Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kwas octowy [ocet]

czy biodegradowalny

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Kwas octowy [ocet]

Post autor: qntek »

Witam
Czy zakwaszanie wody przy pomocy octu ma takie samo działanie jak w przypadku kwasku cytrynowego? Chodzi mi po prostu o to czy zakwaszenie wody przy pomocy octu ma skutek stały czy tylko krótkotrwały, a jeżeli to na jak długo?

Ewentualnie, GDZIE kupić roztwór kwasu, którym mógłbym zakwasić odpowiednio wodę?

Moja woda z kranu
pH 7,8
kh 7-8

Moja "torfianka" po przepuszczeniu
ph 6
kh 5-6

Po wymieszaniu z kranówką 2,5l "torfianki' plus 12l kranowitu i podaniu 15 ml octu otrzymuję:
pH 6,2
kh - dziwny wynik ale piszę co mi wyszło - 5-6

Pomiar dokonany po 12h od wymieszania wszystkiego.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Tak - podobnie jak kwasek cytrynowy.
qntek pisze:kh - dziwny wynik ale piszę co mi wyszło - 5-6
Nie taki dziwny, miałem podobne obserwacje.

Miałem zrobić dokładne testy tych metod z częstymi pomiarami (tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=28952 ), ale jakoś tak wyszło, że baniak testowy został chwilowo zajęty na kwarantannę i się nie zebrałem. Ale w końcu to zrobię. Generalnie jest to niestabilny sposób i wahania pH będą zależeć chociażby od ruchu wody (np. zapcha Ci się filtr, będzie gorsza wymiana gazowa, to ta sama dawka da Ci większy spadek pH, a każda następna je pogłębi (w najgorszym razie poddusisz ryby).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ocet zakwasza raczej "na jakiś czas". Robiliśmy testy, bardziej pod kątem sposobu dostarczania węgla do akwarium. Skutki były pozytywne. ocet jest jednak trujący dla zwierzyny więc równoważna ilość octu będzie mniejsza niż kwasku cytrynowego. trwały efekt osiąga się kwasami mineralnymi (siarkowy, solny).
qntek pisze: GDZIE kupić roztwór kwasu, którym mógłbym zakwasić odpowiednio wodę?
Na stacji pojazdów, czasem stacji paliw pod nazwą kwas do akumulatorów jest kwas siarkowy 36%. Można też kupić w zoologach kwas do regeneracji jonitów firmy zoolek (jest to 12% kwas solny). Ewentualnie kupuje się w sklepach chemicznych.
qntek pisze:kh - dziwny wynik...
Torf poprzez dużą ilość związków humusowych i garbników "podmienia" węglanowy układ buforowy w wodzie w akwarium. Stąd pomiary kH testami akwarystycznymi takiej wody nie mają większego sensu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

ocet jak i kwas cytrynowy ulega biodegradacji wiec zakwaszanie nim jest krótkotrwałe
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Piszę, że "dziwny" ponieważ przeczytałem w wielkim śmietniku jakim jest internet, że zbicie pH poniżej 7 jest niemożliwe do puki do póty kh > 0.
A gdzie mogę kupić roztwór kwasu?

edit
A gdzie poza stacjami paliw, o których to TEŻ czytałem, że coraz ciężej o roztwór kwasu siarkowego do akumulatorów? Znalazłem parę sklepów internetowych z odczynnikami chemicznymi ale we wszystkich trzeba okazać się działalnością gospodarczą.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

qntek pisze:przeczytałem w wielkim śmietniku jakim jest internet, że zbicie pH poniżej 7 jest niemożliwe do puki do póty kh > 0.
Dlatego piszę, że masz podmieniony układ buforowy i tego typu rozważania nie mają większego sensu. To co jest "punktem równowagi" w czystej wodzie - pH = 7 nie jest takowym w obecności bufora. W obecności bufora węglanowego taki "punkt równowagi" masz przy pH > 7 a dla bufora typu "torfowego" to może być np. pH < 6.

Innymi słowy jeśli zależy Ci na określonym pH to:
1. Schodzi się do kH w okolice zera (np. 4) i zakwasza dalej za pomocą CO2 - tak czyni się w akwariach roślinnych,
2. Dodaje się kwas fosforowy. Ten tworzy układ buforowy fosforanowy i możemy osiągnąć pH w okolicach 6. Stosowane ongiś przy paletkach itp. ale z racji glonów unika sie tego obecnie.
3. Dodanie innego układu buforowego (np. sklepowego).
4. Zrobienie układu buforowego dodatkiem garbików (liście migdałecznika, dębu, szyszki olchowe, torf).

Zakwaszanie kwasem mineralnym bez sterowania pH za pomocą CO2 nie ma sensu - to pierwszy krok aby zabić wszystko co żywe w akwarium. Po spadku kH do 0 zmiana pH po dodaniu małej ilości mocnego kwasu jest bardzo gwałtowna.
qntek pisze:gdzie mogę kupić roztwór kwasu?
Może doczytaj mój poprzedni post do końca.

EDIT po EDIT: Mocne kwasy są niebezpieczne więc logiczne jest, że dostęp do nich jest co nieco utrudniony. Szukaj kwasu do regeneracji jonitów - ten powinieneś kupić bez problemów. Kwas do akumulatorów jest trudniej znaleźć niż kiedyś bo większość akumulatorów jest bezobsługowa, ale nadal można znaleźć. U nas sprzedaje na pewno sieć Watkem. Nie wiem czy w Waszym rejonie też jest.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

elektrolit dostepny jest na stacjach paliw głównie tych "wiejskich" trzeba pytac w Rzeszowie mozna na 100% dostac w hurtowniach motoryzacyjnych np stm, itermix itd
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Generalnie ocet to to samo co kwasek , tylko że kwasek może być z cukrem , ja wlewam ocet 10% spirytusowy 1ml na 1litr wody ot proste jak drut
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

generalnie kwasek cyrtynowy i kwas octowy to kwasy organiczne ale to nie to samo
eldakar
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2016, 12:26
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: eldakar »

A który kwas organiczny jest generalnie bezpieczniejszy dla zwierząt i roślin w akwarium, octowy czy cytrynowy ?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

oba sa bezpieczne o ile nie przedawkujesz lub dany organizm jest extremalnie wyczulony na nawet niewielkie zmiany ph
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Bezpieczniejszy jest cytrynowy. Ocet ma jednak mimo wszystko działanie odkażające. Oczywiście gdy trafi on do wody zobojętnia węglany z kH i przechodzi w octany. Wszystko więc w granicach rozsądku i wtedy:
Inc0gnit0 pisze:oba sa bezpieczne
Gdy przesadzisz to oba kwasy obniżą ci znacznie pH - wtedy często można ryby jeszcze uratować. gdy będzie to kwas octowy to może ryby dodatkowo struć i reanimacja może być nieskuteczna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”