Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

brązowe gloniska wrrrrrr

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

A moze to jednak brunatnice? Bo na tym filtrze robią się nitki.. Ewentualnie i to i to.

Obrazek

Widać też, że ten skrętny nurzaniec sobie radzi, a te prostę, gniją..
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Brunatnic praktycznie nie ma w akwariach słodkowodnych. Poczytaj o nadmiarze nagromadzonego DOC i zobacz czy pasuje do tego co masz. W skrócie - brązowa maź, łatwo odchodzi po przetarciu i rozpływa się w wodzie, powoli osiada na wszystkim, potrafi bąblować.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2017, 19:49 przez TMK, łącznie zmieniany 1 raz.
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

TMK, Faktycznie to moze byc ten DOC tylko niestety nie ma nigdzie jasno podanego sposoby walki. Może pora wyczyścić filtr z syfu? Bo ten nalot wychodzi właśnie z filtra. Cała gąbka jest brązowa i wszystko brązowieje na wysokości wylotu filtra

Dosypanie podłoża coś da? Czy tylko pogorszy
Ostatnio zmieniony 11 sty 2017, 19:54 przez proxlee, łącznie zmieniany 1 raz.
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Też się z tym bawię od miesiąca... Czyszczenie trochę pomaga, gupiki bardzo pomagają, a podobno najlepsza jest chemia tj. MICROBE-LIFT Gravel & Substrate Cleaner. Niestety na moje akwa (łącznie 628l) za droga zabawa. Na razie czyszczę i obserwuje dziadostwo.
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Dosypanie podłoża coś da? Czy tylko pogorszy?

Gupiki? Jedzą ten nalot?

Jak ty je czyścisz? Z filtra wiadomo zdrapie bez problemu. Ale z gąbki czy z podłoża i roślin?
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Gupiki skubią z pełnym zaangażowaniem, wpuściłem z 20szt i zero żarcia. Przez ostatnie trzy dni dużo ubyło :)
Szyby czyszczę kartką kredytową (w końcu do czegoś się przydała), rośliny i skały otrzepuje i/lub delikatnie szczoteczką do zębów, schodzi. O 100% metodzie nie znalazłem informacji w necie (poza tym środkiem - podobno to koncentrat bakterii). Zwiększyłem też nawożenie makro i łudzę się, że zielsko wystartuje i unormuje akwa.
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Zrobiłem podmiane 50%, wyczyściłem gąbke (przy okazji prawie filtr rozwaliłem) wyciąłem wiekszość zainfekowanych, polałem carbo po roślinach, wpuściłem gupiki. Nie było mnie 4 dni bałem się, że będzie masakra ale jest dobrze :) Na filtrze już nie powstaje te nitki, na roślinach nie przybyło nalotu :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”