Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

oświetlenie power led

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Po prostu wysteruj kolory na osobnej linii. Będziesz mógł je dowolnie regulować.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

tak jak Mirro napisał mając kilka driverów staramy się wyszczególnić kolory niebieski z czerwonym na jednym driverku aby mieć możliwość dowolnego czasowego i niezależnego załączenia podobnie np dwie pozostałe (zakładając że mamy 3 drivery) białe sekcje które mogą już być pomieszanie 6500K i 8500K w dowolnych kombinacjach

wtedy mamy możliwość załączenia sekcji białej na start potem dołożenia drugiej białej a potem w południe koloru dla roślin, to takie minimum według mnie ale można podzielić tylko na dwa drivery białe i kolor osobno lub w ogóle nie dzielić ale wtedy jest problem ze sterowaniem jak chcemy coś zmienić trzeba zasłaniać diody lub robić obejścia kabelkami żeby ich mniej świeciło na każdym driverze mamy zakres od - do ilość diod



polecam kupować kolory białe 6500K- 8500K oraz 8500-10000K tych ostatnich jeśli już to daję 1/3 wszystkich białych

mniejszych i większych Kelvinów nie radzę do roślinniaka

przy czym najlepsze według mnie jest pasmo 6500K-8500K


taka nędza nie ma szansy bytu ze względu na temperaturę pracy LED, która nie powinna przekraczać 50stC

Obrazek
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

Wczoraj musiałem zrobić oświetlenie tymczasowe do zbiornika pomocniczego. Jestem zaskoczony jak to świeci lepiej niż żarówka w żyrandolu.

Oto zdjęcia 20 power ledów
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Box wygląda prawie jak akwarium w PRL-u, tzn. tyle samo widać :P - miałem takie ze szkła przemysłowego :) - no może nawet było mniej widać :(
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

dvd, dvd, ile chcesz poświęcić tymi ledami? Bo z tego co widzę żadnego chłodzenia nie ma, jeśli nie zastosujesz radiatora aluminiowego lub wiatraków do schladzania to nie sądzę aby ci to poświecilo, szybko się przegrzeje i diody trafi szlak.
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

chłodzenia nie ma zgodzę się, odstępy pomiędzy diodami to 6 i 8cm i co najlepsze ciepło jest tylko nad diodą a pomiędzy szyba jest wciąż zimna.

mierzyłem temperaturę szyby i nad diodami jest 35 stopni i da się przytrzymać palcem tak długo ile się chce. Gorzej od ledów grzeje się driver bo do 50 stopni.

Jak już mówiłem jest to zbiornik tymczasowy więc do 15 maja będę musiał przygotować belkę do akwarium 160l, 200l, 250l zobaczymy jaką ofertę otrzymam.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Problemem nie jest temp. na szybie tylko na diodzie. Bez jakiegokolwiek odprowadzenia ciepła z diód długo nie pociągną...
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

gieniorek pisze:Problemem nie jest temp. na szybie tylko na diodzie. Bez jakiegokolwiek odprowadzenia ciepła z diód długo nie pociągną...
właśnie o temperaturę chodzi bo złącze nie chłodzone się przegrzewa i uszkadza
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

dvd, nie chciałbym Cię straszyć bo nie o to chodzi, ale jeśli będziesz świecił tymi diodami bez chłodzenia do 15 maja po kilka godzin dziennie to może się mylę ale mogą nie dociągnąć do tego czasu.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

dadzą radę

wiatraczek na 4 zapałkach taki mały komputerowy i już jest chłodzenie tymczasowe

szkło też dobrze odprowadza temperaturę, a ilość diod niewielka do 15 maja spokojnie wytrzyma

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Mirku ja tam wiatraczka nie widzę
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

a ja widzę z góry

można nawet na 4 cegłówkach go postawić, jak kto chce chodzi o dystans pomiędzy szybą a wiatrakiem żeby przepływ był i to wszystko

co będzie służyło za dystansy niech myśli użytkownik :)

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Mechatronik
Posty: 8
Rejestracja: 30 paź 2015, 23:20
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Mechatronik »

faktycznie mirekkon pokrywa mocno wysłużona i nie umywa się do nowych.
Obrazek
Belka była robiona w celach nauki. Zobaczyć jak to będzie działać w porównaniu do zwykłych świetlówek, nie ma symulacji świtu, regulacji barwy itd... (może w kolejnej wersji się to pojawi)
Diody 1 W w barwach jak poniżej:
Obrazek
Odstępy między diodami to 5~6 cm, temperatura aluminiowej belki po kilku godzinach pracy to czterdzieści-kilka stopni (termometr bezdotykowy). Profil hermetyczny nie pojawiła się wilgoć wewnątrz (od stycznia). Moje spostrzeżenia (w porównaniu do świetlówek 2x30W+2*39W) - roślinki rosną wg mnie wystarczająco bujnie, zużycie prądu zamiast zamiast ~138 W jest teraz ~36 W.
Akwarium obecnie wygląda :
Obrazek
"... człowiek uczy się całe życie, a i tak umiera głupi"
Ktoś Mądry
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Mechatronik: nie chodziło mi o wygląd tylko o odprowadzanie ciepła, ale skoro piszesz że masz tylko 40 stopni to ok
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

Już diody mam polutowane, było ciężko podjąć mi decyzję ile sztuk zastosować dlatego opracowałem następującą konstrukcję:

54x Power Led 1W - 8500k - 110lm
14x Power Led 1W - 4500k - 110lm
6x Power Led 1W 456nm - niebieski
6x Power Led 1W 660nm - czerwony głęboki

Wszystko planuje zamontować w taki sposób aby można było po kolei włączać kilka ledów nie wszystkie na raz. Jako że to eksperyment zawsze mogę coś pozmieniać w konstrukcji.

68szt x 110 = 7480lm + spektrum czerwone i niebieskie
200l x 50 = 11000lm
160l x 50 = 8000lm

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”