Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Hodowla Grindala - DIY

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Hodowla Grindala - DIY

Post autor: Szyszka »

W Internecie pełno jest porad jak założyć hodowlę żywego żarcia dla rybek, więc i ja z jednej skorzystałam. Szukałam jakiegoś robala, który nie wymaga taplania się w osobistym basenie z wodą i stanęło na Grindalu.

Grindal to maleńka odmiana doniczkowca białego i tłuściutki, pożywny pokarm dla mniejszych ryb. Metody hodowania są różne - pudełka po lodach, lunchboxy, w ziemi, w gąbce.
Ja wielce nie kombinowałam, wykorzystałam co miałam w domu, a że nie wpieprzam lodów tylko żelki to mam pudełko po żelkach xd

Założenie tej minihodowli zajęło mi jakieś 20 minut i kosztowało tyle tylko co zakup porcji zarodowej Grindala (tj. około 10zł). Dłużej szukałam narzędzi w garażowym syfie niż rzeczywiście było pracy :mrgreen:

Do rzeczy, co potrzebujemy:

- porcja zarodowa Grindala (Allegro, ja za 100ml dałam 10zł)
- pudełko po lodach/żelkach jakiekolwiek - najlepiej 0,5 - 1l (żelkowe ma 430g)
- ziemia - nie kwaśna i bez nawozów, najlepiej też nie wapnowana - ja wymieszałam torf ze zwykłą ogrodową ziemią, troszeczkę tylko torfu reszta tej ziemi
- nóż do tapet
- taśma klejąca
- jakaś drobna siateczka typu tiul (ja wzięłam tą z porcji zarodowej akurat)
- nożyczki
- stara niepotrzebna płytka CD lub szybka tak żeby przykryć część ziemi z Grindalem
- pasztetowa xd


Pudełko wymyte wypełniamy ziemią do połowy, lekko tylko uklepujemy. Jak jest sucha można spryskać wodą. Na to wrzucamy porcję zarodową Grindala i delikatnie przysypujemy ziemią lub mieszamy z tą w pudełku.

W pokrywce wycinamy nożem do tapet okienko w którym umieszczamy siateczkę - ja przykleiłam na taśmę klejącą, ale można to przykleić choćby klejem na gorąco.

Na ziemię z Grindalem kładziemy dwa maleńkie kawałeczki pasztetowej i przykrywamy kawałkiem płytki/szybki. Pudełko zamykamy pokrywką z siateczką i wstawiamy do ciepłego, ciemnego miejsca. I tyle! ;)

Grindale lubią ciepło - 24-26*C i wilgotną ziemię, dlatego dobrze jest ją co jakiś czas spryskać spryskiwaczem do kwiatków.
Grindale jedzą wszystko co jadalne - byle było miękkie - rozmoczona bułka, granulat dla ryb, parówki - ale wszyscy zachwalają właśnie tą pasztetową to i ja się na nią pokusiłam xd

Na rozród kolonii Grindali trzeba cierpliwie poczekać (około miesiąca) i dobrze jest hodowlę odnawiać raz na pół roku.
Żeby łatwo zebrać robaczki do karmienia ryb potrzebna jest właśnie płytka/szybka na której Grindal będzie przesiadywał w czasie jedzenia pasztetowej xd Mamy wtedy czyste robaczki nie ufajdane ziemią. Nie przekarmiamy ryb Grindalem bo jest tłusty.
Pamiętamy, żeby pasztetową wymieniać co 2-3 dni aby uniknąć wytwornych aromatów psującego się żarcia.

[center]Obrazek

Obrazek

Obrazek[/center]
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Mały update, jak to wygląda na bieżąco:

Po 6h od założenia:
Obrazek

2 dni później:
Obrazek

3 dni później:
Obrazek

3 dni później czyli dziś była zmiana pasztetowej na nową i nie było to takie hop siup bo Grindal wpełzł w każdą szczelinę resztek. Postanowiłam więc, że wywabię je tym czego Grindale nie lubią - światłem. Po około 40 min świecenia zwykłą lampką biurową, większość robali uciekła w ziemię, a ja mogłam wydrapać pozostałości zlasowanej pasztetowej xd
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Kolejny mały update, chyba ostatni bo i po co coś więcej dodawać, wiele się nie zmienia xd

Kolonia obrosła w siłę i już od około tygodnia jest skarmiana z czego ryby się niezmiernie cieszą :mrgreen:

Obrazek

I co się dzieje jak przesadzimy z podlewaniem naszych glizd xd

Obrazek
Obrazek

Robaczki uciekają ze stworzonej Atlantydy i jedyne co w tej sytuacji można zrobić to czekać aż ziemia obeschnie, ewentualnie pomóc - słoneczkiem, lampką czy skoro już sezon to postawić pudełko na grzejnik. Jak pudełko nie jest szczelne to glizdy wybierają się w dłuższą podróż dlatego najlepiej wykorzystać grzejnik + lampkę, żeby trzymać je w ryzach. Trochę kolonii na tym ucierpi, bo lampka je skutecznie wysusza jak osiadają na brzegach pudełka, ale przecież prosić żeby do gleby weszły nie będę xd
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Dobre :P To mówisz, że grindal jest bardziej tłusty niż biały doniczkowiec? Masz może porównanie jeśli o szybkość przyrostu kolonii grindala i białego doniczkowca?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Greek pisze:Dobre To mówisz, że grindal jest bardziej tłusty niż biały doniczkowiec? Masz może porównanie jeśli o szybkość przyrostu kolonii grindala i białego doniczkowca?
Nie mówię, że jest. Nie mam porównania, nigdy wcześniej glizd nie hodowałam ;) Ale skoro to kuzyni to efekt myślę jest podobny, chociaż Doniczkowiec Biały preferuje nieco surowsze warunki ;)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Po prostu tak wyraźnie zwracałaś uwagę na tę jego tłustość, że pomyślałem iż jest pod tym względem jakiś wyjątkowy :)
Surowsze warunki, to znaczy o co chodzi?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Każdy wazonkowiec jest tłusty, nie tylko Grindal. Surowsze warunki czyli niższą temperaturę i mniejszą wilgotność ;)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Doniczkowiec rozmnaża się wolniej. Grindalowi ludzkie warunki mieszkaniowe bardziej odpowiadają.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
piter1991
Posty: 159
Rejestracja: 08 mar 2010, 17:22
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: piter1991 »

Czy nada się ziemia uniwersalna do kwiatow ph 5.5 - 6.5 do hodowli grindala?
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 119
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

Witam
Użyj zwykłej ziemie najlepiej z kretowiska Ph 5,5 to trochę za kwaśna i może mieć dodatek nawozu
Kuchar
Posty: 6
Rejestracja: 29 paź 2018, 17:19
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Zduńska Wola woj. Łódzkie
Płeć:

Post autor: Kuchar »

Witam nie wiem czy jeszcze aktualne ale czy ma ktoś z Was jeszcze hodowle grindala i mógłby odstąpić/podesłać jakąś małą porcję?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Wpisz sobie na olx ;) ja tak znalazłem. U siebie zaniedbałem hodowlę więc nie pomogę.
Kuchar
Posty: 6
Rejestracja: 29 paź 2018, 17:19
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Zduńska Wola woj. Łódzkie
Płeć:

Post autor: Kuchar »

Kurde tak sobie patrzę i nie wiem co wybrać: grindala, banana wormsy czy nicienie mikro :/ Ryby jakie mam to neoheterandria elegans, skrzeczyk karłowaty i neony.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Mam tylko doniczkowca, ale on jest grubszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”