Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zelazo ....

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Zelazo ....

Post autor: funio721 »

Witam kolegów i mam do was pytanie Mam kuzyna , który pracuje w oceanarium Przy piwie rozmawialiśmy o akwarystyce i o moim baniaku pokazałem mu nawóz żelazo , które miało być na na 1000litrów i miało podnieść poziom do tego 0,5mg/l a podniosło mi tylko ciśnienie bo wydałem kase , w ogule test nawet nie drgnął Sprzedawca powiedział że testy przekłamują i nie mam się martwić efekt będzie no i czekam i nic ....więc kuzyn śmieje się ze mnie , że test jest dobry tylko proporcje tego specyfiku są tak rozrzedzone że ich w moim akwarium nie ma Chodzi tutaj o 100ml żelaza aquaflora zooleka , Wlałem całą butelkę na 520litrów wody i nic,,,,Kuzyn przyniusł mi fiolkę kanadyjskiego specyfiku który jest dodawany do pomp obiegowych w akwariach roślinnych za pomocą komputerów i to jest puszczane w obieg . Wlałem to do mojego akwarium w ilości 4 ml na 520l wody i zmierzyłem żelazo testem kropelkowym I szok bo test pokazał zawartość żelaza ok 0,25mg/l Specyfik to helat żelaza w stóżeniu 13%z dodatkiem antyglonów co nie powodują zapychania się rur doprowadzających wodę do akwarium i na odwrót nie szkodliwy dla roślin i ryb tylko jest jede mankament ..cena Bańka 4litry bo to tak przychodzi kosztuje ok 1000zł zależy od kursu dolara Było by zainteresowanie na coś takiego ...Wychodzi , że 1ml jest na 100litrów wody przy zerowym liczniku żelazaDodam wam , że to jest robione po to aby rośliny rosły przy małym oświetleniu i w ogulnym rozrachunku mają małe ,,w nawiasie rachunki za prąd ,,
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie mnie oceniać nawóz firmowy, którego nie stosowałem w życiu... Kwestia testów jest jednak prawdziwa. Niektóre kombinacje: testy-nawozy niezbyt działają.
funio721 pisze:Było by zainteresowanie na coś takiego .
Wątpię. Większość akwarystów nawozi solami i chelatami. Typowy, dostępny na rynku chelat 13% kosztowałby kilkadziesiąt zł/kg.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

To jest w płynie i testy z zooleka działają zobacze jak długo będzie się to stężenie utrzymywało to wam powiem z rybami się nic nie dzieje a ja mam akwarium o wysokości 70cm więc dość głębokie więc na bardziej wymagające rośliny nie mogę sobie pozwolić . Kuzyn wlewa do dozownika i to automatycznie pobiera w razie potrzeby a pustą bańke wyrzuca z tej pustej bańki jeszcze wycisną kilka kropel i przyniósł tak czy siak paletki glonojady i inne gady żyją
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Być może nawóz jest dobry ale odnosiłem się tylko do pytania, czy byłoby na to zapotrzebowanie. Podkreślam, że osobiście wątpię co nie znaczy że mam rację. Nawóz może być na prawdę dobry.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Zulix wyślij mi na meila adres to ci podeśle fiolkę taką od olejków do ciasta i Ci prześle sam będziesz mógł przetestować przy pomocy testów jakiego to ma kopa
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dzięki. W tej chwili nie mam niestety możliwości testowania nawozu. No a nie zwykłem sprawdzać tylko zawartości np. Fe w nawozie ale to jak się zachowuje podczas nawożenia. Co do testów zawartości żelaza to nie mam powodu aby Ci nie wierzyć.
Mam 700 l wody w akwarium więc mała ampułka na pewno by nie wystarczyła.

Myślę, że jeśli ktoś by chciał to kolega na pewno użyczy.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Mozna poprosić o fotke etykiety ze składem produktu, czy to tajemnica?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Ja się go podpytam , bo jak bańkę kupie to i tak w orginalnym opakowaniu
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

funio721 pisze:jak bańkę kupie to i tak w orginalnym opakowaniu
Nie wiem czy chcesz mieć żelazo na określonym poziomie w akwarium, czy rozprowadzać produkt. Jeśli to 2 to twoja sprawa i nic mi do tego - kupujesz sam lub na spółkę i odsprzedajesz nadmiar.

Jeśli to 1 wariant czyli tylko chcesz nawozić to spróbuj najpierw innych opcji. Nawozy firmowe są zwykle drogie. Przebitka nań sięga kilkuset procent. Jest to mimo wszystko satysfakcjonujące dla większości 'zwykłych akwarystów". Rośliniarze z dużymi baniakami jednak wolą sami robić nawozy zarówno z powodu ceny jak i znajomości składu.
Chelat żelaza (suchy) kosztuje 2-4 zł/100 g. Jest on bardzo wydajny. Rozpuszczasz taką torebkę w jakichś 500 ml i dozujesz po kilka cm - wydajność wychodzi ci taka, że nawozisz przez rok poniżej 10 zł. To w jaki sposób rozpuścić proszek i jak dozować można z łatwością policzyć. Większość z nas "rośliniarzy" nawozi właśnie solami i chelatami i uzyskuje zadane wartości poziomu żelaza w wodzie, czy to 0,1 czy 0,5 mg/l.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Narazie wlałem do akwarium i będę czekał co dalej , ajeżeli bym miał kupić to tylko na sprzedaż bo to jest na duże zbiorniki a część sobie zostawie szkoda że wlałem tego zooleka całość a nie sprawdziłem na bańce 20 litrowej bo bym miał porównanie a drugi raz nie wydam 11zł za coś co nie działa podejrzewam że w małym akwarium to ta buteleczka coś by dała ale nie w moim zrobiłem test w bańce 20litr tego roztworu i 0,2ml dało wynik powyżej 0,20 mg/l , czyli jest mocny dodany do wody o PH 7,4 kranówki
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Czy posługiwałeś sie kalkulatorem zulixa Tam można sobie wyliczyć i potem wymieszać nawozy jakie tylko się zamarza za kilka zł Jak kupisz ta butle za 1000 zł to będziesz się z nią bujał do końca życia :(
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pisz co się dzieje ale z dokładnym opisem akwarium (ilość światła, inne nawożenie, obsada itp.). Ciekawi mnie ten środek antyglonowy w składzie preparatu. Oczywiście jak będziesz miał zdjęcie etykiety to prosimy :)
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Wszystkiego się dowiem Preparat jest takiej samej firmy co zakładała całą infrastrukturę nawadniającą i oni dostarczają nawozy A u mnie jest 520litrów wody w narożnym akwarium o wysokości 70cm , oświetlenie jest mizerne bo punktowe led , takie co można kupić za 10zł w bricomarche 7watt firmy ROcho są 4sztuki po środku minitwist osram 17watt i świetlówka 38watt typowo na barwę ryb Narva.. więc tak to się prezentuje ryby to dyskowce i para skalarów sumy , glonojady, neonki , nie widzę żeby coś było nie tak , żelazo po dwóch dniach na poziomie porównywanym jak po wlaniu , kuzyn mówi że płyny są pobierane po tygodniu w dawkach podawanych przez automatykę ,, rośliny to kryptokoryny anubiasy lotos i żabienice , które zaczynają rosnąć

[ Dodano: 2016-05-23, 22:23 ]
debrzyna pisze:Czy posługiwałeś sie kalkulatorem zulixa Tam można sobie wyliczyć i potem wymieszać nawozy jakie tylko się zamarza za kilka zł Jak kupisz ta butle za 1000 zł to będziesz się z nią bujał do końca życia :(
Nie posługiwałem się kalkulatorami ,,mam prosty przelicznik ponieważ w akwarium jest woda kranowa zbijana tylko CO2 z butli dużej to wlałem sobie wodę do bańki 20l zmierzyłem stężenie żelaza testem zooleka wyszło zero tak jak w akwarium potem dodałem chelatu pół ml wymieszałem i wyszło za dużo ,, drugi test 0,25 ml w strzykawce oczywiście zabarwienie czerwone jasno więc tak sobie to obliczyłem wychodzi 1ml na 100litrów wody kranowej i jest jak wmordę strzelił ok 0,3 mg/l coś koło tego ...Jeżeli w botanikach pływają skalary bocje i inne gady to to znaczy że to jest dla akwarium tylko że to nie jest rozprowadzane , mają umowy i tyle
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Tak mogę powiedzieć , że po tygodniu trzeba uzupełnić nawóz A te żelazo nazywa się Iron chelats H- 303 PRO firmy Microbe Company llc Fe2+
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”