Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Micro/Micro plus firmy Intermag w akwarium

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
fox-u
Posty: 47
Rejestracja: 18 gru 2014, 21:38
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: fox-u »

Taa :) Wyemancypowałem się z rozentuzjazmowanego tłumu :)
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Ponieważ nie ma już mikro intermag , o mikro plus też nic nie słyszałem ( a leję ) to chciałbym zapytać co to za środek , bo na stronie producenta z oznaczeniem mikro plus jest tylko środek Hydropon Mikro plus . Czy to o nim mówimy? Macie gdzieś jego skład? Na butelce Mikro był cały skład i koledzy podają go w pierwszym poscie , na stronie producenta też jest , tyle że nie wiem czy to ten sam "mikro plus". 8)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Obecnie jest to: http://intermag.pl/nawozy/nawozy-do-fer ... mikro-plus
Stosowałem bez krępacji bo nie zauważyłem tego "Hydropon" i stosowałem jak "stary".

Patrząc na mój kalkulator to chyba te namiary mikro są dobre. Liczy tak samo jak są namiary na powyższej stronie.

Ciekawe, że jest tu azot. Na szczęście w takich ilościach, że nie komplikuje obliczeń (tj. nie zwiększa w sposób zauważalny w akwarium).
Ostatnio zmieniony 27 lip 2016, 6:05 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

A to OK. Dla kolegów obawiających się podawania mikro plus - powiem że swoim podawałem nawet po 10ml na 200 litrów... bez rozcieńczania i nic złego ani ze ślimakami ani rybami się nie działo . Ani nawet z narybkiem pielęgnic (barwniaki).
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Czy nie rozcieńczone nie wprowadza do akwarium za dużo miedzi??? Pytam bo często rozcieńczone, a w zwiększonej dawce podnosi miedź do wartości zabójczych dla organizmów.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Dużo zależy od pH wody. Im wyższe tym więcej metali ciężkich przechodzi w formę nierozpuszczalną więc przestaje być groźne. Oczywiście nie testowałem jakichś kosmicznych dawek ale był moment że lałem 0,4 - 0,6 mg/l Fe i wszystko było O.K. Ostatnio leję 0,1 a jak więcej to pali mi czuby. Zapewne chodzi tu o dobór roślin, które były kiedyś inne bo nie mam innego wytłumaczenia. No chyba, że chodzi o ten zmieniony mimo wszystko skład.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

zulix pisze:Dużo zależy od pH wody. Im wyższe tym więcej metali ciężkich przechodzi w formę nierozpuszczalną więc przestaje być groźne. Oczywiście nie testowałem jakichś kosmicznych dawek ale był moment że lałem 0,4 - 0,6 mg/l Fe i wszystko było O.K. Ostatnio leję 0,1 a jak więcej to pali mi czuby. Zapewne chodzi tu o dobór roślin, które były kiedyś inne bo nie mam innego wytłumaczenia. No chyba, że chodzi o ten zmieniony mimo wszystko skład.
Bardziej chodzi mi o miedź Cu. Bo żelazo wiadomo upali coś lub nie ale miedź może według kalkulatora zabić obsadę. Zwróć uwagę że w naszych zbiornikach Ph waha sie w granicach 6.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

pawprz pisze:Zwróć uwagę że w naszych zbiornikach Ph waha sie w granicach 6.
Tak, ale Max pisał o swoim akwarium. Tam nie stosuje CO2 a więc siłą rzeczy pH jest raczej > 7, może nawet w okolicach 8 (nie chce mi się szukać w jego temacie, czy badał pH).
Wszystkie jony metali ciężkich: miedź, żelazo, mangan, ... są czułe na pH. Nieco pomaga im chelatowanie, ale to też nie do końca. Nie wiem też jak jest z pobieraniem metali przy różnym pH (i jednakowym stężeniu tych jonów). Wydaje mi się, że przy niższym pH pobierają więcej.

Co do miedzi i zabicia obsady to nie wiem. Nie znamy dokładnych danych z badań. Ktoś tam coś szacował i tyle. Rośliny wytrzymują więcej niż zwierzyna ale te też nie są aż tak czułe jakby ktoś myślał. W preparatach antyglonowych i antyślimakowych jest miedź i roślinom nic się nie dzieje. Ryby też zwykle żyją. Często padają krewety.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

zulix pisze:Tam nie stosuje CO2 a więc siłą rzeczy pH jest raczej > 7, może nawet w okolicach 8 (nie chce mi się szukać w jego temacie, czy badał pH).
Owszem, badam i staram się utrzymywać w okolicach 6 i na pewno nie więcej niż 7. Jest dużo garbników , torf itp. No i dużo roślin . W tej chwili zmierzyłem po tygodniu od podmiany i podania "kwaśnych"( to będzie jutro) - jest 6,8.
Aha - trzeba też pamiętać że podawany aldehyd glutarowy nie tylko sam jest źródłem węgla, ale też ułatwia przyswajanie żelaza i innych pierwiastków szczególnie gdy woda jest choćby lekko zakwaszona.
trelemorele
Posty: 55
Rejestracja: 05 paź 2012, 16:32
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: trelemorele »

Witam. Czy ten nawóz Mikro Plus Intermag ma jakiś termin ważności, przydatności do naszych akwarystycznych zastosowań? Mam w koncentracie (w sensie nie rozrabiany) odkupiłem kilka setek od forumowicza gdzieś w 2013r i nie wiem czy mogę go jeszcze zastosować :lol: . Pozdrawiam
karafka123
Mecenas
Posty: 69
Rejestracja: 11 gru 2016, 19:04
Imię: staszek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Roślinne 375L
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: karafka123 »

Na moim opakowaniu pisze 3lata ale na drugim Fe nowszym już minimum 3 lata czyli producent gwarantuje minimum 3 lata że produkt nie straci na jakości , nawozy to nie lekarstwa i można je stosować po terminie - do kiedy, niestety nie mam takiej wiedzy to działka chemików .
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: Micro/Micro plus firmy Intermag w akwarium

Post autor: vasteq »

Rozrabiam Micro Intermagu kupiony na allegro (BioLine), do tego Fe w płynie i sporządzam wg zawartej instrukcji na większą zawartość żelaza:

"Do 470ml wody destylowanej dodać 10ml koncentratu Micro Plus i 22ml koncentratu Żelaza Plus (dostępny na pozostałych aukcjach). 10ml takiego nawozu podnosi poziom Fe o ok. 0,3mg/L w 100L wody. Przepis ten sprawdza się w większości akwariach."

To czy taki roztwór wymaga dodawania konserwantów (Sorbinian Potasu i Kwas askorbinowy)? Pytam ponieważ popełniłem chyba błąd i zamiast dodać do świeżej wody RO to dodałem do sporządzonego już roztworu, skutkiem czego nawóz zrobił się mocno ciemny, prawie czarny. Czy zaszła jakaś reakcja?
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Re: Micro/Micro plus firmy Intermag w akwarium

Post autor: Tomasz S »

Taka ciekawostka. Mikro plus chelatowane jest teraz EDTA.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”