Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Beka- kubeł DIY

czyli dziedzictwo kiszonego ogórka:)

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Beka- kubeł DIY

Post autor: Inc0 »

Od pewnego czasu przymierzam się do restartu 125l baniaczka.
Jest to set juwela Rio 125 który bez restartu pracował u poprzedniego właściciela 2 lata
a u mnie już ponad rok kontynuował swoje działanie i dojrzałem do tego żeby go zresetować.
W zestawie jest pokrywa wyposażona w świetlówki 2x24W
i filtr kominowy wewnętrzny z zintegrowanym lokum dla grzałki i
te dwie rzeczy przy okazji restartu będę chcieć "zmodernizować/przerobić" .
Na pierwszy ogień idzie filtracja i ten temat będzie jej poświęcony.
Zamierzam usunąć fabryczny komin i zastąpić go podżwirówką aquaela która będzie pełnić funkcje prefiltra dla kubełka DIY wykonanego na bazie beczki do kiszenia ogórków ;P
która jest na wyposażeniu mojej piwnicy i sie akurat tak składa ze wpasowuje sie swoim gabarytem w fabryczna szafkę juwela. Obrazek

Do realizacji wykorzystałem to co miałem w szufladach plus trochę rzeczy nabyłem w drodze zakupu :
- beczka do kiszenia ogórków fi 250mm z wiekiem o średnicy wewnętrznej fi 170mm (po sezonie ogórkowym aż się prosiła żeby ja zagospodarować) ;P koszt zakupu 0pln
- o-ring gumowy 5mmx170mm (wole dmuchać na zimne i zadbać o dobre doszczelnienie wieka niż ganiać ze szmatą i wiaderkiem przy akompaniamencie utyskiwań żony )koszt zakupu 7pln
- dławiki elektryczne pg21 2zt koszt zakupu 2,5pln/szt
- pompa aquael mk-800 koszt zakupu 50pln
- rurki plastikowe przydłużające aquaela fi 20mm z szuflady - koszt zakupu 0pln (można zastosować inne niż ja użyłem byle pasowało do dławika lub waz doprowadzający wpuścić na samo dno)
- silikon akwarystyczny z szuflady - koszt zakupu 0pln
żeby wszystko było czytelne posłuże sie schematem w opisie Obrazek
W pierwszej kolejności przyklejam o-ring na krawędzi beczki w miejscu styku beki z wiekiem za pomocą przezroczystego silikonu bo taki był w szufladzie :)
ale zdecydowanie lepiej klei czarny i taki polecam .Obrazek

Następny etap to wieko , w centralnej części dokładnie w osi wieka wiercę otwór i montuje na silikonie dławik 1 w którym zamontuje wąż i dalej pompę oraz drugi otwór obok pod dławik 2 który połącze z wężem doprowadzającym wodę z akwarium ofc wszystko silikonem uszczelnione.ObrazekObrazek
Tu może ktoś zapytać: dlaczego w osi wieka a nie w innym miejscu - wieko jest zakręcane a dławik od wewnątrz ma byc połączony z rura biegnącą do samego dna beki
więc dzięki umieszczeniu tej rury również w osi wieka podczas odkręcania/przykręcania wieka oba te elementy rozłączają się lub łączą się ze sobą szczelnie i jak widać na schemacie element redukcyjny aquaela 3 dodawany do głowic tu znalazł swoje zastosowanie , sprawdza się idealnie wpasowując się z jednej strony w dławik a z drugiej w rurę XD
Tędy będzie woda wysysana z samego dna beczki po przejściu przez medium filtracyjne.
Dobieram ilość rurek przedłużających tak żeby po zakręceniu wieka najwyżej umieszczona rurka wraz z reduktorem weszła w dławik 1 a najniższa oparła się o dno beczki,
jednocześnie w najniższej rurce wycinam bruzdy żeby zapewnić swobodny przepływ wody.
W moim koncepcie w beczce mogą być zastosowane praktycznie wszystkie rodzaje mediów filtracyjnych dostępnych na rynku : gąbki, ceramika, biobale , keramzyt, lawa wulkaniczna itp itd.
Do moich potrzeb optymalna jest gąbka wiec u sprawdzonego dostawcy zamówiłem 3 krążki gąbki fi250mm x50mm 1x ppi 45 i 2x ppi 30 daje to razem ponad 7l medium filtracyjnego.
Chodziło mi po głowie żeby na samo dno sypnąć ze 2l matrixa ale cena mnie zabija tego cuda :) więc jesśli się zdecyduje dorzucić ceramikę to na pewno będzie znacząco tańsza.
Mam jeszcze zamiar w przyszłości rozbudować Bekę o grzałkę "wewnątrz filtrowa" ulokowana pod gąbkami a przewód wypuszczę ofc dławikiem przez boczna ściankę beki.
Ale to jak dorwę używaną grzałke nie większa niż 22cm (np aquael heater 150W ) aby wyprowadzić kabel grzałki z beki będę musiał wtyczkę odciąć i ponownie przylutować po przeciągnięciu kabla przez dławik co wiąże się w przypadku nówki z utrata gwarancji.

Konstrukcja jest juz po testach nic nie kapie woda leci teraz czeka na restart baniaka.
Edit nr1. 09.11.2015
Zrezygnowałem z zakupu "profesjonalnej ceramiki akwarystycznej" na rzecz pumeksu ogrodniczego zwanego też bims to co przemówiło za takim wyborem to bardzo duża porowatość pumeksu a decydująca okazała się cena niecałe 6pln za worek w leroimerlin ofc zdaje sobie sprawę ze to jest skała wulkaniczna i wpływa w jakiś sposób na parametry wody w "biotopie" jaki ma obsługiwać "beka" nie powinno to stanowić problemu( w jaki? to zbadam właśnie jest na etapie płukania woda RO następnie postoi ze 2-4 tygodnie zalana woda Ro i wykonam podstawowe pomiary przewodność ph,gh,kh )Obrazek
Być może każdy wie to z własnych doświadczeń kąpielowych że pumeks pływa bo jest cały "upchany bąbelkami" gazu ofc taki pumeks zagazowany średnio się sprawdzi jako ekwiwalent ceramiki w filtrze trzeba jego pory wypełnić wodą robiąc tym samym powierzchnie dla filmu bakteryjnego. Dla tych co nie wiedza jak to zrobić podpowiadam że szybko go można "zatopić/nasączyć" poprzez gotowanie go kilka minut i błyskawiczne wrzucenie gdy jest bardzo gorący do lodowatej wody fotka wyżej przedstawia wynik jednej takiej operacji w trakcie gotowania więcej niż 2/3 pływało wielokrotne powtórzenie tej operacji powinno usunąć większą część gazów z porów reszta się rozpuści w wodzie z czasem. cdn
Ostatnio zmieniony 09 lis 2015, 17:42 przez Inc0, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Mam identyczną beczkę na solankę :D Fajny pomysł, na pewno taniej niż nowy kubeł tych rozmiarów.
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Za fajne aby nie miało trafić na portal :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Ja mam pytanie :)
Teraz wszystko fajnie śmiga ale jak będzie chodziło to z filtrem pod żwirowym? bo pompa będzie wysysać wodę z beczki a te beczki są dość miękkie zwłaszcza ze temp będzie w okolicach 25 stopni i może powstawać podciśnienie i ewentualny zasys powietrza i zapowietrzenie pompy lub zniekształcenie beczki.
Testowałeś to w takich warunkach?

Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

ofc jeszcze nie testowałem w takich warunkach jakie postulujesz . Docelowo bedzie pracować w temperaturze około 28-30C podzwirówka bedzie duza a granulacja podłoża dość spora bo 6-10mm wiec nie zakładam zeby tu były jakies znaczace opory w przepływie . Jedyny test jaki moze nieco odpowiedzieć na twoje pytanie to nadmuchałem powietrzem z płucek z całej mocy przez jeden przewód beczke przy drugim zamknietym to był test na szczelności na sucho nr1 beczka lekko sie zdeformowała ale nie popusciła potem zadziałałem w druga strone i oddesałem powietrze i tu beczka sie odkształciła ale słabiej niz w teście nr1 i równiez nic nie popusciła( utrzymała podcisnienie). tak na marginesie cisnienie robocze bedzie o wiele za słabe żeby zdeformowac beczke w stopniu powodujacym rozszczelnienie a media wypełniające beczke beda dodatkowo to utrudniać a nawet wówczas cisnienie atmosferyczne bedzie mocniej dociskać wieko na o-ring jedynie czego sie obawiam czy pompa nie bedzie za słaba i nie zajdzie potrzeba wymiany na mocniejsza albo zamontowanie drugiej ale na te kwestie odpowie praktyka. Takie sa moje przemyslenia testy praktyczne juz z całym systemem za jakiś czas opisze tutaj.
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Jestem na etapie wymiany kubła - myślę o beczce - zasypanej ceramiką do pełna, lub niedrogi duży kubeł (min 1,5 -2 tys przepływu

Kiedy odpalasz w pełni ;)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Beka przechodzi obecnie testy kilkudniowe pod "ciśnieniem roboczym "czyli została wpięta w obieg akwarium na razie bez podłoża bo baniak w trakcie restartu i czeka na dostawę podłoża
Obrazek

Kilka uwag jakie w miedzy czasie mi się nasunęły: stosując tak jak ja oring zalecam zmatowić go od strony która będzie przyklejony ( jeśli ktoś ma możliwość wyciąć z płata gumy 2mm uszczelkę to będzie lepsze rozwiązanie niż moje gdyż oring jest stosunkowo sztywny i trzeba naprawdę mocno go docisnąć) do krawędzi beczki. Zauważyłem tez drobny wyciek z dławika spowodował go wypełniony woda wiec ciężki i stosunkowo sztywny wąż igielitowy fi 19/14mm( taki w garażu zalegał i został wykorzystany w tym projekcie ale chyba lepiej by się sprawdził porządny wąż eheima czy coś w ten deseń) lekarstwem na ten problem było przyklejenie uszczelki gumowej dławika do jego korpusu silikonem oraz skrócenie węzy tak żeby nie zwisały załamując się przy dławikach.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Gdzie kupowales dużego oringa na dekiel od beczki?
Obrazek
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Minęło już trochę czasu, możesz napisać jak się sprawuje ta pompa? Myślałem własnie do mojego 150l zastosować DIY kubeł z MK-800 albo atman at-202, opowiadaj :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Jak narazie jestem zadowolony calkiem cicha ale niecałkowicie bez głosna puki co tłoczy wode przyzwoicie a ma do pokonania 1,15m słupa wody przy weekendzie zrobie foty jak to wszystko wygląda
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

A możesz napisać gdzie tą pompkę kupiłeś? Można przy tym spać, czy lepiej zeby pompa była w kubełku?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Na allegro . Jedni moga spac przy przejezdzie klejowym a inni nie zasna bo komar brzeczy. mi nie przeszkadza to zupełnie .
W "firmowych kubłach zazwyczaj pompa jest w "bebechach" kubła w przypadku DiY kubełka jak ten umieszczenie pompy w środku nastrecza problemów z szczelnym wyprowadzeniem kabla zasilającego pompe , prościej jest to rozwiązać za pomocą "pompy poza ustrojowej"
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

prefiltr do kubła to podżwirówka na tej foci widac połączenie podzwirówki z rura doprowadzajaca wode do kubłaObrazekObrazek

tu juz miejsce połaczenia wezy wlotowych i wylotowych z kubła i zawory które pełnia podwójna funkcje regulatora przepływu i ułatwiaja serwis kubełkaObrazek

Widok na pompe Obrazek

i końccowy element systemu deszczownieObrazek
"Beka" działa nieprzerwanie ponad miesiąc żadnych wycieków nie odnotowano mimo że cisnienie wody lekko ja rozdeło bo jest wykonana z elastycznego tworzywa, jak widac zycie w weżach kwitnie musze pomyslec nad jakims zaciemnieniem ich.... moze koszulki izolacyjne z pianki do rur CO ;)
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Świetna robota :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Dzis postanowiłem zrobic przegląd tego co w Bece sie dzieje i jak postanowiłem tak zrobiłem. Po odłaczeniu wszystkich wezy i kabli zaniosłem obiekt badań do łazienki gdzie po umieszczeniu (asekuracyjnie) w wannie i odkreceniu wieka ukazał sie widok ..zgoła nie ciekawy Obrazek
na pierwszy rzut oka gabka wyglada tak jak w dniu odpalenia kubełka jedynie kilka farfocli upstrzyło gabkeObrazek podzwirówka jako prefiltr spisała sie rewelacyjnie.

Po wyjeciu gabek wypłukałem a raczej próbowałem je wypłukac bo nic z nich nie wypadło oprócz wspomnianych kilku farfocli jakie widac na foci ceramika typu pumeks ogrodowy wygląda również jakby wczoraj sie znalazła w kuble po jej usunieciu okazało sie ża na dnie kubła zalegała około 5mm warstwa brudnobiałego/szarego mułku/syfku . Pompa po rozebraniu na czynniki pierwsze ukazała niespodziewanie mało zasyfione wnętrze w innych krewetkariach po takim okresie głowica zawsze jest mocniej zabrudzona. Z pośród wszytkich elementów systemu weze były w największym stopniu zarośnięte"farfoclem" z którym z braku wyciora na podorędziu poradziłem sobie doraznie puszczając w druga strone wode pod cisnieniem cieciowym. Całość zmontowałem ponownie i odpaliłem wycieków nie stwierdzono jedynie lekkie zmetnienie wody które szybko ustapiło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”