Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

krzyżowanie zbrojników

formy weloniaste

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

krzyżowanie zbrojników

Post autor: miki »

Witam

Jak sprawa się ma z potomstwem gdzie np samiec zbrojnika jest weloniasty a samica np to albinos zwykły ?

czy długość płetw potomstwa bedzie uśredniona czy beda osobniki z długimi płetwami i krótkimi ?

dżekns
;)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Może być różnie, zależy od tego co parka rodzicielska odziedziczyła po przodkach.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Ja np. miałem samca LDA16 i samice albino, a młode wszystkie wyglądały jak zwykłe :/ Więc nie przewidzisz, co będzie z tego.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
micjan
Posty: 68
Rejestracja: 24 maja 2013, 21:08
Imię: Wojtek
Lokalizacja: zaczernie
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: micjan »

Dziedziczenie jak w Prawie Mendla. Zwykły glonojad jest homozygotą dominującą lub heterozygotą, a złoty homozygotą recesywnym. Jeżeli skrzyżujemy Glonojada zwykłego homozygotę ze złotym otrzymamy wyłącznie heterozygoty czyli ciemne. Ale w przypadku krzyżowania glonojada zwykłego heterozygoty ze złotym teoretycznie otrzymamy 75% złotych.

[ Dodano: 2017-02-05, 20:52 ]
SDD w Twoim przypadku jest podobnie. Gdybyś potomstwo, które jest heterozygotą skrzyżował między sobą otrzymasz ok 25% złotych. W przypadku LDA16 trzeba wyszukiwać z plamkami i odtwarzać.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

micjan, a wytłumacz mi dlaczego przy 2 LDA 16 wyszły mi złote?
charta non erubescit
micjan
Posty: 68
Rejestracja: 24 maja 2013, 21:08
Imię: Wojtek
Lokalizacja: zaczernie
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: micjan »

Ze skrzyżowania glonojada z długą płetwą ze zwykłym wychodzą część z krótszymi a większość z nieco wydłużonymi jakaś część będzie też normalna. Z takiego krzyżowania rzadko zdarzają się z bardzo długimi płetwami. Należy prowadzić selekcję na długość wybierając do rozrodu rodziców z jak najdłuższymi płetwami.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

To proste i I prawo Mendla ma tu w 100% zastosowanie. Najwidoczniej oboje rodziców miało utajony gen po złotych przodkach. Zbrojniki niebieskie są podręcznikowym przykładem tego co odkrył ten czeski zakonnik. :D
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
micjan
Posty: 68
Rejestracja: 24 maja 2013, 21:08
Imię: Wojtek
Lokalizacja: zaczernie
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: micjan »

Są odstępstwa od Prawa Mendla. Jak otrzymałeś ok 25% złotych to w porządku chyba, że inaczej to mogły geny zmutować.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

To w odniesieniu do barw, długość płetw dziedziczy się w bardziej skomplikowany sposób.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Miałem samca i samice LDA 16 i 100% młodych po nich w jednym miecie było złotych. Raz zdarzyło mi się kilka złotych kilka niebieskich i kilka rdzawych. Nigdy nie miałem 100% rdzawych. Dziwne to dla mnie było bardzo. Teraz młodych nie widzę bo przy skalarach nie wychowasz nic :ściana:
charta non erubescit
micjan
Posty: 68
Rejestracja: 24 maja 2013, 21:08
Imię: Wojtek
Lokalizacja: zaczernie
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: micjan »

Cechy jakościowe są cechami na, które ma wpływ niewielka ilość genów i są to cechy do przewidzenia na przykład barw osobnika. Natomiast cechy ilościowe to już za dużo za dużo że by się bawić w genetyka.

[ Dodano: 2017-02-05, 21:18 ]
Mogą na przykład wystąpić geny letalne i osobniki ciemne wymarły podczas któregoś etapu rozwoju.
Awatar użytkownika
djmcg
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2010, 16:32
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160L,35L,5L
Płeć:

Post autor: djmcg »

Moje doświadczenie jest takie ze w większości po matce otrzymuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”