Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

glony oraz gaz na podłożu i roślinach

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

TMK pisze:Na ile warte nie wiem, w tym roku mamy nową firmę wodociągową i na razie starają się
To nie chodzi o to, że źle mierzą, tylko że woda w sieci jest pod ciśnieniem. A w Twoim przypadku dochodzi jeszcze dostarczanie CO2 do wody.
TMK pisze:Testy paskowe pokazują podobny zakres PH, na tę chwilę dokładniej nie sprawdzę parametrów.
Szkopuł w tym, że dozując CO2, warto byłoby jednak znać to pH, żeby uniknąć ewentualnego zagazowania ryb.
TMK pisze:Złoże można regenerować kwasem solnym o ile pamiętam, na razie kupiłem do testów.
Gdyby to był kationit, a wyraźnie producent podaje, iż jest to mieszanina żywic.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Kuracja wodą utlenioną zaczyna działać. Trawa wygląda znacznie lepiej, lekko ruszyłem liście i bez problemu przywara odpadła, z monte carlo ubyło bąbli i glony również odwarstwiają się. Do wody dodałem jeszcze wywaru z zielonej herbaty, wata w sumpie coraz bardziej zasyfiona ściąganą zawiesiną. Dobrze, że zabrałem na bok ryby... Ciekawe czy jutro będzie postęp. Na razie zupa w dużej ilości ;)

Obrazek

Obrazek

ps. przy CO2 w ilości 4bąbli/s w akwarium 500l plus sump, za dużo gazu nie będzie. Zresztą regulacja na przyduchę też jest skutecznie praktykowana ;)
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Kup slimaki Military helmet, powinny oczyscic z okrzemek lawę. :) Dobrze, ze wyjałes rybki, juz myslałem, ze po takiej ilości "wody", bedzie po nich. :P
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

TMK pisze:ps. przy CO2 w ilości 4bąbli/s w akwarium 500l plus sump, za dużo gazu nie będzie.
Ja nie wiem czy będzie czy nie będzie, ale wiem że na oko to chłop w szpitalu umarł ;)
TMK pisze:Zresztą regulacja na przyduchę też jest skutecznie praktykowana ;)
Yyy jak? W sensie podduszamy ryby, żeby wiedzieć na ile można sobie pozwolić? Wybacz, ale bardzo słaba metoda :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
dast4268
Posty: 53
Rejestracja: 06 gru 2015, 18:14
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: dast4268 »

Moim skromnym zdaniem, jeśli rzeczywiście masz kH-15,to masz wodę nie do akwa roślinnego(to raczej woda mineralna). Nie masz szans zbić pH dozując CO2. A co z fosforem?
Poczytaj sobie: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=1606
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Żywicą zjechałem KH do ok. 10.(test paskowy).
Woda utleniona pomogła na chwilę, po dwóch dniach znów było widać przyrost brązowej mazi. Przekopałem co się dało w necie i na 99% to nie okrzemki czy sinice, tylko DOC. Przetarłem trochę skały, dołożyłem włókniny do sumpa, odkopałem lampę UV i wpuściłem 25szt młodych gupików tigerów. Maluchy od razu zabrały się za skubanie nalotu i zielsko powoli coraz czystsze. Ciekawe kto wygra wyścig z czasem. Korci mnie zakup MICROBE-LIFT GRAVEL & SUBSTRATE CLEANER, tylko drogie to cholerstwo, choć podobno skuteczne. Na razie jeszcze próbuje bardziej naturalnymi metodami.
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Miesiąc minął i każda nawet najmniejsza podmiana wody kończyła się mętną wodą i kolejnym atakiem brązowej brei (okrzemki/sinice/doc). W końcu kupiłem RO z membraną 75 i jak do tej pory podmieniłem dwa razy po 200l. Po podmianach w końcu w akwarium bez atrakcji, woda czysta, zielsko i skały nie zachodzą, neonki szaleją. Nie wiem czy docelowo dojechać do 100% RO i lać minerały czy robić proporcje np 80:20 z kranówą. Na razie czekam jeszcze 1-2 tygodnie i jeśli nadal będzie spokój, to dosadzę roślin. Monta carlo ledwo dycha po tej inwazji glonów, reszta jako tako.
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Na zakończenie tematu - przejście na RO ustabilizowało akwarium, zielsko rośnie, ryby, krewetki i ślimaki szaleją. Trawnik już prawie kompletny, a limfonia fajnie rośnie i pięknie wybarwia się po dodaniu fosforu.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

gościa też mam w akwarium ;)
Obrazek
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Uważaj na tego gościa - mi pożarł kiedyś sporo narybku i krewetek .
tyle że stadium wcześniejsze .
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Dwie larwy wywaliłem z krawędzi komina w akwarium, nie wiem ile ich mogło być.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”