Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podłoże aktywne i ro na uzdatniaczu- problemy z Kh?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Podłoże aktywne i ro na uzdatniaczu- problemy z Kh?

Post autor: chudy »

Po chwilowej rozłące z akwarystyką znowu wracam, i chciałbym prosić o radę. Planuję rośliniaka, mieszanego tzn trochę gatunków średnio trudnych jak i sporo łatwych kryptokoryny, żabienice. Ze sporym naciskiem na kryptokoryny.
Parametry zbiornika:
65l, 2x24w Grolux+daylight
Podłoże: Tropica Plant Growth+Tropica soil
Nawożenie: kompletna linia Aquarebell + wynikowo kapsułki Ferka
woda: 100 % Ro+mineralizator turkusowy(gh8 Kh2)
co2: dyfuzor 24h żeby ograniczyć wahania parametrów.
Filtracja eheim 2234 +hydor 10
Uprzedzając pytania uprałem się na Ro bo w kranie mam fatalną wodą pod rośliniaka, tutaj średnie wartości za ostatni kwartał:
ph 7,8 kh 15, wapń 100 mg 8. Idealne pod malawi :).
Swego czasu próbowałem robić mieszanki RO; kran w różnych proporcjach ale to była totalna loteria,poza tym parametry jak wiadomo w kranie często się zmieniają.
I tutaj przechodzę do sedna z powyższego mineralizatora uzyskam kh między 2-3, jak wiadomo podłoże aktywne zbija kh, i tutaj boję się o stabilność parametrów szczególnie ph. Jeżeli podłoże zbije mi kh do 0, to Ph będzie bardzo wrażliwe na skoki, szczególnie przy podawaniu Co2, może się zrobić kwas, co raczej nie przysłuży się ani roślinności(szczególnie cryptocoryne) ani zwierzakom. Oczywiście w miarę jak podłoże będzie się zużywać parametry będą coraz stabilniejsze, ale co radzicie na początek? zastosować inny mineralizator np pomarańczowy dający kh 4? Czy założyć, że przy co2 24h i podmianom 2 razy w tyg według wskazań producenta dramatu nie będzie?
Oczywiście wiem że można by dać tylko plan growth na to żwir, i wtedy byłby dużo mniejszy problem, ale zależy mi na aktywnym podłożu. Z góry dziękuję za rady:)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Przy niskim kH a takie też planujesz (~2) bardzo wskazany jest sterownik do podawania CO2. Polecam. Wtedy nie ma większego problemu, czy kH=0, czy 3. Oczywiście można próbować wyregulować CO2 24h na początku - wtedy będzie najmniejsze kH. Nie trzeba będzie nawet korygować po wzroście kH ponieważ CO2 podaje się też w pewnych widełkach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Zulixie komputer mam, lajona z sonda i wszystkimi zabawkami. Rozumiem, że problemu nie będzie w tym sensie na komputerze zadam pH które chce uzyskać i komputer.będzie sterować dozowanie Co2, ale co w przypadku kiedy niskie pH będzie uzyskane podłożem? Wtedy co2 nie będzie i lipa. Jeśli chodzi o drugi wariant rozumiem ze patrząc na widełki chodzi Ci o ustawienie poziomu co2 przez kolor indykatora, tak żeby rano było na granicy przyduchy? a jak ma się to wszystko do skoków PH ? Czy dobrze rozumiem ze przy co2 24h największe skoki będa w nocy kiedy rośliny przestaną pobierać co2? Jak duże mogą być wahania? Niestety z chemii znam podstawy:)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Patrząc na chociażby tabelkę zależności CO2 od kH i pH można sobie ustawić sterownik np,. na pH=6,4-6,6. Wtedy dla wartości skrajnych mamy: 7-12 mg/l CO2 (przy niższym kH) do 22-35 mg/l CO2 przy wyższym kH. Dlatego właśnie sterownik jest konieczny bo ręcznie jest to niezwykle trudne do wyregulowania. KH spadnie o 1 a pH może spaść o prawie 1 a CO2 np. dwu-, trzykrotnie.
Dlatego wszyscy "bębnią" aby nie zmniejszać za bardzo kH bo można nie opanować pH i zawartości CO2 w wodzie co może się odbić na obsadzie.
Może rzeczywiście na początku wlewać twardszą wodę do twojego akwarium.

Co do ilości CO2 w akwarium to my staramy się trzymać 20-30 ale w naturze tak nigdy nie jest. Wystarczy kilka mg/l i rośliny rosną - ważniejsze jest aby CO2 było stale dostępne. Całkiem sporo osób ma podłoże aktywne, leje RO i ma ustawione np. pH 6-6,2. gorzej gdy kH wzrośnie wtedy do 2-3 z jakichś powodów.
Jak masz sterownik pH to nie będzie skoków pH ani CO2 w ciągu doby chyba, że tak zaprogramujesz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Dzięki zulixie mniej więcej łapie, ale mam jeszcze jedną rzecz której nie potrafię zrozumieć. Ustawiam komputer na ph powiedzmy 6,5, podłoże zbija mi ph do żądanej wartości , co2 nie zostaje w ogóle załączone. Co wtedy z co2? Czy dobrze rozumiem że ono jest tak czy inaczej, tyle że w niższej wartości z " powietrza"? To niestety jest problem z podłożami aktywnymi;/
Co do skoku kh to rozumiem że to spowoduje nagły skok zawartości co2 i zagazowanie obsady.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jeśli podłoże zbije Ci pH np. do 6 bo ma tam kwasy humusowe itd. (np. na bazie torfu) to CO2 w ogóle nie będzie włączane. Zawartość CO2 będzie zatem bliższe równowagowej czyli 4 mg/l.
Niestety zbliżając się do kH=0 różne rzeczy się dzieją.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

No właśnie wiem, że to jest loteria. A co myślisz nad zastosowaniem innego mineralizatora np Vimi, i ustawienie kh wyjściowo w okolicach 6? potem ustawienie odpowiedniego Ph na komputerze i badanie ilości co2 przez wybarwienie indykatora? Z gotowymi mineralizatorami jest taki problem, że nie bardzo wiadomo ile dadzą mg i ca...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

chudy pisze:Z gotowymi mineralizatorami jest taki problem, że nie bardzo wiadomo ile dadzą mg i ca
Powinny to mieć w specyfikacji. Jeśli nie mają to lepiej zmienić na inne. Niestety podłoże aktywne może pochłaniać wybrane pierwiastki i zmieniać proporcje Ca:Mg :(

Nie mam niestety dużego doświadczenia w pracy na twardościach kH <2. Do jednego z akwariów leję czyste RO nawet bez mineralizacji a podłoże buforuje mi tak, że mam kH około 4. Z tego powodu w tym akwarium nie stosuję nawet sterownika pH.

Myślę, że na początku musisz jednak robić wszystko metodą prób i błędów mierząc nawet codziennie parametry i korygując komputer. Ponieważ nakłada się na to tzw. dojrzewanie zbiornika to parametry i tak będą rozhuśtane. Dlatego nie ma się co nastawiać od razu na idealne ustawienie kontrolera pH aby zapewnić od razu idealny wzrost roślin.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Ok. To tak spróbuje to zrobić, mierząc codziennie KH, dając indykator i obserwując jakie ma zabarwienie i jak to się ma do wartości Ph na komputerze. Zmienie tylko chyba mineralizator z turkusowego na pomarańczowy, ca mg jest identyczne a pomarańczowy ma kh 4. Zawsze to o dwa więcej:)
Niestety jeżeli podłoże będzie buforować to nadal może powstać problem niedoboru co2... pozostaje chyba faktycznie metoda prób i błędów, oraz testy i obserwacje.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety podłoże to nie czysty związek chemiczny aby można było coś policzyć np. zdolność buforową. Każda partia może być minimalnie inna. Oczywiście jeśli ktoś wcześniej zrobił jakieś testy na danym podłożu to inni mogliby skorzystać. Nie piszesz jednak co to za podłoże więc pewnie Ci co ewentualnie sie nim bawili nie przyznają tego tutaj.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Pisałem w pierwszym poście: Tropica Plant Growth pod spód +Tropica soil . Kluczowe jest to o czym wspominasz jak mocno to podłoże buforuje, z czasem się to zmienia, i tutaj dochodzą kolejne komplikacje. Zastanawiam się jeszcze nad mieszaniem RO+ kran, ale przecież nigdy nie wiadomo co jest w kranie w danym momencie...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

chudy pisze:Pisałem w pierwszym poście: Tropica Plant Growth pod spód +Tropica soil
Sorki, jakoś mi uciekło...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Cinek
Posty: 30
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:19
Imię: Marcin
Lokalizacja: Zamość
Akwarium: Juwel 112l i Rio 180
Płeć:

Post autor: Cinek »

Witaj, mam podobny problem.
Start dokładnie dwa tygodnie temu 12,08
Podłoże - H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANTS
Woda - RO
Mineralizator - Vimi
Co2- 24h
Nawożenie Carbo
Pierwszy tydz. miałem KH 0-1 Ph 6,2-6,6. Ph strasznie skakało i nie potrafiłem wyregulować. Wskaźnik rano wskazywał jasno zieloniutki kolor.
Tydzień drugi już KH 1-2 PH po minimalnym zmniejszeniu dawkowania dalej skakał i był ciemno zielony trochę zbyt za mało. Więc znów podkręciłem minimalnie i powtórka. Rano jasno zieloniutki.
W środę robiłem podmianę 50% wody. W tym 30% RO+20%Kran. Dziś zrobiłem test ponieważ wskaźnik pokazuje kolor zielony i trzy dni temu pokazały się zielenice. Test KH 3 PH 6,5 i mam nadziej że się tak utrzyma.
Podmiana wody-
pierwszy tydz. 1x50%RO 2x 25%RO
drugi tydz 2x50% (30%RO+20%kran)

Woda w kranie
KH-9 - 11
GH-12
Ph-7,2
Może się ta informacja przyda.Pozdrawiam.
Pozdrawiam Marcin.
__________________
Zbiornik http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... sc&start=0
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Rozumiem że nie masz komputera do kontroli ph? I testy robisz kropelkami? Ro wymieszałeś specjalnie z kranem? Ja tej opcji właśnie chce uniknąć, bo jednak nigdy nie wiadomo co w danej chwili jest w kranie. Nie wiem jak się odniesie do tego zulix, ale na konkurencyjnym forum jeden z kolegów prowadzi zbiornik "very high tech " Amazonia Ro+ Vimi, mając ustawione na komputerze PH 6,5. Inny kolega zauważył to co ja, że przy takim ph +aktywnym podłożu i meneralizatorze poziom co2 może być niski, i czy nie ma z tym problemów. właściciel odpowiedział mniej więcej" że kh go całkowicie nie interesuje dla niego najważniejsze jest Gh, tak żeby wynosiło 6 Inny komentarz w tym samym temacie był taki że GH odpowiada za Mg i Ca, a ph sterowane przez komputer tak czy inaczej będzie stabline. I oczywiście jest to prawda, ale nie zmienia to problemu z mała ilością co2... :|

EDIT: Marcinie jeszcze mam pytanie co do co2, jaki masz zestaw? Butla, reduktor, elektrozawór, dyfuzor czy reaktor? Jaki duży zbiornik? Gęsto obsadzałeś na początku? Jaka filtracja?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Powtórzę:
Co do ilości CO2 w akwarium to my staramy się trzymać 20-30 ale w naturze tak nigdy nie jest. Wystarczy kilka mg/l i rośliny rosną - ważniejsze jest aby CO2 było stale dostępne.
Rozwiązuje to problem tego, że CO2 jest, w naszym mniemaniu, mało. Czy będzie to kH=2 zgodnie z mineralizacją, czy blisko zera to CO2 nie będzie zerowe.
Z ciekawości bo nie chce mi się szukać - jakie ma światło na w/w baniaczku i jakiego typu rośliny?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”