Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z roślinką

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Problem z roślinką

Post autor: tomeksup »

Mam kilka gatunków roślin w akwarium. Niestety trudno jest wszystkim dogodzić z nawożeniem.

Kilka przydatnych informacji o akwarium.
1. światło - 1x24 świetlówka kompaktowa 6500K, 3 x świetlówka liniowa na ledach 3528 (3x12W), czyli 0,52W/l świecone 10h.
2. Podłoże benibachi, które ma ponad rok. Pod spodem 1cm ziemi.

Problem polega na gubieniu liści przez wspomnianą roślinkę. Niestety nie pamiętam nazwy. Próbowałem podawać N,P,K, mikro. Nie było widocznej poprawy. Roślina rośnie, ale jej dolne liście odpadają. Próbowałem także przez 3 tyg. nie podawać nawozów i nie było poprawy.

Dziś przed podmianą zmierzyłem parametry:
kH=5
no3=20mg/l
po4=0,25mg/l

W czym tkwi problem?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

W moim przypadku z jeśli aromatica ma tak jak u Ciebie czyli odpadają dolne liście to znaczy ze brakuje jej światła. Zaznaczam że tak jest u mnie. Często jak posadzę rosline w rogu gdzie jest niewiele światla wygląda identycznie. U ciebie widze jest podobnie jest w samym żle doświetlonym rogu
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Spróbuję sprawdzić przesadzając do przodu. Ile światła ta roślina potrzebuje ?
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

u mnie potrzebowała 0,5 watt na litr i rosła tak sobie, jak dostała więcej była różowiutka :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

u mnie rosła przy 0,3 tylko była zielona teraz ma kolorki bo i światła więcej. Problemem jest bardziej to że do dolnych liści malutko świat ka dochodzi
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Dokładnie tak jak pisze Paweł, jak mało światła to będzie zielona liście drobniejsze i dół goły, u mnie jak dorzuciłem światła to liście robiły się bardzo długie o różowym kolorze.
Wcześniej roślinka wyglądała tak jak u Ciebie a po kilku tygodnia od dołożenia oświetlenia roślina wyglądała jak na zdjęciu poniżej zaznaczona czerwonym kolorem
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”