Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pytanie ws kalkulatora

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
pablo8412
Posty: 78
Rejestracja: 23 sty 2016, 18:56
Imię: Paweł
Lokalizacja: Knurów
Płeć:

Pytanie ws kalkulatora

Post autor: pablo8412 »

W kalkulatorze Zulixa do obliczenia dawek dodawanych przez nawozy jest pole "Ilość wody do podmiany (lub objętość akwarium)"jak to rozumieć?bo wpisując objętość akwarium otrzymuje inne wyniki niż jeżeli wpisałbym ilość wody do podmiany...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zależy co chcesz policzyć.
Niektórzy dają nawozy przy podmianach w przeliczeniu na podmieniana wodę. Załóżmy, że podmieniasz RO a w akwarium masz 10 mg/l NO3. Wtedy często ludzie dodają te 10 mg/l NO3 do wody do podmiany (a w trakcie eksploatacji akwarium nawożą np. codziennie i licząc na objętość akwarium).
Można w ten sposób liczyć też mineralizację wody, która jest dolewana do akwarium.

Podmieniając wodą z typowego kranu zwykle nie koryguje się składu kranówki. Wtedy nie dodaje się eXtra nawozu podczas podmiany tylko daje dawki codzienne. Dlatego zwykle obliczenia prowadzi się dla całego akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
pablo8412
Posty: 78
Rejestracja: 23 sty 2016, 18:56
Imię: Paweł
Lokalizacja: Knurów
Płeć:

Post autor: pablo8412 »

Ja leję z kranu..czyli chcąc po podmianie z powrotem dobić do 1PPM PO4, wyliczam wpisując ilość podmienianej wody ,a ustalając ilość dziennej dawki przeliczam na wielkość akwarium,dobrze rozumie?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tak można to robić.
Ja uważam, że w kranie jest zawsze nieco K, PO4 czy NO3 i po prostu tego nie uwzględniam. Daję tylko dawki codzienne przeliczane na całe akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”