Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Aminkowe akwarium morskie - od podstaw

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amy
Posty: 703
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:54
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240 Malawi 70 Ogólny
Płeć:
Wiek: 43

Aminkowe akwarium morskie - od podstaw

Post autor: amy »

Jak juz pisałam wcześniej, siedzę w domu i się nudzę, co oznacza ze zaczynam kombinować. Wymyśliłam więc sobie małego morszczaczka gdyż strasznie mnie razi pusta przestrzeń miedzy kuchnią a salonem (im dłużej na nią patrzę tym jest gorzej).

Do dyspozycji mam akwarium o wymiarach 70x27x35 cm.

Obrazek

Niestety z racji położenia odpadają wszelkiego rodzaju sprzęty zewnętrzne.

No i zaczyna się problem. Od czego zacząć, jaka filtracja i cała reszta.

Liczę na każdą pomoc - na początek pewnie jakąś filtrację
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Filtracji mechanicznej w morskim jako tako sie nie stosuje, glownei zloza bakteryjne albo naturalne - zywa skala i zywy piasek lub sztuczne typu Siporax czy inne ceramiki. Wszelakie waty gabki itd nie bywaja na stale, waty mozna uzywac do filtracji mechanicznej ale trzeba czesto zmieniac co by paramery nie polecialy.

Przy tym waskim rozmiarze troche bedzie ciezko znalezc sensowne kawalki skaly zwlaszcza ze pasuje miec dostep z 3 stron do czyszczenia szyb a i na piasku troche miejsca by pasowalo miec.

Jesli chcesz zaczac jak wiekszosc ludzi od prostych korali miekkich to wystarczy ci panel trzema komorami na spyw, media grzalke i pompe powrotu, mozna przyszlosciowo jedna komore dostosowac pod umieszczenie odpieniacza.

Tu masz taki nano panel w kostce o podobnych wymiarach wiziany od tylu: http://images37.fotosik.pl/733/0fc5cf4056446dc8med.jpg

Przy tej dlugosci pasowalo by tez zamontowac falownik np Koralia Nano Evolution co by bujac wode.

Z oswietlenia tanio i wygodnie mozna startowac z swietlowkami T5, w twoim wypadku sie mieszcza 2 albo 3x24w do wyboru w pokrywie lub w belce oswietleniowej. Duzy wybor kolorow swietlowek pozwoli ci na dobranie ladnej barwy dla oka i zwierzakow.

Przy regularnej podmianie wody teoretycznie odpieniacz bialek ci nie potrzebny, jesli kiedys sie zdecydujesz mozna cos wydlubac albo kupic gotowy ale ten sprzet przewaznie zajmuje sporo miejsca i wystaje poza akwarium.

Jesli masz filtr RO do robienia wody to trzeba dokupic tylko zywice i sol, jesli nie to sa dwie opcje.

1. Kupujesz caly zestaw filtracyjny za ok 300zl i cieszysz sie nielimitowana iloscia wody.
2. Kupujesz beczke na ogorki 20l i raz na jakis czas jedziesz do zoologa albo znajomego co ma filtr nalac sobie wody. Ja tak robie bo szkoda mi kasy na cala filtracje przy podobnym litrazu jak twoj, cala beczka starcza na dluuugo place 8zl za zalanie.


Na start potrzebujesz:

Skala: 4-5kg zaleznie jakie kawalki znajdziesz to tak waskiego akwarium
Piach: jeden worek 4,5kg powinien wystarczyc.
Swiatlo: 2x24w T5
Falownik: Koralia Nano
Sol: tutaj roznie ludzi radza ja uzywam polskiego Aquaforest Reef Salt
Pompka powrotu jesli robisz panel. Eheim robi male ciche pompki o niskim przeplywie.
Grzalka 75-100w i dobry termometr lub termostat jako zabezpieczenie


I to na poczatek tyle. Dojrzewac akwarium, po ok 2 tyg jakis krab czy slimak do skubania moze jakis miekki prosty koral. Potem dojrzewanie i dokladanie cukierkow.

Z czasem bedzie trzeba dokupic pare rzeczy, testy, refraktometr, jakies papu dla ryb/korali buffery jesli stwierdzisz ze chcesz podbijac Mg i Ca ale o tym to rzeba juz poczytac i posluchac od kolegow co twardziele maja.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2015, 13:48 przez k0k0z, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
amy
Posty: 703
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:54
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240 Malawi 70 Ogólny
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: amy »

k0k0z pisze:Kupujesz beczke na ogorki 20l i raz na jakis czas jedziesz do zoologa albo znajomego co ma filtr nalac sobie wody. Ja tak robie bo szkoda mi kasy na cala filtracje przy podobnym litrazu jak twoj, cala beczka starcza na dluuugo place 8zl za zalanie.
Niestety nie ma mozliwośc zamontowania nic na zewnątrz baniaka
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Beczke trzymasz w szafce wode dolewasz szklanka :)

Zreszta musisz miec miejsce na mieszanie wody do podmian i trzymanie pewnej ilosci swiezej slodkiej wody do dolewania tego co odparuje. A paruje szybko i przy malym litrazu trzeba tego pilnowac bo automatyczne dolewki nie wylapia tak malych roznic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”