Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Botia rostrata [Botiidae]

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Botia rostrata [Botiidae]

Post autor: Greek »

Nazwa: Botia rostrata (Günther, 1868) , po polsku zwana czasem jako "bocja podwójnie pręgowana" - nazwa zaproponowana przez śp. Bogdana Janiczaka.
Obrazek
Podstawowe odmiany gatunku Botia rostrata to właściwa Botia rostrata i górna Brahmaputra, czyli Botia sp. "upper Brahmaputra" - nazwa ta sugeruje, że może to być inny gatunek. Istnieje także Botia sp. "ladder", pokazana przez Stevena Granta w jego pracy "Fishes of the genus Botia in the Indian Region" - jest to jednak najprawdopodobniej jakaś sztuczna krzyżówka i na pierwszy rzut oka ma w sobie dużo z gatunku Botia striata - fotki nigdy nie znalazłem w internecie, więc odsyłam do wymienionej pracy, w której jest zdjęcie pięknie przedstawiające tę rybę. Generalnie odmian jest zapewne więcej (chociażby patrząc na moje ryby dochodzę do takiego wniosku, lub też "gatunek widmo" Botia sp. aff. rostrata).

Występowanie: bocja ta jest bardzo szeroko rozprzestrzeniona - i wynikiem tego jest fakt, że występują różne jej odmiany (a może gatunki?). Znaleźć je można na pograniczu indyjsko-chińskim (stan Uttarakhand), a także niemal w całym Bangladeszu - zarówno w wyżej położonych częściach kraju, jak i nizinnych, w wielkich rzekach. Na wschodzie ich zasięg kończy się na dorzeczu rzeki Salween w Chinach i Birmie. Odmiana tam żyjąca być może jest już innym gatunkiem, może jest to po prostu B. histrionica, lub coś pomiędzy. Właściwa B. rostrata występuje w dolnym Gangesie oraz dolnej i środkowej Brahmaputrze, a także w systemach rzek Mahananda, Simsang, Shella i Surma-Meghna. B. sp. "upper Brahmaputra" natomiast w środkowej i górnej Brahmaputrze (stąd nazwa!), Manas, Kameng, Subansiri, Dikrong, Pachin, Ranga, Siang, Dibang, Lohit, Noadhing, Buridhing oraz Tirap.

Rozmiary: biorąc pod uwagę szeroki zasięg, a zatem dużą zmienność tego gatunku, trudno określić jednoznacznie wielkość tych ryb. Uważam, że za ogólną górną granicę wielkości należałoby uznać 15cm, jednakże bardzo możliwe, że niektóre nie osiągną więcej niż 11-12cm (i nie chodzi tu o uwarunkowania genetyczne danego osobnika).

Siedlisko: szeroki zasięg implikuje różne środowiska, od niewielkich strumieni po ogromne rzeki (najlepszy przykład to występowanie w całym biegu Brahmaputry - od górnej po dolną). Stąd również warunki wodne muszą być bardzo różne - przejrzysta i krystaliczna woda albo też mętna, przy mulistym dnie. Takie różnice w środowiskach powodują również szeroki rozrzut parametrów wody.

Wygląd: bocja ta jest typową przedstawicielką rodzaju Botia. Jasne ciało, poprzecinane ciemnymi pasami lub "siatką" w rozmaitych wzorach i konfiguracjach. Bardzo młode osobniki są nie do odróżnienia od innych krewniaczek (może poza B. striata i B. dario, które są bardziej charakterystyczne). Wynika to z tego, że wszystkie ryby w tym wieku mają po prostu pionowe czarne pasy. W przypadku opisywanego gatunku te pasy zaczynają się rozdzielać (w przypadku np. bocji siatkowanej tworzy się natomiast charakterystyczny wzór "YoYo", w przypadku bocji kubotai - poprzeczki, tworzące z czasem "plusy", w przypadku B. histrionica - w zależności od odmiany: albo tak jak u bocji kubotai, albo deformacja pasków, albo kropki pomiędzy paskami (pojedyncze lub większa ilość), albo zwyczajnie brak zmian). Konkretny wzór jaki opisywana bocja będzie nosić zależy od odmiany, ale też od uwarunkowań genetycznych - wzór każdego z osobników jest unikalny. Niemniej zawsze na początku dochodzi do charakterystycznego rozdziału pasów. Co więcej - bocje te podczas wzrostu mogą modyfikować swój wzór, ze względu na warunki - opisywał to swego czasu wspomniany wyżej Bogdan Janiczak, który zaobserwował upodabnianie się rostrat do bocji karłowatych i bocji kubotai (w zależności z którymi były hodowane), poprzez modyfikację wzoru na ciele na przestrzeni kilku miesięcy. Zatem są to niezwykle zmienne bocje.
Jak wszystkie "bocje właściwe", posiadają cztery pary wąsików.

Zachowanie: niezwykle pokojowo usposobiona ryba. Jedyne przejawy agresji można zaobserwować tylko wewnątrzgatunkowo, a i te są bardzo rzadkie. Bocje te nie mają w stadzie osobnika alfa. Nie są skryte, większość czasu spędzają na spokojnym żerowaniu. Nie są również bardzo dynamiczne, wolą spokojną egzystencję.

Warunki wodne: ze względu na szeroki zasięg, optymalne parametry wody mogą być bardzo różne. Generalnie dla ogółu rozrzut temperatury wynosi 21-28°C, pH 6-7.5, natomiast twardość nie powinna przekraczać 12°n. Niestety ze względu na wspomnianą zmienność nigdy tak do końca nie wiemy jaką rybę dokładnie mamy, dlatego zalecałbym z powyższych wartości zawężyć zakres do 23-27°C , a pH utrzymywać w wartościach sub-7.

Akwarium: jak wyżej - ryba ta występuje w różnych środowiskach więc teoretycznie różne opcje wystroju będą poprawne. Na pewno nie zrobimy krzywdy rybkom, stosując w akwarium podłoże z piasku oraz standardowo wiele kryjówek, rozmieszczonych po całym zbiorniku. Nie wiedząc też do jakiej wielkości dorasta nasza odmiana, trudno ocenić jaki zbiornik będzie potrzebny. Biorąc pod uwagę umiarkowaną jak na bocje żywotność tej ryby, powinien wystarczyć zbiornik o długości 120cm. Być może dla niektórych odmian wystarczające byłoby akwarium o długości 100cm, jednak skąd o tym wcześniej wiedzieć?

Żywienie: typowo wszystkożerna ryba, chętnie spożywająca zarówno żywe i mrożone pokarmy, sztuczne pokarmy akwarystyczne, oraz "odpadki biesiadne" z pańskiego stołu. W zasadzie trudno znaleźć coś czego ta ryba nie lubi zjeść.
Uwaga - podobnie do spokrewnionej z nią bocji siatkowanej ma ona tendencję do przejadania się (jak wspomniałem wcześniej , jest to typowy białoryb, a w momencie pojawienia się większej ilości pokarmu, efektem jest po prostu maksymalizacja jego spożycia).

Rozmnażanie i dymorfizm: samice znacznie krąglejsze - jest to jeden z gatunków bocji u których dymorfizm jest najbardziej widoczny. Tarło ryb w akwarium bardzo rzadkie, z małymi szansami na odchowanie ryb. Rozmnażana najprawdopodobniej w azjatyckich fermach, choć na pewno nie tak intensywnie jak np. bocja siatkowana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”