Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Licznik bąbelków CO2 z kroplówki

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Licznik bąbelków CO2 z kroplówki

Post autor: zulix »

Pomysł nie jest mój - co więcej jest gdzieś opisany na forum, ale bez fotki i wewnątrz tematu a nie jako oddzielny i nie mogę znaleźć. Zrobiłem też minimalną zmianę - wniosek racjonalizatorski.

Potrzebujemy kroplówki z apteki - na opakowaniu mam nazwę "Przyrząd do przetaczania płynów infuzyjnych". Kosztuje przeciętnie od 0,9 do 1,50 zł (chyba, że kupimy u kolegi z forum to 2,50). Kupujemy zestaw bez igły bo ta nie jest potrzebna. Wygląda to tak:
Obrazek
Ja nie rozbierałem zestawu na czynniki. Obciąłem nieco zaostrzony element z białego plastiku tak, aby był przelot i nałożyłem rurkę do CO2. Jako element racjonalizatorski dołożyłem trójnik służący napełnianiu licznika bąbli wodą i zacisk sprężynowy aby nie ciekło. W tracie przedmuchiwania czystym CO2 odparowuje woda i co jakiś czas licznik kropel staje się pusty. Wtedy za pomocą strzykawki wlewam tyle wody ile trzeba.
Wygląda to tak:
Obrazek

No i teraz prezentacja zgodnie z kierunkiem przepływu CO2 od dołu:
- wlot CO2 z butli poprzez zaworek precyzyjny (sprzętu nie ma na fotce),
- trójnik z bocznikiem do zalewania licznika bąbli,
- licznik bąbli i rurka idzie do dyfuzora przez zaworek zwrotny
- na fotce jest jeszcze tradycyjny przyrząd do dławienia przepływu (niebieski), ale ja nie używam więc jest cały czas otwarty.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Podłączyłem taki sam. Jedyny minusik to bąbel na sekunde, a w szklanym byly 3. ;) Duzy plus: nie bedzie taki kruchy jak szklany. :D
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 paź 2017, 17:15 przez duch amazonski, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

"Kosztuje przeciętnie od 0,9 do 1,50 zł (chyba, że kupimy u kolegi z forum to 2,50)" - co za wtrącenie, hahaha, Zulix, wstydź się! ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”