Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z nawożeniem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Koledzy, wartości wapnia i magnezu składają się na twardość ogólną. Czy można je przeliczyc na stopnie niemieckie i co ewentualnie wchodzi w two, żeby wyniki pokryły się z rzeczywistym pomiarem twardości.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz S pisze:Czy można je przeliczyc na stopnie niemieckie
Bezproblemowo. Kwestia 1 wzoru przeliczającego jednostki.
Tomasz S pisze:...żeby wyniki pokryły się z rzeczywistym pomiarem twardości
Powinno się to bilansować więc nie za bardzo wiem o co chodzi. Jak się nie bilansuje to gdzieś jest błąd - albo w jakości oznaczeń albo w interpretacji.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Chodzi mi o to, że... Mam (poziom magnezu = 28,2 mg/l (1,69 N)) + (poziom wapnia = 56,1 mg/l (3,37 N)) z sumy wartości powinienem otrzymać twardość ogólną na poziomie 14,4 N (tyle pokazuje test) a otrzymuje 5,06 N. Dlaczego wychodzi dużo mniej. Dlatego pytanie czy różnica to np. siarczany, chlorki lub jeszcze coś innego. Mogę źle to rozumieć.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz S pisze:Dlaczego wychodzi dużo mniej.
Ile wynosi suma 2 godzin i 3 kilogramów?

Na poważnie to coś nie teges z przelicznikami jednostkami.
56,1 mg/l Ca = 7,84 N w gH(Ca)
28,2 mg/l Mg = 6,82 N w gH(Mg)

gH = gH(Ca) + gH(Mg) = 14,66 czyli w granicach błędu to co podajesz.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Zulix korzystałem z gotowego kalkulatora na stronie: http://www.mwio.pl/main/przelicznik_twardosci_wody.html

Czy jednostka stopień amerykański, mgCaCO3/l lub ppm nie jest równoważna moimi wynikami w mg/l ?

Jak się to liczy? Wiem, że pewnie pasowało by się wrócić na lekcje chemii ale w podstawówce tego nie uczyli, a później już nie było :mrgreen:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Stężenie pierwiastków: Ca i Mg podaje się zwykle w mg/l i tak masz podane o ile widzę.

56 mg/l Ca to 5,6 mg/100 ml Ca - trzeba to przeliczyć jeszcze na CaO (dlaczego CaO i dlaczego 100 ml? Bo 1 Niemiec to liczba mg CaO w 100 ml wody).
i dalej z mas molowych (Ca=40, CaO = 56) obliczamy, że masz:
56/40 x 5,6 = 7,8 N

Pamiętając, że magnez zastępuje wapń trzeba w powyższy wzór wstawić masę molową Mg zamiast masy molowej wapnia (40) (i oczywiście jego zawartość w mg/100 ml zamiast tych 5,6) i wyjdzie twardość pochodząca od magnezu.

P.S. W szkole nie uczą biegłości w podstawach tylko tak lecą z materiałem, że zatraca się ideę "po co to wszystko".
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

zulix, dziękuję o to mi chodziło, ale nie kumam tej masy molowej. Dla wapnia jest inna dla tlenku wapnia inna?

Kurde, jeżeli pod wapń jest 56/40 to pod magnez ma być ???/???
nie pojmuje ułamka 56/40 Czy jest to CaO/Ca? (MgO/Mg)

Podstawiam:
28 mg/l Mg to 2,8 mg/100 ml Mg - trzeba to przeliczyć jeszcze na MgO (dlaczego MgO i dlaczego 100 ml? Bo 1 Niemiec to liczba mg MgO w 100 ml wody). :mrgreen:
i dalej z mas molowych (Mg=??, MgO =??) obliczamy, że masz:
??/?? x 2,8 = 6,82 N

Jak możesz to proszę na chłopski rozum :mrgreen:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz S pisze:to proszę na chłopski rozum :mrgreen:
Postaram się... :P
Tomasz S pisze: trzeba to przeliczyć jeszcze na MgO
Nie przelicza się na MgO ale na CaO. Twardość jest jednostką umowną a nie logicznie dokładną. To coś jakbyś dał jednostkę siły człowieka w Pudzianach. Niezależnie, czy mierzysz chłopów, czy dziewczyny przeliczasz na Pudziany.
To na pytanie "dlaczego CaO a nie MgO?".

A teraz mały wykładzik, który może Ci coś przybliży.
Mol jest to jednostka którą w szkole straszą gimbazjalistów i licealistów. Wynika to z tego, że definicja (aczkolwiek ważna) jest nikomu niepotrzebna. Ważne aby zapamiętać, że mol jest to taka sama jednostka jak tuzin, kopa, czteropak... itd. czyli opisuje ilość "czegoś". Można ewentualnie zapamiętać, że jest to olbrzymia liczba nie mieszcząca się na pozycjach wyświetlanych w większości kalkulatorów.
Tomasz S pisze:nie pojmuje ułamka 56/40...
Śruba i nakrętka ważą zwykle inaczej. Podobnie dwie śruby i dwie nakrętki, tuzin jednego i drugiego. Podobnie mol nakrętek i śrub. Stosunek ciężarów obu rzeczy jest jednakowy niezależnie ot tego czy dzielisz przez siebie masy jednostkowe, masy tuzinów, czy masy moli. Jak wspomniałem definicja mola jest niekoniecznie ważna ale musimy pamiętać, że mówiąc o molu czegoś to mówimy zawsze o takiej samej ilości, podobnie jak mówiąc o tuzinie zawsze jest to 12 sztuk.

Wiadomo, że do 1 śruby potrzebujemy zwykle 1 nakrętkę. No i okazuje się, że mamy w chałupie 13 kg śrub i ani jednej nakrętki. Ile więc mam ich kupić aby nie brakło? Nie, nie chce mi się liczyć ile mam sztuk? Myślę że każdy poda, że należy zważyć śrubę i nakrętkę i mając taki przelicznik przeliczyć: masa śrub --> masa nakrętek. Skorzystamy z tego samego pomysłu.

Definicja: Twardość w stopniach niemieckich to ilość CaO w mg zawarta w 100 ml wody.
My mamy masy Ca i Mg ale na litr więc musimy przeliczyć...
Jeżeli chcemy więc przeliczyć masę Ca na masę CaO to tak jakbyśmy chcieli przeliczyć masę "gołych" śrub na masę śrub z wkręconymi nakrętkami:
Mśr_z_nakr = Mśr + Mnakr

Zapis Ca --> CaO pokazuje nam, że liczba wapnia (Ca) w sztukach przed dodaniem tlenu (O) do wapnia jest identyczna jak po dodaniu. Mając więc masę Ca możemy ją przeliczyć na masę CaO jeżeli znamy masy cząsteczek Ca i CaO. To są jednak tak małe masy, że większość nie potrafiłaby dokonać obliczeń. Pamiętajmy jednak, że jeśli śruba waży 5X więcej niż nakrętka to i 12456 śrub będzie ważyć 5X więcej niż taka sama liczba nakrętek.
Tu wkraczamy do naszego "mola". Nieważne ile wynosi w sztukach mol. Ważne, że masy molowe pierwiastków są stablicowane i są to proste w użyciu liczby. W Wikipedii, czy na układach okresowych znajdziemy 2 podstawowe liczby określające pierwiastek: kolejny numer pierwiastka: 1, 2, 3... oraz jego masę molową.
I teraz widzimy, że masa molowa Ca = 40 a masa molowa O = 16. Stąd masa molowa CaO = 56 (bo MCaO = MCa + MO = 40 + 16).

Twardościa określana jest suma Ca i Mg i wyrażona w jakichś jednostkach (jednostek jest sporo - każda kolejna głupsza od poprzedniej). Stopień niemiecki nie wyróżnia Ca i Mg i oba redukuje do CaO. należy więc zamienić Mg --> Ca --> CaO.
Widać, że Ca i Mg to taka sama liczba - powiedzmy 1 sztuka, czy 1 mol.
Stąd 40 g Ca to to samo co 24,3 g Mg.
Po przeliczeniu Mg na Ca dalej już przeliczamy na CaO - przeliczanie na MgO jest niepotrzebne bo na koniec i tak musimy przeliczyć na CaO bo tak jest w definicji.

Stąd procedura jest taka:
1. Mnożniki przeliczające
Ca --> CaO = masa Ca x MCaO/MCa = masa Ca x 56/40
Mg --> Ca --> CaO = masa Mg x MCa/MMg x MCaO/MCa = masa Mg x 40/24,3 x 56/40 = masa Mg x 56/24,3
Dużą literą M oznaczyłem masę molową:
MCa = 40
MCaO = 56
MMg = 24,3

2. Dostosowanie stężeń podanych w mg/l do jednostki stopni niemieckich.
Stopień niemiecki to liczba mg CaO (przeliczeniowego) w 100 ml wody. U ciebie jest jednostka mg/l a więc przelicznik jest prosty - wartość jest 10X mniejsza od tego co masz podane.
Ca [mg/l] / 10 = Ca [mg/100 ml]
Mg [mg/l] / 10 = Mg [mg/100 ml]

3. Sumaryczne przeliczenia:
Twardość z Ca będzie więc równa:
gH(Ca) = Ca/10 x 56/40
twardość z Mg:
gH(Mg) = Mg/10 x 56/24,3
(nie chce mi się włączać kalkulatora)

A potem trzeba dodać gH = gH(Ca) + gH(Mg)

Mam nadzieję, że nie rozbudowałem wykładu za bardzo i przez to nie zaciemniłem.

P.S. Wcześniejsze obliczenia dokonywałem bez patrzenia na dokładne wartości mas molowych więc jak sobie policzysz to suma gH będzie nieco inna niż podałem. Może nawet bliższa temu co masz podane.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Brawo Ty, że też chce ci się jeszcze takie wykłady pisać. :całuski:
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Wielki szacun dla Ciebie za taki referacik 😊 Przyznam się, że poradziłem sobie obliczając matematycznie z proporcji. Ale ogólnie dużo mi się wyjaśniło.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

cyklista pisze:że też chce ci się jeszcze takie wykłady pisać.
Jak widać po ogólnej aktywności za bardzo mi się już nie chce ale czasem jeszcze się zmęczę. To nie te czasy kiedy artykuł powstawał co tydzień.

To co liczyłem to też proporcja tylko inaczej zapisana :P
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

zulix,
Jeszce kilka takich wykładów i w sieci akwarystycznej zostanie tylko potworak :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

debrzyna pisze:Jeszce kilka takich wykładów i w sieci akwarystycznej zostanie tylko potworak
Pomarzyć każdemu wolno.
Trochę źle są eksponowane poprzednie artykuły :( - ludzie ich nie widzą i nie klikają. No to i google wtedy nie daje w górę. Czasem ktoś się zarejestruje i po roku napisze, że szukał odpowiedzi i znalazł u nas po... roku grzebania :P Portal praktycznie nie działa - to co zrobiliśmy przez pierwszy rok jest a reszta to 1 wpis na kwartał... więc kicha.

Kiedyś miałem więcej zapału aby to dobrze opisać, skatalogować itd. Cóż - starość pokazuje, że w pojedynkę nic się nie zrobi. Jak nie będzie innych to szkoda czasu. Dzięki więc, że jesteście ci co piszecie i artykuły, opisy gatunków i takie zwykłe wyjaśnienia. Dobrze, że też pytacie publicznie :) - razem już coś znaczymy.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Koledzy witam ponownie. Niestety brak wyraźnej poprawy. Po odstawieniu magnezu mam wrażenie,że jest gorzej. Fotosynteza wyraźne zwolnila, dolne liście opadają, końcówki i krawędzie liści mają wyraźną chlorozę. Najlepsze jest to, że mały heniek ruszył - chociaż jest posadzony w piasku w doniczce. Dziś eksperymentalnie dodałem rano 2,5 ppm mg i wieczorem woda była jak gazowana. Czy jest możliwe, że przy 28 ppm mg w kranie mam jego niedobór? Potas obecnie jest na poziomie ok. 20 ppm wg. Zooleka.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”