Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Poprawny restart akwarium

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Spirit
Posty: 62
Rejestracja: 13 mar 2014, 23:29
Imię: Paweł
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 30

Poprawny restart akwarium

Post autor: Spirit »

Cześć,

Po ostatnich, zimowych awariach prądu w mojej miejscowości postanowiłem na nowo uruchomić moje akwarium. Garstka roślin tam jeszcze jest i trzy rybki (jedyne, które przeżyły), ale stwierdziłem, że nie ma sensu tego wyprowadzać na prostą, tylko oszczędzić rybki, a resztę na nowo uruchomić.

Chciałbym prosić o rady jak to prawidłowo przeprowadzić żeby zminimalizować późniejsze problemy ze stanem zbiornika.

Litraż: 112L,
Oświetlenie 2x24W Philips 865
Filtr: JBL 901e

Do tego posiadam jeszcze butle CO2 i przymierzam się do kupna filtra RO (ale nie wiem czy to się w końcu uda).

Obsada akwarium to trzy kosiarki.

Kiedy ostatnim razem uruchamiałem akwarium to zrobiłem to na substracie JBL Aquabasis Plus, ale nie wiem czy nie lepsze będą kulki GK.

Całość aranżacji chciałbym oprzeć na korzeniu, który zajmowałby prawie całą przestrzeń zbiornika. Niestety nie znam dokładnego pochodzenia tego korzenia. Został on znaleziony z rok temu przez mojego ojca nad rzeką. Więc na pewno nie pochodzi on z drzewa owocowego, ani iglastego. Stawiam na zwykłe liściaste. Czy w tym wypadku wystarczy go wyczyścić i wygotować w solance a potem w zwykłym wrzątku?

Dzięki za pomoc :).
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Jak korzeń z rzeki to przelej go wrzątkiem, wyczyść z brudu i do akwarium.

Co do podłoża to tak na prawdę zależy od tego co chcesz mieć. Jak rośliny to coś bardziej wydajniejszego.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Prosto z rzeki i do baniaka? Oby samo przelanie wrzątkiem wystarczylo.Raczej kilkakrotnie go wygotuj i dopiero do baniaka.
Spirit
Posty: 62
Rejestracja: 13 mar 2014, 23:29
Imię: Paweł
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Spirit »

Wydaje mi się, że samo przelanie wrzątkiem to mało. Chyba nawet by nie zatonął w akwarium.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Korzonek leży z tego co rozumiem już dość długo poza wodą i jest bolszy, więc o ile nie jest w środku zbutwiały wystarczy go raz wygotować i do akwarium z solidnym obciążeniem w postaci kamulca by sobie powoli namakał. Gotowanie ma za zadanie tu tylko lekką dezynfekcje, a o ile to drewno takie jak brzoza czy olcha nawet 20 krotne gotowanie go nie zatopi tu potrzeba tylko czasu i cierpliwości. Preparowanie w solance też jest zbędne gdyż o ile dobrze wnioskuje korzeń ongiś leżał sobie zalany w rzece więć natura spreparowała go za Ciebie.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Spirit
Posty: 62
Rejestracja: 13 mar 2014, 23:29
Imię: Paweł
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Spirit »

Ja bym go jednak wygotował w soli raz. Zgadzam się generalnie z tym co mówicie, ale tak na prawdę nie wiem w jakich warunkach znalazł go mój ojciec, czy był on w rzece, czy gdzieś na brzegu. A lekka dezynfekcja chyba nie zaszkodzi :).

W kwestii tego co chcę mieć. Generalnie jest to duży korzeń, który zajmie całe dno, może nawet trzeba będzie go troszkę zmniejszyć żeby wlazł. Chciałbym żeby ten korzeń obrósł mchem, do tego chciałbym dołożyć jakieś podstawowe rośliny szybkorosnące i troszkę czerwonych dla kontrastu. Nie mam jeszcze pomysłu jakie byłyby to rośliny - tutaj chciałem podpytać Zulixa, swego czasu kupowałem u niego bardzo fajne roślinki tego typu. Tak czy inaczej myślę, że roślin nie byłoby dużo ze względu na brak miejsca.
elka
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2016, 18:53
Imię: ela
Lokalizacja: janowice
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: elka »

motylek pisze:Prosto z rzeki i do baniaka? Oby samo przelanie wrzątkiem wystarczylo.Raczej kilkakrotnie go wygotuj i dopiero do baniaka.
Dokładnie, sama kąpiel we wrzątku nie pomoże...
Akwa akwa!
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Lepiej chuchać na zimne, ale nigdy a robiłem to już nie raz o ile wśrodku korzeń z rzeki nie miał ukrytych skaz nigdy nie sprawił mi przykrej niespodzianki. Jedna istotna sprawa której nie uwzględniłem zawsze był to korzonek z czystych strumieni, nigdy nie ryzykowałem z drewnem np. z Wisłoka itp. rzek o wątpliwej jakości wody jak dla mnie tu nawet pełna sterylizacja nie daje pewności że wszystko będzie dobrze.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Spirit
Posty: 62
Rejestracja: 13 mar 2014, 23:29
Imię: Paweł
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Spirit »

Wygotuję w soli tak żeby było dobrze.

Więc Panowie i Pani - jak mądrze zrobić z tym restartem? Przyszedł mi jednak filtr RO, więc wleję wodę z filtra. W tym wypadku trzeba odczekiwać aż woda się odstoi? I co z podłożem? Roślin raczej nie będzie dużo, wystarczą w tym wypadku kulki GK?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”