Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

powrót do akwarystyki rybnej 112 litrów nowy projekt ;)

Potrzebuję Waszej pomocy bo w roślinach i rybach jestem zielony :)

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Szymel89 pisze:Ładny Scarlet badis ,ale jakby tak miał z 8 cm :) Można by je dać tylko zamiast Parki/Haremu troszkę większej ryby jak się domyślam...
No to w takim razie nie Scarlet Badis, a Badis badis. Pasuje również pod względem koloru:
Szymel89 pisze:coś niebieskiego może.
Małe ryby polecałem świadomie, bo:
- chciałeś utrzymać krewetki
- optycznie lepiej wyglądają w niezbyt dużym akwarium, zwłaszcza zarośniętym, bo bujna roślinność optycznie pomniejsza zbiornik względem ryb
- są lepszym wyborem pod delikatne szczupieńczyki; zaproponowany teraz B. badis też będzie pod tym względem ok, ale już silne apiściaki typu kakadu całkowicie odpadają
Szymel89 pisze:Oświetlenie będzie troszkę pokombinowane:
2x18W T8 865 i Fluora
1x15W T8 Philips Aquarelle
1x24W T5 Sylvania Aquastar
Oj, trzeba będzie zadbać o dywan na powierzchni, żeby rybom mózgi nie wyparowały.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

utopia.....


1. odradzam Ci duże ryby do roślinniaka
2. polecam PLED 1W, a nie świetlówki
3. podłoże aktywne ma niewiele wspólnego z występowaniem glonów a w niektórych warunkach możesz nabawić się sinic, oczywiście nie odradzam podłoża aktywnego wręcz przeciwnie, ale gdybym miał drugi raz wybierać to raczej AS II plus
4. odłożyłbym zarybianie zanim rośliny porządnie nie podrosną czyli 2-3 tygodnie, a w szczególności kirysków
5. krewetki możesz trzymać jakie chcesz dosłownie każde będą się plenić, ale jest jeden warunek, w dużym zbiorniku musi być CO2 które ustabilizuje poziom PH np 6.5-6.6 lub 6.6-6.7, ale niestety ta dowolność w obniżaniu PP ma swoje ograniczenia, niestety samo puszczenie Co2 na pałę nawet przez całą dobę nie gwarantuje Ci niczego

polecam Ci:
1. http://www.mirekkon.pl/co2.htm
2. http://www.mirekkon.pl/galeriahistoria.htm

i od razu wyjaśniam duże ryby w akwarium roślinnym to wiele problemów

oczywiście od razu piszę że moja droga nie jest jedyną słuszną, Ty wyzbierasz jak tylko napisałem to co myślę

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Póki co chce spróbować na świetlówkach bo mam 3 świetlówki nowei trochę ich szkoda, a że lutować nie umiem to zakup lampy Power Led póki co przekroczy budżet, ale jeżeli jakoś będzie szło to akwarium to pewnie postawie większe z roślinami. Tzn wyższe i głębsze i wtedy już oświetlenie będzie inne.

No właśnie nie wiem sam z tym podłożem, większość Podforaków ma na ziemii i jest piknie :) Myślałem też nad odłożeniem po restartach trochę podłoży dla krewet. Było by bardziej jałowe. Jest też opcja użycia HELP advanced soil, albo jakiegoś krewetkowego bo mam z nimi doświadczenie. Akurat na HELPie najlepiej rośliny rosną.
Tu musicie mi doradzić, bo to że zamówiłem Amazonie, to zawsze postawić można na niej krewetkaria :) u mnie aktywne podłoże na pewno się nie zmarnuje :)

CO2 tak jak pisałem będzie. Jak przyjdzie do zobaczę co jest bo ma w nim być komputer sterujący. Kupiona używka od Areczeq.

Zarybianie oczywiście, nawet po miesiącu jak akwarium dojrzeje. Akurat tutaj nawet testów nie potrzebuję, żeby wiedzieć kiedy akwa jest dojrzałe, bo w ciągu ostatnich 3 lat startowałem jakieś 200 razy.
Co do obsady, to nic nie jest postanowione :) postanowione będzie jak kupię.
mirekkon co byś proponował, np 2 ławice?
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

jeśli chodzi o ryby to swojego czasu byłem zafascynowany

https://www.google.pl/search?q=pseudomu ... 20&bih=947

ale akwa musi być nakryte podobnie jak ze szczupieńczykami lub proporczykowcami i pstrążnicą, bo wyskakują w nocy często

albo kąsaczowate
https://www.google.pl/search?client=fir ... x-Lws6mxXs

Ty wybierasz

ja postawiłem na gupiki i je mam, bo uważam że w moim roślinnym ryby nie są najważniejsze, a że w zasadzie każde inne się rozmnażają ciężko lub nie są takie wytrzymałe jakbym chciał to pozostanę przy gupiku zmiksowanym na maksa bo mam bardzo wiele różnych źródeł z różnymi gatunkami

oczywiście typowa żyworódki takie jak mieczyki czy molinezja (oprócz gupików) do roślinnego mi się nie nadawały, choć bardzo mocna zastanawiałem się nad mieczykiem, starym poczciwym mieczem które nie jest krzyżowany i żył kiedyś w każdych warunkach i w każdym akwarium, niestety dziś to te mieczyki chyba ewoluowały jak niektórzy dzisiejsi faceci na CIOTY.

Oczywiście ktoś napisze, że każdą rybę możesz trzymać w roślinnym, dlatego wybór jest tak ciężki, a jak człowiek już coś wybierze to potem okazuje się że same problemy z tego ma :)
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

no właśnie ja bym tutaj chciał troszkę połączyć roślinniaka z rybami bo jak widziałeś ich nie mam :D

Od zawsze lubiłem pielęgniczki czy ryby właśnie typu Badis Badis... nie wiem sam...piękny jest też Proprczykowiec z Kap Lopez..

Będę kompletował obsadę powoli, zaczynając od ławicy.
Co raz bardziej jak przeglądam strony skłaniam się w stronę Ramirezki Electric Blue...
marian
Posty: 82
Rejestracja: 13 lis 2016, 19:54
Imię: marian
Lokalizacja: Rio
Płeć:

Post autor: marian »

Fantomy i ramirezy eksterminuja krewety w zaskakująco krótkim czasie. Będziesz miał co oglądać :)
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Ja bym Ci polecił rybki o nazwie pseudomugil pascai, będzie ciężko z dostępnością w naszym rejonie bo ja kupowałem w Poznaniu oraz Krakowie ale rybka ławicowa i stadna, ewentualnie tak jak kolega wyżej pisał furcatusy (bardzo energiczna ryba i żyje w ławicy) oglądanie tych rybek w roślinniaku bezcenne.
Ze szczupieńczyków bardzo podobał mi się zawsze szczupieńczyk karłowaty ale jego akurat nigdy w akwarium nie miałem. Badis Badis też bardzo ładna i fajna rybka tylko też pewnie z dostępnością u nas będzie problem.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Szymel89 pisze:piękny jest też Proprczykowiec z Kap Lopez
z moich doświadczeń związanych z tymi rybami do ogólnego nie polecam, jak coś to jednogatunkowe.
Te ryby były u mnie tak żarłoczne, że podjadały pokarm innym przez co miały problemy żołądkowe i po kilku miesiącach padały. Nie było możliwości dozowania im pokarmu, bo inne ryby z nimi były głodne z zapadniętymi brzuchami. Ale z wyglądu piękne :)
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

kasztan, i z tego co wiem to chyba chłodniejsza woda im pasuje.
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Aphyosemion australe,powinno się hodować,tak jak każdego z proporczykowców w zbiornikach jednogatunkowych,choć nie powiedziane jest że nie można go hodować z innymi gatunkami...proporczykowiec ten jest najczęściej spotykanym gatunkiem proporczykowców w sklepach zoologicznych,a co za tym idzie/zmuszono go poprzez komercje ,do bytowania w warunkach odmiennie innych niż środowisko naturalne.Mix niepożądanych krzyżówek pomiędzy samicami z równie popularnym proporczykowcem gardnera,brak doświadczenia w hodowli tych ryb,niestety zrobił swoje.Nie została utrzymana czystość populacji,swojego czasu,fala masowej hodowli tej ryby ,zawalała sklepy zoologiczne w Polsce....i teraz jest to co jest.
Poniżej przedstawiam w j.angielskim populacje tego pięknego proporca
http://www.wak.aka.org/Ref_Library/Aphy ... strale.htm
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

jak tam przygotowania do odpalenia akwarium roślinnego?
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Stoi, nawet zarosło ale nie mam czasu zrobić posta ;) myślę, że w ciągu tygodnia uda mi się przygotować temat w dziale Galeria ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”