Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[180] Słona Kostka na początek

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

[180] Słona Kostka na początek

Post autor: JaRRoT »

Witam wszystkich posolonych :)
Jako że posiadam już 3 zbiorniki z wodą słodką to trzeba by zacząć coś tą wodę solić i tak jestem w fazie projektu kostki morskiej o wymiarach 60x60x50 czyli 180l jako pierwsze w życiu akwarium morskie które chcę mieć w swoim domu. Cały czas chłonę wiedzę teoretyczną na różnych forach morskich, jednak nie wszystkie kwestie i zawiłości morskie można wyczytać tylko trzeba się z tym zmierzyć w realu :) i tu liczę również na pomoc z Waszej strony aby wystartować z morską kostką w miarę bezpiecznie i bezproblemowo.

Więc przejdźmy do meritum sprawy to co na tą chwilę udało mi się zdobyć z sprzętu to:

Akwarium 60x60x50 OW z szyby 10mm plus komin wewnętrzny na środku tylnej szyby z 3 otworami spływ 32 , rewizja 32 oraz powrót 25 korona z spienionego PCV która właśnie dosycha po klejeniu
Obrazek
Sump 50x30x45 dwie komory + dolewka 50x18x45
Obrazek
Odpieniacz to Bubble-Magus C5
Obrazek
Pompa obiegowa AquaMedic OR3500
Falownik RW8
Obrazek
Automatyczna dolewka DIY
Obrazek
Miernik TDS
Oświetlenie tu pewnie postawię na jakąś Chinkę z 165W bo budżet nie pozwoli na nic innego
posiadam również filtr RO w którym muszę wymienić membranę bo już swoje wysłużyła i do tego trzeba zakupić filtr DI i pytanie czy ten na aukcjach taki mały będzie wystarczający ?? czy może wymienić trzeba cały filtr RODI
Obrazek
Obrazek

I tak na wstępie na jakiej Soli wystartować ile żywej skały na początek czy może sucha skała plus ??kg żywej skały , czy żywy piasek ?? czy może zwykły suchy piach, w co na początek jeszcze się zaopatrzyć jakieś bakterie itp liczę na Waszą pomoc wiadomo pośpiechu nie ma więc czasu jest trochę bo jak wiadomo ta morszczyzna to okropny wydatek :)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Cześć. Zapraszam do siebie , nie pożałujesz.
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Jasne oczywiście że zaglądnę na jakąś kawę i wiedzę morską której najbardziej mi w tym momencie potrzeba do wchłonięcia xd
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Kompletacja sprzętu ciąg dalszy :)

Na początek parę gratów typu Refraktoemtr Red Sea , miernik TDS oraz drugi pomiar zasolenia GroTech Areometr
Obrazek

wymieniłem również filtr RODI
Obrazek

no i najważniejsze doszła nowa lampa Led 210W "No Name" (pewnie chinka jakaś ) :) oczywiście używka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

więc pozostaje jeszcze jakaś sól no i trochę żywej skały pytanie ile tego potrzeba na tą kosteczkę ??
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Miałem taką lampę. I nawet fajnie świeci. Od razu Ci podpowiem, musi wisieć około minimum 40cm nad taflą wody.
Skały zalezy jakiej ale około 10-15kg, zależy dużo od Ciebie.
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Lampka ok podwiesi się wyżej ;) a jeszcze mam pytanie grzeniu czy masz może jakiś sprawdzone źródło gdzie nabyć tą skałę oraz czy będzie możliwość w któryś dzień podjechania i skalibrowania u Ciebie tych przyrządów do pomiaru zasolenia oraz zaczerpnięcia wiedzy :mrgreen:
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Szykuje sie ciekawy projekcik
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
jacek12
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2012, 16:09
Imię: jacek
Lokalizacja: łańcut(okolice)
Akwarium: 90l morskie
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: jacek12 »

o skałę zapytaj w Trzebownisku powinni mieć
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Skałę żywą kupuje w Erybce, suchą można u Lufta w Salariasie. Ogólnie można z drugiej ręki ale trzeba sprawdzić akwarium z jakiego jest wyjmowana. Zależy od Ciebie jak bardzo Ci się spieszy. Jak masz czas to najprędzej złapiesz mnie na weekendzie, zapraszam.
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Dzięki za info odnośnie skały :) odnośnie pośpiechu to spokojnie nigdzie się mi nie spieszy na obecną chwilę kompletujemy, następnym wydatkiem będzie sól myślałem o Red Sea Coral Pro Salt nie wiem czy dobry wybór na początek ale gro osób mi ją polecało.

grzeniu odezwę się pod koniec tygodnia na pw.
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

W końcu ruszyło a to za dużą sprawą kolegi grzeniu wielkie dzięki :)

mam już tydzień i skały 14kg żywa do tego żywy piaseczek 9kg i mam już pierwszych mieszkańców typu jeden wieloszczet dostrzeżony , apitazja no i asteriny

Obrazek

Obrazek

Obrazek
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

gdzie kupowałeś skałe ? i co to za fajna włączniki na samej górze w "piwnicy" ? ;]
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

skała u grzeniu zakupiłem co to wtyczek to listwa zasilająca rack miałem taką na stanie i powiem idealna ;)
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

o kurde cena za listwe powalająca ;]
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Porządek w szafce taki że aż mi wstyd jak patrze u siebie.
Skała wygląda super!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”