Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wytrzymałość stropu żelbetonowego

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Wytrzymałość stropu żelbetonowego

Post autor: Silveraun »

Witam, mamy na sali budowlańców? Inżynierów? :)

Zastanawiam się ile i jakie informacje muszę uzyskać aby mieć pewność jaką wagę mogę mniej więcej postawić na płycie żelbetonowej w bloku z początku lat 90.

Myślę o regale z akwariami o długości 130cm i wysokości ok 175... szacunkowo w zależności od postawionych baniaków waga wyniosła by od tony do 1,5.

Czy informacje jakie można uzyskać od spółdzielni wystarczą czy trzeba się udać do specjalisty i przeprowadzić badania stropu?
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Zależy które piętro i jaki blok. Dużo zależy od dokładności wykonania.
U mnie jest ok 600 kg nacisku na m2. Natomiast jest to parter i najgrubsze płyty były Dawane. Im wyżej ty są cieńsze. Strop ani drgnął.

Dla własnego bezpieczeństwa - wydział budownictwa i po prośbie niech ci przeliczą. Plany budynku też się mogą przydać.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Myślę że grubo przesadziłeś z tymi 1,5t przy wysokości regału 175cm i przy założeniu że wysokość akwariów będzie w dwóch najpopularniejszych wymiarach dla krewetkariów 25cm i 30cm do tego doliczamy minimum 15cm nad każdym poziomem akwariów przestrzeni manipulacyjnej co już daje 40-45cm do tego grubość samej pułki minimum 5cm razem 45-50cm co nam daje trzy z ułamkiem na sam szczyt można dać 4 poziom ale wtedy wysokość całego regału z akwariami przekroczy 2m nie podałeś jaki szeroki jest regał założę 50 cm wiec zakładamy że wpasujesz akwaria w półki ze 100% wykorzystaniem powierzchni co ofc jest niemożliwe w praktyce ( odstępy miedzy akwariami i elementami metalowymi konstrukcji muszą być zachowane ) i tak 25cm x130cm x50cm = 162l ( przy wysokości 30cm bedzie to 195l )objętości akwariów netto do tego doliczamy ciężar szkła, podłoża,kamieni itp wychodzi grubsza 200 kg(240)kg na półkę x 4 poziomy = 800 do 1000 kg
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Czyli przyszło do ciebie 15 osób z wizytą i skaczą na tej przestrzeni regału. Myślisz że strop się zawali?. Nie przesadzacie z tym liczeniem stropów, zwłaszcza ze akwaria stoją pod ścianami?

ps. trzeba raczej myśleć o rozłożeniu ciężaru, bo jak tonę przyłożymy na 4 punktach po 1cm2 to może się z tym miejscu coś rzeczywiście stać.
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

No więc tak. Inco jak mówię że od tony do 1,5 to znaczy, że "na szybkiego" ale jednak sobie przeliczyłem :)
4 półki i ostatnia 4 kończąca się na 175 + na niej akwaria (tego nie dodałem ale takie założenie przyjąłeś - właściwe). Jednak przyjąłeś w liczeniu typowe krewetkaria a u mnie było by tak:

1 Półka prawdopodobnie 4x30cm więc twoje 240
2 Półka 360l więc dobre 500kg-550kg
3. 100 +45 więc niech będzie kolejne 240
4 półka najprawdopodobniej 3x30 więc niech będzie że 150
Da nam to jakieś 1,1t + do tego waga regału ze stalowych kontowników + 4 płyty. nie wiem ile to może warzyć ale na pewno troszkę będzie... i taki już nacisk mnie martwi.

No i chyba słusznie bo niestety stanęło by to na środku płyty żelbetonowej :(
z jednej strony zaczynałby się metr od ściany nośnej + 130cm i niestety stałby przy "warstwowej" druga w tym pokoju to działowa więc na samym środku płyty.
A płyty w blokach mają 15cm grubości i nośność 250kg na metr. Gdybym mógł postawić w "rogu" przy łączeniu 2 ścian nośnych to nie byłoby problemu ale tak obawiam się że po temacie :(
Może nie ma co liczyć na zarwanie stropu ... ale myślę że ugięcie na tyle żeby sąsiadom popękał tynk na suficie bardziej niż prawdopodobne.

Obrazek

czarnym markerem zaznaczyłem regał a niebieskim odległość od ściany nośnej z lewej. ściana za "plecami" to warstwowa czyli nośna jest za nią u sąsiadki... a z drugiej strony w moim 2 pokoju - a tam nie mogę niestety postawić :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”