krewetek red chrery które powoli odławiam i przenoszę do innego zbiornika.

Karma:
Mrożone serce wołowe ze szpinakiem, ochotka, dafnia.
Sucha ochotka, dafnia
Szpinak, banan, sałata, marchew
Tropical, tetra: roślinne, wysokobiałkowe, wieloskładnikowe
Dla glonków jakieś płatki z drewnem.

Rośliny: zobaczcie sami.
https://www.youtube.com/watch?v=oCoGqIChObY

Krytyka i sugestie co do niewłaściwej obsady i ogólnie - mile widziane. Jestem początkującym akwarystą.
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Bańka bardzo schludna ... troszkę rybny misz-masz ale ... ogólnie spoczko - podoba mi się
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Bardzo przyjemny zbiorniczek, miło na niego popatrzeć. Nie wygląda to jak typowy aranż roślinny, a bardziej naturalnie - i to mi zawsze bardzo przypada do gustu. A głębia jaką stamtąd wyciągnąłeś jest naprawdę rewelacyjna! No zatyka i tyle - wygląda jakby akwarium było na planie kwadratu :super:
zadzior pisze:Krytyka i sugestie co do niewłaściwej obsady i ogólnie - mile widziane. Jestem początkującym akwarystą.
Obsadka trochę niestety "nie pod siebie", bo część rybek woli zasadowe i twarde środowisko , a reszta kwaśne/obojętne i miękkie.
U Ciebie jest taka zagwozdka, że CO2 Ci zbija pH na lekko kwaśne, a woda jest twardawa. W takich warunkach z Twoich rybek dobrze czułyby się danio, kiryski, glonki i krewetki. Dla gupików czy molinezji kwaśna woda jest nieodpowiednia. Z kolei np. neony i skalary potrzebują nieco bardziej miękkiej wody. Natomiast dla bocji (jeśli to popularne typu wspaniałe, siatkowane) akwarium zbyt małe.

Fajnie, że karmisz zielonymi pokarmami. Przydałoby się jednak jeszcze nieco chudszego mięsiwa, typu artemia czy jakiś kryl. Natomiast mniej ochotki, a ssacze mięso najlepiej w ogóle odstawić.

Wahania pH są niestety zbyt duże. Na dłuższą metę takie różnice będą mocno stresować ryby.
Piszesz, że w nocy 7,3 - ale chodzi o to, że po dniu, czy po nocy?

Podmianki moim zdaniem za duże. Lepiej, zamiast planować co 2 tyg. taką podmiankę, rób połowę mniejszą, ale raz w tygodniu.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Greek nie przesadziłeś, że dla bocji za małe akwarium? Ja wiem że one rosną duże ale 300 litrów bańka nie jest zła dla nich, spokojnie się mogą czuć dobrze w nim.
Zadzior fajnie to wszystko zaczyna wyglądać a LEDY robią robotę (jeszcze nie raz Cię pomęczę) :) . Krewetki bym zostawił tylko pytanie czy przy bocjach się uchowają :).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

dawo99 pisze:Greek nie przesadziłeś, że dla bocji za małe akwarium? Ja wiem że one rosną duże ale 300 litrów bańka nie jest zła dla nich, spokojnie się mogą czuć dobrze w nim.
Pewnie, że może być 300l, bo to nie litraż ma znaczenie, tylko wymiary. Ale warunek jest taki, że to '300' będzie miało dno 180x50cm ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Greek pisze:będzie miało dno 180x50cm
:podwójnie widzę: już nie przesadzajmy

Zbiorniczek przyjemny, a ochotkę odpuść bo ryby mogą mieć problemy.
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: zadzior »

Dzięki Panowie za miłe słowa. Postaram się jak najbardziej dostosować do waszych porad.
Piszesz, że w nocy 7,3 - ale chodzi o to, że po dniu, czy po nocy?
Nie podaję w nocy Co2 tylko w dzień jak włączone jest oświetlenie. Po zgaszeniu światła automatycznie przestaje podawany być Co2 i co za tym idzie ph powoli wzrasta, więc po np 12 godz ph podnosi się do około 7.2 . Po włączeniu oświetlenia załącza się co2 i wtedy ph spada, ale wtedy już dużo szybciej.
0.5 różnicy to na prawdę aż tak dużo ?

Co do obsady to zredukuję o kilka ryb, molinezje, gupiki.
Zanim kupiłem ryby to sprawdzałem czy skalary, neony i bocje mogą być razem i bardzo wielu akwarystów pisało że nie ma problemu bo sami tak mają i wszystko jest, nawet między innymi Zulix tak pisał, a tak cholernie podobają mi się te ryby że aż żal coś zmieniać. Zrobię wszystko żeby zapewnić im jak najlepsze warunki.
Za małe akwarium ? bocję są malutkie więc trochę je będę mógł jeszcze potrzymać, a potem oddam komuś do większego baniaczka. ;)
Podmianki moim zdaniem za duże. Lepiej, zamiast planować co 2 tyg. taką podmiankę, rób połowę mniejszą, ale raz w tygodniu.
Więc tak też będę robił :mrgreen:
(jeszcze nie raz Cię pomęczę) :)
Spoko, nie ma problemu. ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

zadzior pisze:Nie podaję w nocy Co2 tylko w dzień jak włączone jest oświetlenie. Po zgaszeniu światła automatycznie przestaje podawany być Co2 i co za tym idzie ph powoli wzrasta, więc po np 12 godz ph podnosi się do około 7.2 . Po włączeniu oświetlenia załącza się co2 i wtedy ph spada, ale wtedy już dużo szybciej.
0.5 różnicy to na prawdę aż tak dużo ?
Niestety jest to potwornie dużo. Rano woda jest 5 razy "kwaśniejsza" niż wieczorem :?
A jeszcze gorsze jest to:
zadzior pisze: Po włączeniu oświetlenia załącza się co2 i wtedy ph spada, ale wtedy już dużo szybciej.
Rozwiązanie jest proste - dozowanie całą dobę, sprawdzenie czy są wahania, i w ich przypadku ewentualne zwiększenie natlenienia i kolejna korekta.
zadzior pisze:Zanim kupiłem ryby to sprawdzałem czy skalary, neony i bocje mogą być razem i bardzo wielu akwarystów pisało że nie ma problemu bo sami tak mają i wszystko jest, nawet między innymi Zulix tak pisał, a tak cholernie podobają mi się te ryby że aż żal coś zmieniać.
Neony Innesa mają zdecydowanie zupełnie inne wymagania od zarówno skalarów jak i bocji. Pierwsze potrzebują temperatury do 24 Celsjuszy, dla ostatnich absolutnym minimum jest 25 stopni, jednak chcąc utrzymać je z dala od różnych dolegliwości, na które są bardzo podatne, nie zalecam schodzenia poniżej 27 stopni. Co do połączenia skalarów z bocjami to wymagania są podobne, choć ja osobiście dla świętego spokoju skalarów nie trzymałbym ich razem z bocjami :)
zadzior pisze:Zrobię wszystko żeby zapewnić im jak najlepsze warunki.
Niestety nie jest to możliwe :( Któreś z ryb z pewnością będą cierpieć. Twoje akwarium to akwarium roślinne, a taka sytuacja jest całkiem typowa dla tego typu baniaka. Zauważyłem ostatnimi czasy, że akwarystyka roślinna nie ma nic wspólnego z dobrem ryb, które są tak jakby "przez przypadek", są tylko dodatkiem. Zresztą to nie dziwne, bo jest to akwarystyka "hedonistyczna" - ma być ładnie i tyle.
kasztan pisze::podwójnie widzę: już nie przesadzajmy
Przesadą jest hodowanie ryb w przymałym zbiorniku ;) Sam się i tak poważnie zastanawiam czy taki zbiornik (wymiar podany wyżej) będzie wystarczający dla dorosłych bocji i myślę nad większym w przyszłości.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: zadzior »

Ok dzięki Greek za podpowiedź.
Przeprogramuję kompiuterk na podawanie co2 całodobowo by zminimalizować wahania do min, a co do rybek to może zmieszczę jeszcze jedno akwarium by je porozdzielać wg wymagań.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

zadzior pisze:sprawdzałem czy skalary, neony i bocje mogą być razem i bardzo wielu akwarystów pisało że nie ma problemu bo sami tak mają i wszystko jest, nawet między innymi Zulix tak pisał
Neonki mogą być zjadane przez dorosłe skalary - giganty a poza tym nie widzę problemu.
Ostatnio moda jest na akwaria biotopowe i zakaz mieszania gatunków z różnych środowisk. Nie wydaje mi się aby na dłuższą metę tego typu akwarystyka przysłoniła "akwarystykę masową".
Im dłużej siedzimy w akwarystyce tym chcemy aby ryby miały coraz lepsze warunki, ale nigdy nie dojdziemy do natury gdzie 1 przeliczeniowa ryba może być na kilka metrów sześciennych wody. Gdzieś musi się postawić grubą kreskę. Bocje rzeczywiście rosną do imponujących rozmiarów w naturze ale staramy się zachować jak najlepsze warunki jakie możemy.
Greek pisze:Zauważyłem ostatnimi czasy, że akwarystyka roślinna nie ma nic wspólnego z dobrem ryb, które są tak jakby "przez przypadek", są tylko dodatkiem
Akwarystyka roślinna to obecnie głównie full CO2. Czegoś takiego nie ma w naturze chyba, że gdzieś w krasach. Stąd rybki czy krewetki nigdy nie będą miały pod tym względem dobrze. Zawsze będą podtruwane... Czy więc zrezygnować z rybek? A co z naszym ludzkim "chcę mieć?"
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

zulix pisze:Akwarystyka roślinna to obecnie głównie full CO2. Czegoś takiego nie ma w naturze chyba, że gdzieś w krasach. Stąd rybki czy krewetki nigdy nie będą miały pod tym względem dobrze. Zawsze będą podtruwane... Czy więc zrezygnować z rybek? A co z naszym ludzkim "chcę mieć?"
Dokładnie, to samo z zawartością innych pierwiastków, dlatego ja akwarystyki roślinnej nie uznaję :) Dla mnie nie ma "chcę mieć" tylko "chcę zapewnić", to dopiero daje frajdę :) Świadomość nieprawidłowych warunków (lub też świadomość, że nie dałem z siebie wszystkiego, aby je zapewnić) całkowicie odebrałaby mi przyjemność, którą czerpię z tego hobby. Oczywiście nikt nikomu nie będzie narzucał, że takie, a takie warunki ma zapewnić rybom - jeśli komuś zależy na tym, aby akwarium pełniło rolę dekoracyjną, to będzie do tego dążył, bez względu na resztę. Tylko niech nie twierdzi, że zapewnia zwierzętom odpowiednie warunki, gdy tak nie jest. Przejrzysta woda, niski poziom azotu i dobre karmienie to nie wszystko.
zulix pisze:Im dłużej siedzimy w akwarystyce tym chcemy aby ryby miały coraz lepsze warunki,
No właśnie, a neony Innesa + skalary lub bocje to ni w ząb dobre warunki. Ryby to zwierzęta zmiennocieplne, dlatego temperatura otoczenia ma wielce znaczący wpływ na ich procesy życiowe, stąd tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

A może dajcie sie chłopu nacieszyć szkiełkiem bo jest bardzo przyzwoite?? Jak sie człowiek ma czymś pochwalić jak od razu o.p.e.r. dostaje. Greek nie każdy jest przewrażliwiony na punkcie "idealnych" warunków dla swoich rybek. Zgadzam się raczej z Zulixem chcę mieć i koniec. Jak uznam że maja źle to wymienię na inne. Żeby załagodzić trochę sprawę napiszę tak: Na pewno będą mieć u niego lepiej niż w sklepie akwarystycznym pływając w malutkim zbiorniczku.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Żaden o.p.e.r., tylko Kolega napisał:
zadzior pisze:Krytyka i sugestie co do niewłaściwej obsady i ogólnie - mile widziane
To doszedłem do wniosku, że Mu na tym zależy, więc napisałem jaka jest prawda. I taką podstawę się chwali :)
pawprz pisze: Greek nie każdy jest przewrażliwiony na punkcie "idealnych" warunków dla swoich rybek.
Nie jestem przewrażliwiony, to co rozumiesz przez "idealne" warunki to po prostu warunki odpowiednie. Nie można mówić o idealnych, gdyż to słowo określa raczej coś "w punkt", "dokładnie tak", a poszczególne gatunki żyją w przyrodzie w zmiennych warunkach. Ale łapiących się w dany przedział - są to ich wymagania ;)

Szkiełko nie tylko jest bardzo przyzwoite, a nieprzyzwoicie zmyślnie zaaranżowane :P - jak już pisałem, takiej głębi jeszcze nie widziałem ;)
pawprz pisze: Zgadzam się raczej z Zulixem chcę mieć i koniec.
I jak wyżej pisałem, nikt Ci nie broni, każdy swoim panem. Jedni wolą dobro zwierząt, inni swoje i tak zawsze będzie. Po to między innymi powstało TOZ, z tym że ono w akwarystyce niestety nie siedzi ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”