Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kalkulator zulixa - instrukcja obsługi

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Kalkulator zulixa - instrukcja obsługi

Post autor: zulix »

Trochę uporządkowałem sprawę, czyli napisałem instrukcję obsługi do kalkuatora :) bo przez chaos w poprzednim opisie część z opcji nie była wykorzystywana. Kalkulator niestety nie jest rozwijany choć miałem kilka pomysłów i w wersji beta są u mnie na kompie ale jako niesprawdzone nie publikuję. Straciłem motywacje i to wszystko. Raczej szybko nie wróci.

Kalkulator jest pod linkiem: http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... a_wody.xls i do swojej pracy potrzebuje Microsoft Excel.

Po ściągnięciu i otwarciu pliku otrzymujemy ekran:
Obrazek
Jest to opis kalkulatora. Na dole, w zakładkach jest dostęp do kolejnych skoroszytów, które stanowią moduły obliczeniowe.

I. Moduł "Podstawowe
I tak klikając na zakładkę "Podstawowe" otrzymujemy arkusz w którym liczymy najbardziej podstawowe rzeczy dotyczące nawożenia.
Moduł ten składa się z 2 części:
1. Kalkulator do tworzenia typowego nawozu...
Do obliczeń podstawowych czyli dla początkujących ten moduł w zupełności wystarczy do obliczania ilości podstawowych soli potrzebnych do zrobienia nawozu.
Można tu policzyć jak przygotować nawóz którego skład ktoś nam podpowiedział (lub sami go znamy). Przykładowo wiemy, że mamy do akwarium dodawać tygodniowo 15 mg/l potasu (K), 10 mg/l azotanów (NO3), 1,2 mg/l fosforanów (PO4) i 4 mg/l magnezu (Mg) to wypełniamy lewą stronę pozycji "1" co jest zaznaczone jako blok: "Chcę mieć". Dodatkowo musimy dać opcje dotyczące sposobu nawożenia tj. wielkość akwarium, objętości nawozu, który chcemy zrobić oraz codziennej dawki nawozu. Po wypełnieniu tych pól uzyskuje się informację ile należy rozpuścić soli: siarczanu potasu (K2SO4), azotanu potasu (KNO3), wodorofosforanu potasu (KH2PO4) i siarczanu magnezu 7-wodnego (MgSO4x7H2O). Te sole należy rozpuścić w wodzie tak aby powstała zadana objętość nawozu. Jeżeli objętość wody jest za mała (tj. nie ma możliwości rozpuszczenia wszystkich proszków w tak małej ilości wody) to arkusz da znać (alarm jest jednak tylko szacunkowy i przy roztworach stężonych składających się z wielu soli i tak nie wszystko się rozpuści mimo, że arkusz nie zasygnalizuje błędu). Zamiast siarczanu potasu (K2SO4) arkusz sugeruje też wykorzystanie chlorku potasu (KCl) i podaje jego ilość. Którą substancję wykorzystać to już kwestia dyskusyjna. Jak nie jesteś pewien to bierz K2SO4.
Wygląda to np. tak:
Obrazek


2. Kalkulator do obliczania dawek....
Tutaj liczymy "od tyłu" czyli wpisujemy ile odważa się gramów soli, ile robi nawozu, ile dodaje... i w rezultacie jakie otrzymuje się dawki dzienne i tygodniowe. Są to już obliczenia dla bardziej zaawansowanych rośliniarzy. Pozwalają wykorzystać tu też nawozy mikro oraz wybrane nawozy firmowe aby nawozić akwarium nimi lub równocześnie i nimi i solami. Niestety pojawiło się sporo nowych nawozów ale ich nie ma w kalkulatorze z braku motywacji (czyli braku nowej wersji).
Ostatnio zmieniony 16 mar 2017, 20:24 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kolejny moduł kalkulatora to moduł Makro. Służy on do obliczeń składników makro i zmian wybranych parametrów wody związanych z nawożeniem składnikami makro. Moduł jest do wykorzystania przez bardziej obytych agronomów (początkującym polecam mimo wszystko moduł poprzedni).

Jak go wybierzemy zobaczymy coś podobnego jak tutaj:
Obrazek
Tradycyjnie wpisujemy wielkość akwarium (wody), objętość nawozu jaką chcemy uzyskać oraz jego dawkę dzienną (jednorazową).

Masy "proszków" wpisujemy w tabelkę. W pionie mamy wypisane aniony, np. siarczany (SO4), azotany (NO3), fosforany (PO4), węglany (CO3), .... a w poziomie metale: potas (K), magnez (Mg), ...
Pamiętajmy, że nie wszystkie kombinacje anionów i kationów używa się do nawożenia akwarium ale kalkulator liczy wszystkie na potrzeby eksperymentowania :)


Przykład obliczeń
Chcemy przygotować nawóz magnezowy.
Na skrzyżowaniu takiego "magnezu" (Mg) i "siarczanu" (SO4) leży siarczan magnezu, MgSO4 i tam należy wpisać ilość gramów. Pod tą liczbą wpisuje się też liczbę cząsteczek wody zawartej w budowie związku handlowego. Dla MgSO4 zwykle jest to 7 bo zwykle mamy do czynienia z MgSO4 x 7H2O lub 0 jak mamy preparat bezwodny czyli tylko MgSO4 - jaki mamy odczynnik musimy wiedzieć bo siedmiowodny jest o połowę mniej zasobny w magnez jak bezwodny. Te najczęściej używane sole w akwarium zaznaczyłem dla wygody na niebiesko (ale jak wspomniałem łatwiej je liczyć w module podstawowym)..
W podsumowaniu mamy to co zwykle, czyli zawartość składników nawozowych jako dawka jednorazowa i od razu dla wygody po pomnożeniu przez 7 (tygodniowa) - to dla tych co dozują codziennie.

Poniżej tabelki zaczyna się blok eksperymentalny w którym można zdefiniować związek, którym chcemy nawozić (na screenie są to 2 ostatnie linijki na dole ekranu).
Tutaj definiujemy związki,lub ich miksy (bo można ty liczyć nawozy ogrodnicze makro lub część makro nawozów rolniczych).
Jest to w formie:
% - zawartości związku/jonu - ilość gramów
I teraz jeśli wypełnimy pierwszą widoczną pozycję to
100% o zawartości mocznika 5,00 g
oznacza, że używamy czysty mocznik (100%-owy) i wzięliśmy go 5 gramów

ostatnia pozycja na zdjęciu:
10% zawartość NO3 10,00 g
oznaczałaby, że użyto 10 gramów jakiegoś nawozu w którym jest 10% składnika NO3.

Ponieważ skład nawozów ogrodniczych różnie się definiuje to musimy poczytać ich skład i wpisać w odpowiednią pozycję. Przykładowo potas podaje się często nie w postaci pierwiastka (K) tylko tlenku (K2O). Kalkulator potrafi liczyć te warianty.

Po wpisaniu ilości eksperymentalnych nawozów otrzymujemy wyniki obliczeń różnych postaci makroelementów.
Wiadomo, że makroelementem jest azot (N2) ale najczęściej podajemy go jako azotany (-NO3), czasem podajemy jako jony amonowe -NH4 a czasem jako forma amidowa (mocznik). Kalkulator przelicza to wszystko do postaci uniwersalnych, np. NO3 bo do takich jednostek jesteśmy bardziej przyzwyczajeni. W ten sposób możemy porównać np. ilość dodanego azotu przy nawożeniu różnymi substancjami - i saletrą potasową i saletrą amonową, siarczanem amonu, mocznikiem.....

Często istotna jest wiedza o balaście jonów, które nie są zwykle brane pod uwagę jako składniki nawozowe a wprowadzamy je wraz z nawozami. Są to siarczany (-SO4), chlorki (-Cl), węglany (=CO3 i -HCO3), sód (Na+), wapń (Ca+2). Te rzeczy również są wyszczególnione w tabelkach wynikowych. Oprócz stężeń dodawanych składników jest też informacja dotycząca zmian twardości ogólnej i węglanowej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kolejny moduł to moduł Mikro
Zasada działania i wpisywania jest podobna jak w module Makro więc chyba większy opis nie jest konieczny.
Typowy ekran podczas pracy wygląda tak:
Obrazek
Najważniejsze kationy i aniony są umieszczone w identycznej w formie tabelce jak było to przy makro.
Związku boru i molibdenu są zamieszczone oddzielnie.

Na dole jest też analogiczny blok liczący dozowanie dowolnego związku w którym znamy udział pierwiastka.
W ten sposób możemy sobie policzyć, np. glukonian żelaza, który nie jest ujęty oddzielnie bo w tamtych czas nie był używany.
Każdy z kationów może być podany w formie chelatowanej lub nie. Forma niechelatowana jest mniej trwała w roztworze i jeśli ktoś chciałby samodzielnie schelatować takie związki to w kalkulatorze dostanie policzone namiary EDTA. Może niepotrzebnie są 2 tabelki na związki z mikro i chelaty z mikro bo przecież kalkulator może liczyć chelatory a czy ktoś je użyje to już jego decyzja. Miałem taki koncept rozdzielenia różnych typów związków bo przecież ktoś może chcieć dać do nawozu zarówno chelat żelaza jak i np. siarczanu manganu.

Oczywiście kalkulator liczy dawkę codzienną i siedmiodniową na podstawie zadanych wartości.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kolejny moduł to nawozy ogrodnicze
Czasem chcemy spróbować nawozić akwarium ciekłymi nawozami ogrodniczymi.
Jeżeli chcemy nawozić nawozami sypkimi to należy wybrać odpowiednie zakładki makro lub mikro.
Tutaj mamy tylko obliczenia dotyczące nawozów ciekłych. Oczywiście substancje stałe można rozpuścić w wodzie robiąc koncentrat który będziemy później używać do komponowania własnych nawozów ciekłych. Na samym dole kalkulatora obliczenia z tym związane.
Po wybraniu zakładki ogrodnicze pojawia się coś takiego:

Obrazek

Poza typowymi dla kalkulatora pozycjami: objętość wody, objętość nawozu... są informacje dotyczące składu nawozu. Te rzeczy trzeba przepisać z ulotki opisującej nawóz. Ponieważ wiele składników jest opisywanych na etykiecie w różny sposób trzeba wpisać dokładnie w takiej postaci jak jest na etykiecie, przykładowo azot (N) amidowy to będzie pierwsza pozycja "Podany jako (Azot, N) w formie: - amidowej. Gdy pisze o zawartości azotanów (NO3) to należy wybrać opcje "jako jony azotanowe (NO3)" a nie pierwsza pozycję "...azot, N w formie azotanowej". Chodzi tutaj o rozróżnienie przypadków kiedy podaje się zawartość azotu (w postaci np. saletry) a kiedy podaje się zawartość azotanów. Kalkulator przelicza wszystkie formy azotu w inne aby można było porównać np. nawożenie nawozami zawierającymi mocznik z nawożeniem NO3 do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Niestety czasem zamiast stężeń w gramach na litr czyli w jednostkach w jakich należy wpisać do kalkulatora na etykiecie pojawia się zawartość w % masowych. Wtedy należy skorzystać z formularza znajdującego się poniżej głównego bloku kalkulatora aby przeliczyć na g/l:
Obrazek

Na ekranie powyżej można zobaczyć sposób przygotowywania koncentratów i obliczeń z tym związanych. Przykładowo biorąc 100 g jakiegoś sypkiego nawozu (np. 5% chelatu Fe) rozpuszczamy go tak aby zrobić 1 litr koncentratu. Wtedy arkusz policzy ile mamy g/l tego Fe w koncentracie. No i te dane można wrzucić do obliczeń w górnej części kalkulatora.

Moduł nie jest jakoś wybitnie użyteczny ale miałem etap zabawy z nawozami ogrodniczymi i był bardzo przydatny. Dopóki nie zrobiłem modułu "podstawowe" był jedynym miejscem gdzie można było policzyć ogrodnicze nawozy mikro, np. nawóz Intermagu czy symfonię złota. Może innym też się przyda do zabawy.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2017, 20:26 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dzisiaj dla bardzo niskobudżetowych... i nie tylko.
Moduł Rozpuszczanie
Obrazek

Moduł służy głównie tym, którzy nie mają wagi i maja problem z policzeniem namiarów soli przy potrzebie zrobienia nawozów makro.
Są uwzględnione tu nie tylko najpopularniejsze sole ale i rzadziej używane.
Zasada na której opiera się kalkulator jest taka, że w wodzie nie da się rozpuścić nieskończonej ilości żadnej soli. Jest pewna graniczna wielkość, różna dla każdej temperatury, zwana rozpuszczalnością. Więcej rozpuścić się nie da w tej temperaturze. Skoro tak to można zrobić roztwór nasycony i potem dozować objętością stężonego roztworu i uzyskiwać nawóz o dość precyzyjnych namiarach.
Najczęściej mamy w domu 20C więc kalkulator liczy wg rozpuszczalności w tej temperaturze.
Dokładniej...
1. Rozpuszczamy sole w wodzie w temperaturze wyższej niż te 20C - może być wrzącej. Ile rozpuścić soli wiem mniej więcej na podstawie tabelki z danymi literaturowymi poniżej. Widać więc, że np. K2SO4 w temperaturze 20C rozpuszcza się w ilości 11,11 g/100 ml wody. Aby zrobić roztwór nasycony powinno być więcej soli niż wynika z tych danych. Mając kupioną torebkę np. 100 g z alledrogo dzielimy 1000/11 około 900 ml wody. Dla pewności lepiej brać mniej - np. 800-850. Grzejemy tą wodę i wsypujemy torebkę. Powinno się rozpuścić do końca. Teraz czekamy aż wystygnie, np. do przyszłego dnia. Po ostygnięciu powinniśmy widzieć w cieczy kryształy na dnie czy ściankach. Wtedy mamy roztwór nasycony.
3. Liczymy teraz ile ml koncentratu należy użyć aby otrzymać podczas dozowania nawozu określone dawki. Robimy to standardowo wypełniając pozycje: wielkość akwarium, .... i kombinując z objętościami koncentratu aż wyjdą wymagane dawki makroelementów.
4. Po odmierzeniu dawek rozpuszczonych soli rozcieńczamy w butelce końcowej i nawóz jest gotowy.

Uwagi.
1. Dotyczy i poprzednich modułów podstawowe i makro - nie należy wykonywać nawozów mieszanych w których stężenia soli są bliskie rozpuszczalności gdyż wtedy na pewno wytrącą się kryształy i nawóz się zdestabilizuje. Nawet jeżeli kryształy nie wytrącają się od razu w nawozie to często zapychają później urządzenia do podawania nawozów, dozowniki z pompką itp. Lepiej stosować roztwory bardziej rozcieńczone mimo konieczności podawania ich większej ilości.

2. Trwałość nasyconych roztworów soli (takich z kryształami na dnie) gdy zabezpieczy się od wyparowania wody jest praktycznie nieograniczona. Ja miałem kiedyś kanister z K2SO4 z którego pobierałem roztwór przez dwa lata. W stężonych roztworach soli nie przeżyją grzyby, glony i bakterie, które mogłyby zniszczyć nawóz.

3. Dokładność takiego sposobu tworzenia nawozu jest duża - o niebo większa niż dozowanie soli za pomocą odmierzania objętości proszków.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Moduł Węgiel służy tworzeniu "nawozów" które wzbogacą rośliny w węgiel.
Jest to kalkulator eksperymentalny chociaż wiele osób sprawdziło z powodzeniem różne warianty.
Idea kalkulatora jest taka, że wszystko co wprowadzamy do akwarium ulega w nim przemianom.
1. Aldehyd glutartowy (który jest składnikiem typowego firmowego "węgla w płynie" wnika do komórek roślinnych w postaci niezdegradowanej do CO2. Dlatego od lat nie mówi się na te preparaty "CO2 w płynie" co na początku było powszechne.
2. Reszta moich rzeczy obliczeniowych dotyczy sposobu wytworzenia CO2 w zbiorniku.
  • Jeżeli są to substancje organiczne to mogą ulegać biodegradacji. Dotyczy to substancji znanych naturze więc trudno tu uwzględniać wszystkie związki organiczne. Oczywiście dla nas istotna jest łatwość dostępu i cena specyfiku.
  • Podczas "usuwania" kH czyli zakwaszania wody bufor węglanowy ulega zniszczeniu i wydziela się wolny CO2. Ten jest oczywiście źródłem węgla w zbiorniku. Należy o tym pamiętać i podczas obniżania kH w zbiorniku różnymi preparatami kH- gdyż można wytruć ryby za pomocą CO2. W podanym niżej przykładzie zmieniamy kH o 2 jednostki. Ilość wydzielonego CO2 natychmiast to 15,7 mg/l. Jeżeli mamy w akwarium roślinnym około 30 i dołożymy ze zmiany kilku stopni kH to ryby odlecą w niebyt.
  • Awaryjnie, dorywczo - jak nam np. skończy się butla CO2 na świętach można wykorzystać też wody gazowane. Są wody w których opisano dokładnie stężenie wolnego CO2 a są określane jako "gazowane" czy "lekko-gazowane". Tu mamy więc problem z wpisaniem zawartości CO2 w butelce. Raczej nie stosujemy wód mineralnych gdyż to wymagałoby jeszcze zbilansowania minerałów w nawożeniu.
Obrazek

Co testowaliśmy na forum?
- aldehyd glutarowy - ale to chyba już większość testowało
- ocet, kwas cytrynowy - przy okazji obniżają kH a więc efekt powstawania CO2 jest podwójny.
- alkohol etylowy (przy niskim pH wody małe ilości nie szkodzą) - nie polecam jednak
- mocznik - beściak - źródło i azotu i węgla. Oczywiście z uwagi na dodatek azotu nie można go sypać nieograniczonych ilości.
- cytryniany, winiany i octan potasu/magnezu - bezbalastowe nawożenie potasem i magnezem. Nie dokłada się do wody siarczanów ani chlorków.

Nie testowałem potencjalnie trujących substancji: kwasu szczawiowego i szczawianów

Interpretacja wyników może być dla niektórych kubłem zimnej wody. Większość z nas stara się aby w wodzie było 20-30 mg/l CO2. No i wrzucając np. 'węgiel w płynie' wychodzi nam duuuużo mniej. Poza tym te 20-30 mg/l jest w postaci ciągłej a nie wrzucana na raz. Można się zatem spodziewać że w ciągu doby do wody podamy kilka razy więcej niż te 20-30 mg/l.
Świadczy to niestety o bardzo nieefektywnym przerabianiu CO2 na biomasę roślinną. Godzimy się z tym bo CO2 jest tani, zakwasza wodę i ... nasz wpływ w efekt cieplarniany jest tylko teoretyczny.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kolejny moduł twardość wody

Jest to moduł pomagający w operowaniu kwasami, głównie mineralnymi dla zmniejszenia twardości węglanowej, kH.
Ponieważ operowanie stężonymi kwasami jest skrajnie niebezpieczne dołożony jest tu blok rozcieńczania kwasów.
Nie-kozaków uprasza się o rozcieńczenie posiadanych zapasów kwasu solnego, siarkowego, fosforowego czy azotowego
do stężenia bezpieczniejszego, np. rzędu 10% i operowanie takim kwasem przy akwarium. Oczywiście nadal jest to bardzo niebezpieczne więc należy zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa opisane w skrócie poniżej bloku obliczeniowego w module.

Po wpisaniu objętości wody, którą chcemy zmiękczyć (np. pojemność akwarium) wpisujemy ilość dodawanego kwasu o konkretnym stężeniu.
Wynikiem jest wartość obniżonej twardości kH.
Przykładem na ekranie poniżej jest zmiękczanie wody w akwarium o pojemności 200 l za pomocą kwasu siarkowego 25%. Jak widać 35 ml takiego kwasu powoduje zmniejszenie kH o około 3 stopnie niemieckie.

Obrazek

Przypomnę rozważania dot. CO2 z poprzedniego postu. Zakwaszenie wody powoduje wydzielenie wolnego CO2 i zakwaszenie wody. Jeżeli spadek kH będzie większy to CO2 zatruje ryby w akwarium. Dlatego trzeba robić to rozważnie, etapami. Nie radziłbym zmniejszać kH wprost w akwarium o wartość większą niż 2. Co innego jest zakwaszanie wody w kanistrach,którą po odstaniu wlewamy do akwarium. Tu można zejść prawie do twardości równej zero.

Co do fragmentu dotyczącego rozcieńczania kwasu to gęstość kwasu o różnym stężeniu liczona jest z zależności liniowej. Stąd obliczenia nie są wybitnie dokładne. Uzyskany kwas np. 10% może być kwasem 9 lub 11%. Dlatego lepiej nie zbijać kH kwasem w ilości dokładnie takiej jak wyjdzie z obliczeń. Zawsze dajemy nieco mniej i po sprawdzeniu wartości parametrów ewentualnie korygujemy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Taki dość mało użyteczny moduł ale czasem przydaje się do szacowania co się dzieje w wodzie w akwarium - moduł stężenia.


Ten moduł liczy zmiany stężeń parametrów, które zmieniają się liniowo wraz z rozcieńczeniem a więc kH, gH, NO3, PO4, K, Ca, Mg, Fe, ....
Nie można go wykorzystać do liczenia pH.

Są tu 2 różne kalkulatory.
1. Liczy kumulacje składników układu.
2. Liczy w jaki sposób dany składnik układu jest usuwany podczas podmianek.

Obrazek

W obu przypadkach nie jest uwzględniana woda, która odparowuje a więc należy oczekiwać błędu rzędu kilka %.

1. Zaczynamy dodawać do akwarium jakiś nawóz, np. NO3 i zastanawiamy się jakie będzie maksymalne stężenie tego makroelementu po dłuższym czasie. Oczywiście woda do podmian, zwykle z kranu też może zawierać ten makroelement - warto wiedzieć ile go tam jest. Dodajemy w postaci nawozu pewna ilość. Nawóz jest jednak zużywany przez rośliny. Nie jest trudno określić ile rośliny zużywają - wystarczy zmierzyć dwukrotnie zawartość np. tego NO3 w wodzie w odstępie np. tygodniowym.Kalkulator uwzględniając powyższe dane jak i wielkość podmienianej wody liczy jakie maksymalne stężenie tego składnika będzie w wodzie w akwarium. Warto czasem sprawdzić przed rozpoczęciem nawożenia czy po kilku miesiącach zawartość składnika nie skoczy nam do niebotycznych wielkości.

2. Tu sytuacja jest odwrotna. Z różnych powodów doszło do kumulacji jakichś składników i chcemy rozcieńczyć wodę w akwarium. Woda z podmiany, nawet jeśli jest to RO może zawierać pewną ilość składnika - jest to uwzględniane. Dla przykładu wg tabeli mamy wartość w akwarium kH = 8. Nasza osmoza jest stara i nieco przepuszcza, rzędu 1,3 kH. Przy podmiance 25% tygodniowo widać po ilu tygodniach twardość wody dojdzie do wymaganej przez nas.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kolejny omawiany moduł to CO2 od kH.
Obrazek
W tym module wyznaczamy stężenie CO2 na podstawie pomiarów kH i pH. Znane są większości osób tabelki tego typu a jak komuś tabelki są za male to ma wzór i może policzyć każdą kombinację kH i pH.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Moduł Pomiary:
Służy do obliczeń twardości kH, gH oraz Ca i Mg za pomocą własnego przepisu analitycznego: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=25802

Po dokonaniu pomiarów analitycznych należy wpisać objętości do formularza:
Obrazek
i zostaną obliczone wartości kH, gH, Ca i Mg.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2017, 20:19 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Moduł PMDD służy do obliczania surowców do w/w nawozu i jego wykorzystanie jest obecnie raczej symboliczne.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2017, 20:15 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Moduł Solniczki służył do obliczeń solenia i odsolenia wody używanej przy rozmnażaniu krewetek Amano itp. W tej chwili nie pamiętam jakie były założenia :P - gdzieś to było opisane ale dawno.
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - instrukcja obsługi

Post autor: kryptokoryna »

Czyli w PODSTAWOWE i jak do Integramu chce dosypać 4g chelatu Fe 13% to wpisuje tak: 4g w S37 i 100mil w S46 i 100mil integramu do S31 i woda 300mil w S32 i razem 500mil w S33. A w komórkach C23 podaje 10mil na dzień i to mi da żelaza 0,5420 (AD32)? Czyli komórka C24 jak się w tym ma? Komórka C24 jak jest liczona w tych wyliczeniach? Jest to ilość chelatów sumaryczna (wszystkich S37-S42) dodana do roztworu co wyszedł w S33? Jaki wpływ na zmiana komórki C24 na wyniki uzyskane w AD-AE32-38?
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: Kalkulator zulixa - instrukcja obsługi

Post autor: vasteq »

Poprawcie mnie jeśli się mylę. Mam niekorzystny stosunek Ca do Mg i K gdyż mam:
Ca = 65
Mg = 9
K = 25

Więc muszę podnieść Mg do ok 16 czyli chciałbym sporządzić roztwór składający się ze 100 ml wody i 33,7g MgS04. Więc jeśłi dodam 7ml takiego roztworu to podniosę MG o 6.8mg/l zgadza się?

Wg kalkulatora wyszło tak:
Obrazek
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: Kalkulator zulixa - instrukcja obsługi

Post autor: debrzyna »

Właśnie tak sie stanie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”