Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Krzywizna kręgosłupa u ryb- co ją powoduje?

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karola
Mecenas
Posty: 252
Rejestracja: 03 maja 2012, 6:21
Imię: Karolina
Lokalizacja: Niechobrz
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Krzywizna kręgosłupa u ryb- co ją powoduje?

Post autor: Karola »

Mam nieduże akwarium ( 112 l). Restart robiłam ok 2 lata temu, wszystko było dobrze do pewnego momentu. Kilka miesięcy temu zauważyłam, że ryby mają wykrzywoine kręgosłupy. Dotyczy to danio pręgowanego i jednego gupika spośród 7. Danio pręgowane czerwone są nietknięte przez krzywiznę, neony też są zdrowe... Czym może to być spowodowane? Nie mam pojęcia, jakie są parametry wody :( Choroba pojawiła się przy małej ilości ryb w akwarium ( wtedy było ok. 10 neonów i 8 danio pręgowanych, 1 zbrojnik niebieski). akwarium LT na bazalcie. Podmianki robię raz w tygodniu kranówą, wymieniam ok. 20 %
Szukałam u wujka google, w większości twierdzą na forach, że to wada genetyczna, ale coś mi mówi, że to nie to. Coś muszę robić źle... Ryby przekarmiane nie są ( 1 raz dziennie w ilości takiej, żeby wszystko zjadły w krótkim czasie. Raz na jakiś czas głodówka.
Boże! Spraw, żeby się chciało tak, jak mi się nie chce!
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Ja bym powiedział tak jak ten Twój wujek ;)
Też miałem takie pokrzywione panie : mieczykową i gupikową kiedyś ( urodzone u mnie). Padły przy porodach :/
Wydaje mi się że to wady genetyczne, też chowane na bazalcie.
Zaraz nam się dostanie za podłoże :P
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Zaraz nam się dostanie za podłoże :P
O ile wiem to gupiki i mieczyki nie kopią w podłożu :mrgreen:

Ja również uważam, że to wada - nie musi być genetyczna, ale ewentualnie jakaś inna nabyta - na przykład poprzez działanie leków. Niestety teraz chociażby na potrzeby transportu często faszeruje się ryby. Bywa, że i cała grupa po pewnym czasie pada.
Tutaj alarmująco wygląda fakt, że chodzi o danio - właśnie z nimi tak się dość często zdarza.

Inna sprawa, że gupiki i neony mają zupełnie odmienne wymagania - więc tutaj któraś z tych ryb żyje w nieodpowiednich dla niej warunkach.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
Karola
Mecenas
Posty: 252
Rejestracja: 03 maja 2012, 6:21
Imię: Karolina
Lokalizacja: Niechobrz
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Karola »

Greek pisze: gupiki i neony mają zupełnie odmienne wymagania - więc tutaj któraś z tych ryb żyje w nieodpowiednich dla niej warunkach.
gupiki tatusiowi się strasznie podobały, więc kupił... Dalszą część historii przemilczmy ;)
wracając do tematu przewodniego- czyli chore ryby nie zarażą innych? 2 danio zmuszona byłam uśmiercić ( podejrzewam, że resztę czeka podobny los) ponieważ były tak pokrzywione, że ledwo się ruszały. Utknęły bidulki w roślinach i nie były w stanie wypłynąć- to im skróciłam męczarnie :/
Boże! Spraw, żeby się chciało tak, jak mi się nie chce!
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Krzywizna kręgosłupa - w przypadku tych ryb - to czasem pojawiajaca się przypadłość przy próbach porodu.
Co ja powoduje - nie wiem , na pewno nie chów wsobny - wiele pokoleń ryb odchowałem , tych samych genów .
I u kolejnych nie widziałem wogule .
gdy ryba jest dorosla/wyrośnięta po jednym z kolejnych porodów zdarzało się pęknąć kregoslupowi - tylko u samicy około 1/100 może jeszcze mniejszy procent , natomiast najdłużej żyjąca miała 5 /6 pęknięć i żyła dalej .
Samce widywalem po urazach mechanicznych z takimi wadami
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Masz walnięte genetycznie ryby dlatego są krzywe lub podajesz im witaminę d3 w zbyt dużych ilościach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”