Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

pierwsza Tanganika

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

pierwsza Tanganika

Post autor: fitoro »

witam serdecznie po drugiej stronie mocy (mam nadzieję, że lepszej dla mnie). Nadszedł czas zmian, bardzo potrzebnych bo przyszło okrutne zmęczenie materiału tematem roślinnym. Jak co niektórzy wiedzą lub nie to aktualnie na stanie stoi 450 litrów z zielskiem w środku. Jest to akwarium porażek i sukcesów, nie zawsze do końca takie jakie chciałbym mieć z różnych względów. Roślinniak, który prowadziłem metodą HT. Zresztą całe moje życie ROŚLINY były zawsze obecne w moich akwariach i dlatego czas na zmiany. Postawiłem na tanganike bo czytałem, że tam najlepsze i najważniejsze są zachowania rym. Chciałbym właśnie spróbować czegoś nowego. Prosiłbym Was o jakieś wskazówki i podstawy co do tego biotopu. Może podam jakieś technikalia czyli to co mam do dyspozycji

akwarium - 150x50x60
filtracja - umiamax 700 i eheim ecco pro
grzałka - eheim 300
oświetlenie - 4x80

npiszcie jakie zrobić testy wody kranowej aby wam podać do oceny
Everybody Lies !
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Przy tanganice po pierwsze primo najważniejszy jest wysoki odczyn minimum 8 pH, druga dość istotna sprawa to twardość węglanowa też wysoka bo min. 12 niemców. Ale to łatwo osiągnąć zamiast ceramiki do kubła grys koralowy a do wody dodać specjalne sole kub zwykłą sodę oczyszczoną. Co więcej należy pilnować by poziom azotu nie był zbyt wysoki przynajmniej przy co bardziej wymagających gatunkach. Nie mówię tu o oczywistym NO2 ale o NO3 nie powinien przekraczać 15mg/l. Tu pomocny bywa pospolity rogatek i najważniejsze rregularne podmiany wody. A jakieś szczegółowe porady... cóż temat rzeka. Zależy na co się zdecydujesz, tzn. jakie ryby. Na początek wybierz między tantaniką roślino(bardziej barwną) i mięsożerną(bogatsze i bardziej złożone zachowania).


Dla potwierdzenia słuszności wyboru polecam lekturę tego wątku. ;)
http://aquanexus.pl/felietony/tanganika ... am-sie-ja/

[ Dodano: 2016-08-10, 20:48 ]
A i jeszcze jedno zredukuj oświetlenie 1x80w to będzie i tak sporo. Choć w Tanganice obserwować można z nad lustra wody co się dzieje nawet 7m niżej to ryby te nie przepadają za światłem co nie pozwoli im się szybko zaaklimtyzować i pokazać całą paletę ich behawioru.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

Super, dzięki za odpowiedz. Biorę sie za czytanie...jutro podam wyniki kranówki.
Everybody Lies !
Awatar użytkownika
Robert M.
Firma
Posty: 108
Rejestracja: 02 mar 2010, 23:51
Imię: Robert M.
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 150x150x60
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Dzień dobry,
No, nie mogłem przejść obojętnie koło tak ciekawego tematu jak przejście z roślinniaka na tangę!

Kolega Wisłok napisał wstępniaka a ja dodam tylko kilka słów. Pamiętaj przede wszystkim, że ryby roślinożerne są bardziej wrażliwe niż mięsożerne. Dotyczy to zachwiania parametrów, oświetlenia, KARMIENIA, czy stresu, jaki występuje u ryb. Na pewno ich kolorystyka jest bardziej efektowna, fakt. Zbiornik jest fajny - 450 litrów to już coś :-)
Na pewno będziesz musiał zredukować oświetlenie - myślę, że 40 Watt w zupełności wystarczy. A jeśli zbiornik stoi na przeciw okna... To oświetlanie w zasadzie dopiero przy zapadającym zmroku!

No i kolejna ważna rzecz ( miało być kilka zdań...): rośliny :-)
Na pewno nie zagrzeją długo miejsca - zostaną doszczętnia pozbawione liści przez roślinożerców. Ostatnio dostaliśmy sporo anubiasów od znajomej i z ciekawością posadziliśmy je w różnych zbiornikach. Te w roślinożernych przeżyły... 3 dni. Zostały tylko łodygi.

Żywienie: musisz baaaardzo uważać na to, czym chcesz żywić ryby. Jeżeli będą to ryby hodowlane, to ich tolerancja może być nieco większa na słabe jakościowo produkty. Natomiast ryby dzikie wymagają na prawdę doskonałych pokarmów. Zwróć na to uwagę.


Nie mieszaj ryb roślinożernych z mięsożernymi. To fatalny pomysł.

No kwestia zasadnicza moim zdaniem - nie kupuj tam gdzie TANIEJ. Na 100% będziesz miał kłopoty.

Pytaj - chętnie odpowiem. Zajmuję się tylko tanganiką.

Robert
Awatar użytkownika
leszek_00
Posty: 110
Rejestracja: 12 sie 2010, 11:36
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola
Płeć:

Post autor: leszek_00 »

Cześć zainteresował mnie temat. Czy coś ruszyło dalej, masz już plan obsady ??
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

Witam witam. Dziękuje bardzo za zainteresowanie. Robert M. Napewno będę potrzebował pomocy bo to moja pierwsza w życiu Tanganika. Aktualnie dopiero ogarnąłem szkło po roślinniaku. Wynoszenie podłoża wiadrami, czyszczenie itp. Teraz z racji pracy i lekkiego braku czasu troszkę to sie opóźni ale co sie odwlecze...będe informował na bieżąco. Już widzę, niby prosta w utrzymaniu na pierwszy rzut oka Tanganika tak samo wymaga uwagi i zaangażowania...
Everybody Lies !
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

ZAPODAJ FOTECZKI :p
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
marilyn16
Posty: 132
Rejestracja: 10 lis 2011, 21:52
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 180
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: marilyn16 »

Działaj działaj :) Już się nie mogę doczekać efektu :)
Awatar użytkownika
buhajasiu
Posty: 61
Rejestracja: 10 maja 2011, 8:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Tanganika 420 l
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: buhajasiu »

Jakbyś się zdecydował na tangę mięsożerną to daj znać mam kilka ryb na zbyciu :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”