Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mój nowy kalkulator

...oczywiście "kalulator akwarystyczny"

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Ależ ja Cię nie karcę :masz: :a masz: :krzesłem:


:ale jaja:

Ja zwykle liczę masy prostych związków ręcznie (masy molowe podstawowych pierwiastków znam) ale przy większych związkach używam najczęściej: http://www.lfd.uci.edu/~gohlke/molmass/
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Dolc1
Posty: 11
Rejestracja: 24 sie 2015, 14:23
Imię: Rafał
Lokalizacja: Thurnscoe
Akwarium: 450 L. HT metoda OS
Płeć:

Post autor: Dolc1 »

Ciekawy kalkulator bardziej rozbudowany :) skorzystam
Mamschalik
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2015, 10:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: mazowieckie
Akwarium: 250 + 75
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Mamschalik »

Witam,

proszę o pomoc, nie rozumiem logiki wyliczania ilości węgla:

- mam 100ml 3-procentowego roztworu aldehydu, wlewam 10ml do 60 litrowego (netto) akwarium wychodzi jakiś wynik; nie rozumiem jaka jest zależność moich 100ml roztworu (przecież mogę mieć go litr, dwa lub sto litrów, ile chcę) a podanej parę komórek wyżej wartości "ilość sporządzonego roztworu nawozu 500ml"; przecież mój roztwór to 100ml 3%.

Obrazek

Jaką wartość w takim razie mam wpisać w tę komórkę "ilość sporządzonego roztworu" kiedy gotowego roztworu mam 100ml?
Bardzo proszę o info.
-Paweł
Świeżak...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mamschalik pisze:nie rozumiem logiki wyliczania...
Wszystkie zakładki były robione wg tego samego wzorca Czyli robimy pewna objętość nawozu i dodajemy potem pewną część tego nawozu do akwarium.
Ma to swoje komplikacje w zrozumieniu (jak u Ciebie) ale daje i pewne możliwości, które normalnie wymagałyby tworzenia drugiego kalkulatora.

Twój przypadek jest taki sam jak wtedy gdy dozuje się suche sole (wg metody EI itp.). Sole zawierają pewien % formy aktywnej: czy to K, NO3 czy PO4.
Ty masz już gotowy X% roztwór i chcesz go dać do akwarium.

Jeżeli teraz chciałbyś aby kalkulator liczy dawkę suchych soli podawanych do akwarium bądź dawkę węgla z gotowego już nawozu (czyli tego 3%) to powinieneś zrównać wartości 2 opcji:
- ilość sporządzonego nawozu
- ilość dodawanego nawozu.
Wartość liczbowa jest nieistotna. Może to być 10 ml jak i 200. Gdy te wartości są jednakowe to całą policzona ilość suchych soli, czy węgla w x% roztworze trafia do akwarium.

My często korzystamy z aldehydu 24-25% i - opcja "sporządzania nawozu" jest więc o tyle wygodna, że pozwala sporządzać "mocniejsze" roztwory dla ich dozowania do akwarium. Ja mam przykładowo 700 litrów. Dodawanie tak niskoprocentowego "węgla" jak twój powodowałoby chyba, że musiałbym podawać go szklankami :) a tak podaję go mililitrami.
Mamschalik pisze:Jaką wartość w takim razie mam wpisać w tę komórkę "ilość sporządzonego roztworu" kiedy gotowego roztworu mam 100ml?
- jak wspomniałem obie komórki powyżej maja być jednakowe (dowolna wartość - może być i to 100 ml)

Widzę, że kombinujesz też z woda mineralną. Te obliczenia są oczywiście bardzo szacunkowe bo nie wiadomo ile CO2 jest w takiej wodzie (no chyba, że jest na etykiecie). Należy jednak podkreślić, że ilość CO2 z aldehydu jest tzw. "przeliczeniowa" i nie ma żadnego związku z rzeczywistą wartością. Nie można zatem regulować dozowania aldehydu do wartości znanej z forów, np. rzędu 30 mg/l.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Mamschalik
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2015, 10:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: mazowieckie
Akwarium: 250 + 75
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Mamschalik »

zulix,
Stokrotne dzięki za szybką odpowiedź i za szczegółowe wyjaśnienia. Czuję, że przydadzą się nie tylko mnie.
Prześledziłem wczoraj i dzisiaj cały wątek raz jeszcze i rzeczywiście - teraz wszystko zaczyna mi się zgrywać.
Już wcześniej wpisywałem te same wartości "100 ml" w obu komórkach i licząc to na piechotę (a raczej kalecząc elementarną matematykę) wychodziły mi dość zbieżne (ilościowo) wyniki ale nie byłem pewien otrzymanych wartości bo nie uwzględniałem mas molowych tylko same proporcje...
Twój kalkulator jest naprawdę dobry, fajnie że na niego trafiłem, a wszystko dzięki postowi Łorena: http://podforak.rzeszow.pl/printview.ph ... c1bbc7b33c

CO2 z wody gazowanej? Cieszę się, że to zauważyłeś :-) Tak, kombinuję z pozytywnym skutkiem już od roku (a akwarystyką zajmuję się dopiero od 2,5 roku), teraz robię to bardziej świadomie. Zresztą postanowiłem wreszcie sumiennie przysiąść się do tematu chemii w akwarium.
Pozdrawiam!
Świeżak...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Powodzenia zatem i liczymy na komentarze i galerię :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Mógłbym prosić o wyjaśnienie co robię nie teges:
Chciałem sprawdzić o ile podniesie się stężenie azotanów po dodaniu 1ml azotanu wapnia do akwarium 200 litrów (100g azotanów wapnia rozpuszczone w 500 ml RO)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

marlowe pisze:co robię nie teges
Źle liczysz masy molowe i dalej zawartość...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Zgadza się, wpisałem masę molową 4 i wyniki z obu kalkulatorów pokryły się, dzieki
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

EDIT: Problem rozwiązany
Pozdrawiam
Michał
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

zulix, Powiedz jak policzyć micro z symfoni złotej Chciałem coś na nowo przeliczyć a tu klops Np 20g symfoni w 1000 ml ile da w 220 l Przeciez kiedys musiałem to jakoś policzyć a teraz jak bym nie wstawił to nic Z innymi firmowymi to samo :(
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

debrzyna pisze: Powiedz jak policzyć micro z symfoni złotej
Nie wiem, czy pamiętam. Daj ekran co wpisujesz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Obrazek
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

debrzyna, Popstrykałeś trochę w swoim kalkulatorze i dlatego masz problem ja również nie mogłem u siebie sprawdzić tego,ale pobrałem nowy kalkulator i włączyłem edycję .Potem wyzerowałem dawkę dzienną Mikro Plus Intermagu =10 aby nie liczyło samoróbki mikro.W samoróbce mikro z chelatów usuń 2g Fe i wpisujesz sobie gramy symfoni u mnie teraz liczy.
Sorki że się wyrwałem z szeregu,mam nadzieję że to nie problem.

[ Dodano: 2018-02-03, 22:13 ]
Ps.Znalazłem chyba powód tego nie liczenia symfoni,bez samoróbki mikro nie liczy a u ciebie same zera.Ustaw samoróbkę mikro sobie tak jak być koncentratem nawoził a wyzeruj dawkę mikro z intermagu i powinno działać.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

tao pisze:samoróbce mikro z chelatów usuń 2g Fe
Przeciez mam 0
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”