Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

kH, co2 i podłoże aktywne- ile dozować co2 ?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

kH, co2 i podłoże aktywne- ile dozować co2 ?

Post autor: tomeksup »

Mam podłoże HELP. kH aktualnie to 2-3. Co2 wg indykatora niebieskie. Daję 1b/s przez reaktor.
Czy istnieje ryzyko "złamania" buforu kH i gwałtowny spadek pH? Ile dawkować co2 żeby było bezpiecznie ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Moje zabawy z HELPem zakończyły się niepowodzeniem. Co do dozowania CO2 to sam wiesz, że pytasz nieco bez sensu. Bez komputera nikt Ci nie da prawidłowej odpowiedzi z racji tego, że nikt nie wie ile CO2 pozostaje w wodzie. Gdy kH jest małe to pH spada szybciej niż przy większych wartościach kH. Myślę, że musisz pilnować indykatora. Dla pewności wlej świeży.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Jest świeży. Chyba, że obserwować po roślinach i rybach, pomiar pHmetrem także.
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

Ja ustawiam ręcznie.Wracam z roboty odkręcam mocniej,a na noc leci mniej.
Kiedyś na teście CO2 ustawiłem ,by było jasnozielony.Teraz już pamięciówka ;d
Mam elekrozawór,ale w nocy u mnie zawsze Ph drastycznie rosło.
Przy wyłączonym Co2 na noc rośliny i zwierzaki nigdy nie wyprodukują tyle CO2 w nocy,więc pH mi zawsze rosło.
Także w nocy i w dzień mam takie samo pH,ale trzeba się nonstop bawić pokrętłem.

Wszystko tez zależy co masz w akwarium.
Staraj się trzymać taki sam kolor na wskźniku,wpadający w żółty,ale lepiej mieć wyższe nieco kH i tyrzymać jasno zielony.
Wydaje mi się,że jak nie muszisz mieć 2-3 kH to lepiej mieć 4-5 -bezpieczniej w nocy i pH jest ogólnie wyższe.
A na ile litrów dajesz tego bąbla/sec ?
Jka masz kolor niebieski przy tym kH to CO2 jest dużo za mało.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Akwarium 128l pojemności. Teraz mam 1b/s. Podłoże mi zbija kH i pH, leję Ro 50/50. Podkręcę trochę, ale boję się, że spadnie mi pH gwałtownie.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

U mnie szło 4-6 bąbli na 112 i nigdy nie spadł wsaknik na bardziej niż jasno zółty max do ph do 5,8 schodziło
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

W tej chwili mam kH 3 i indykator coś pomiędzy ciemnym i jasnym zielonym. Zatem i ziemia buforują.
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

W razie czego soda lub każdy węglan lub wodorwęglan.
Przy bablu na sekundę nie ma co się bać.Dawałem bąbla w 35 litrach i tragedi nie było,ale było trochę za dużo,bo błona się szybko robiła na wodzie.
Mi amazonia zbijała do zera kh i ratowałem się sodą.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

U mnie woda jest spieniona i jest błona koloru białego. Indykator niebieski. Muszę podkręcić co2.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

tomeksup pisze:U mnie woda jest spieniona i jest błona koloru białego. Indykator niebieski. Muszę podkręcić co2.
Lekka podpowiedź, może takie samo zjawisko zachodzi u Ciebie choć uprzedzam, ja nie mam podłoża.
Węglan potasu i wodorowęglan potasu u mnie jest na liście zakazanej. Przy węglanie potasu waląc bąblami do oporu cały dwutlenek węgla był na lustrze wody. Maksymalne stężenie CO2 jakie uzyskałem to 5-7ppm. Dla wodorowęglanu potasu max to 15-17ppm CO2. Oczywiście w jednym i drugim przypadku błona na lustrze i liczne zgony ryb i krewetek.
Przy tych samych parametrach kH (z węglanu wapnia i wodorowęglanu sodu) i gH łącznie z niezmienionymi proporcjami anionów woda "clear" a lustro czyściutkie. Z CO2 do 45ppm zszedłem bez problemów.
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

oldmike pisze: Węglan potasu i wodorowęglan potasu u mnie jest na liście zakazanej.
Czyli jako źródło potasu, dajesz go z chlorków czy siarczany? Czy to i to? 8)

eDIT: dodam żeby cos na temat było ;) U mnie od niepamiętnych czasów kh=0, gazuje duzo, nigdy nie zwracam uwagi czy zółty czy zielony płyn wskaźnikowy, ph grubo pozniżej 6, do 4 dochodziło często i nigdy nie zauważyłem negatywnych skutków zarówno dla zwierzyny jak i roslin. Oczywiście co2 24h zawsze i wszedzie ;) na godzinke gdzies w nocy tylko sie wyłącza zeby elektrozawór ostygł i reaktor sie odpowietrzył;)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Chlorki, siarczan i azotan. Z węglanów czy z wodorowęglanów potasu podawałem jedynie jeden stopień niemiecki. Drugi szedł z wodorowęglanu sodu.
Chemia mnie zaskakuje. Ale w dziale nawozenie roślin jest przyklejony temat "relacje pomiędzy...." I w lekkim szoku jestem, że ktoś pod akwariowe chyba to pisał. Wszystko się zgadza.
Z jutrzejszą podmiana też zejdzie mi ciut potasu z wodoroweglanu a wejdzie z innej soli. Abstrakcją jest fakt, że im niżej mikro tym więcej mikro w roślinach. A schodze już poniżej 0,02fe.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

I w lekkim szoku jestem, że ktoś pod akwariowe chyba to pisał. Wszystko się zgadza.
Było pisane przez autora, którego podałem tam. Od roślin wodnych do lądowych, krótka droga. A chemia jest taka sama w całym wszechświecie :) Jest wiele książek przydatnych dla akwarystyki, wystarczy poszukać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”